Povzetek roditeljskega sestanka Brain-ring "Mama - igraj se z mano. Scenarij za zabavo z otroki starejše predšolske starosti "Ekološki Brain Ring"

Cilj: krepitev znanja otrok o različnosti flora.

Povezovanje izobraževalnih področij:"Komunikacija", "Kognicija", "Socializacija".

Naloge:

Utrditi znanje otrok o raznolikosti rastlinskega sveta, o prehrani in njenih različnih oblikah rastlin (»Spoznanje«);

Vadite zmožnost primerjanja rastlinskih vrst glede na videz("Spoznanje");

Utrditi izkušnjo rednega štetja znotraj 9 (»Spoznanje«);

Razviti logično razmišljanje("Spoznanje");

Aktiviraj leksikon otroci (»komunikacija«);

Razkrivanje intelektualnih sposobnosti otrok (»Spoznanje«);

Oblikovanje sposobnosti za timsko delo (»Socializacija«).

Priprava:

Za starše so pripravljena vabila na možganski ring “Mesojede rastline – mit ali resničnost?” Izdelan emblem ekipe s kapetanskim znakom. Za tekmovalce so postavljene mize in stoli, skupina je okrašena s plakati: "Brain Ring", "Želim vedeti vse", "Knowledgeables", "Zakaj".

Metode in tehnike:

Praktične tehnike: didaktične igre, igra na prostem.

Vizualne tehnike: ogled, demonstracija.

Verbalne tehnike: pogovor, problemski pogovor.

Oprema:štoparica, piščalka, zvončki, kosi papirja na igralnih mizah, svinčniki, žetoni, 2 košari, 2 vedri, žoge, izrezane slike žužkojedih rastlin "Venerina muholovka", "Zhiryanka", TV, prenosni računalnik, kabel HDMI.

Napredek Brainringa

Govor voditeljice.

Dober večer Veseli me, da vas lahko pozdravim v igri Brain-Ring med učenci pripravljalne skupine. Naša igra poteka pod geslom "Rad bi vedel vse." Vsi fantje vstopijo v ring in izmenično vzamejo emblem ekipe iz košare: "Znayki" in "Pochemuchki". Danes bodo udeleženci igre pokazali svoje sposobnosti, znanje, iznajdljivost in erudicijo na področju proučevanja pestrosti rastlinskega sveta.

Ekipni pozdrav

Poveljniki predstavijo svoje igralce.

Lep pozdrav od ekipe Znayki:

Boj naj hitreje zavre

Močnejša konkurenca

O uspehu ne odloča usoda,

Ampak samo naše znanje.

Pozdrav iz ekipe "Pochemuchki":

Odgovarjamo skupaj

In tukaj ni dvoma:

Danes bo prijateljstvo

Gospodarica zmag.

Vodenje. Danes ne boste potrebovali samo znanja, ampak tudi prijateljstva. Naj vas spremlja zmaga in sreča.

Ekipe zasedejo svoja mesta.

Voditelj: V igri sodelujejo tudi navijači - starši in žirija (2 učitelja iz drugih skupin).

Nagradni sklad naše igre so magneti in bonboni "Narava domače dežele", ki jih prejme vsak udeleženec.

Pravila igre: 1 minuta za razpravo o temi. Po zastavljenem vprašanju in danem znaku kapetan ekipe, ki pozna odgovor, da znak (zvonec) in nam pove, kdo bo odgovoril.

Naloga št. 1. Odgovori na vprašanja:

  1. Ali rastline jedo? Kaj jedo? (Da, hranijo se. Zrak, voda, svetloba.)
  2. Zakaj rastline jedo žuželke? (Žužkojede rastline živijo v vodi sladkih vodnih teles, na močvirnih travnikih in močvirjih, zato rastlinam primanjkuje hranil.)
  3. Kaj rastline potrebujejo? uporaben material? (Za rast in razmnoževanje.)
  4. Kaj rastline uporabljajo za lovljenje žuželk? (Pasti.)
  5. Kakšne so pasti žužkojedih rastlin? (Listi z žlezami z lepljivo snovjo, zapiranje listov.)
  6. Poimenuj po eno žužkojedo rastlino (npr. rosika, mešičnik).

Naloga št. 2. Tekmovanje kapitanov "Zberite sliko rastline in jo poimenujte."

Vsak vodja ekipe dobi izrezane slike žužkojede rastline. Zmaga kapitan, ki prvi zbere sliko in poimenuje rastlino.

Naloga št. 3. Minuta telesne vzgoje

Igra "Zalij svojo rastlino"

Atributi igre: košara (2 kos.), Majhne žoge (20 kos.), Gimnastična palica (2 kos.), Vedro (2 kos.).

Pravila igre: 2 ekipi se postavita v vrsto pri oznaki, blizu katere so vedra z žogami. Vsak udeleženec mora vzeti žogo iz vedra in se spraviti v košarico s sliko svoje rastline (ki so jo ekipe sestavile v obliki sestavljank). Zmaga ekipa, ki prva opravi nalogo.

Naloga št. 4. Igra "Četrto kolo". (Predstavitev.)

1. diapozitiv: Četrti je ekstra.

2. diapozitiv: na diapozitivu so vrba, breza, smreka in mešičnik. Treba je dati imena rastlinam in ugotoviti, da je slika "Bubblewort" odveč, ker je žužkojeda rastlina, ostalo pa so drevesa. Ko kliknete na sliko "Bubblewort" zaslišite aplavz. Ko kliknete levi gumb miške, se prikaže diapozitiv 3.

3. diapozitiv: na diapozitivu so lila, venerina muholovka, malina in kosmulja. Rastlinam morate dati imena in ugotoviti, da je slika "Venerina muholovka" odveč, ker je žužkojeda rastlina, ostalo pa so grmi. Ob kliku na sliko "Venerina muholovka" se oglasi aplavz. Ko kliknete levi gumb miške, se prikaže diapozitiv 4.

4. diapozitiv: na diapozitivu so rosika, kamilica, vrtnica in šmarnica. Treba je dati imena rastlinam in ugotoviti, da je slika "Sundew" odveč, ker To je žužkojeda rastlina, ostalo pa so rože. Ko kliknete na sliko "Rosika" zaslišite aplavz. Ko kliknete levi gumb miške, se prikaže diapozitiv 5.

Diapozitiv 5: Diapozitiv prikazuje mlečno gobo, mušnico, nepentos in šampinjon. Rastlinam je treba dati imena in ugotoviti, da je slika "Nepentos" odveč, ker je žužkojeda rastlina, ostalo pa so glive. Ko kliknete na sliko Nepentosa, se oglasi aplavz. Ko kliknete levi gumb miške, se prikaže diapozitiv 6.

Diapozitiv 6: Dobro opravljeno.

Naloga št. 5. Rebus "Zmagovalec igre".

Na TV-zaslonu se prikaže naloga rebusa. Na prosojnici je pet slik rastlin. Iz prvih črk vsake rastline udeleženci sestavijo odgovor na vprašanje:

D dec R Omaška U pridelek IN irski B bela G rebro A rbuz

Na koncu možganskega ringa žirija povzame rezultate in vsem fantom podeli darila.

Intelektualna igra za otroke pripravljalne skupine "Brain Ring"

Uvodni del

Gostitelj: Pozdravljeni, prijatelji! Danes se odpravljamo na izlet v deželo znanja, kjer se bomo igrali intelektualno igro »Brain Ring«.

Naj vam predstavim pravila igre:

Igra je sestavljena iz 3 krogov. Vsak krog ima 4 naloge. Za dokončanje naloge imate 2 minuti. Tisti, ki prvi opravi nalogo, prejme žeton. Po vsakem krogu žirija povzame in razglasi rezultate. Ekipa z največ žetoni postane zmagovalka.

Naj predstavim udeležence igre:

1. ekipa - ekipa "Pochemuchki"

Moto:

Smo radovedni umi

Vprašanja postavljamo na podlagi imena.

"Zakaj? " - najljubše vprašanje,

Pomaga nam rasti.

2. ekipa – ekipa “Ljuboznajki”

Moto:

Smo ekipa »Know-It-Yours«.

Naš moto: "Želimo vedeti vse."

Zastavite nam sto vprašanj

Pripravljeni smo odgovoriti!

Žirijo našega tekmovanja vodi...

Glavni del.

Gostitelj: Poglejte, v rokah imam zvonec:

Zvonec ni preprost -

Je glasen in nagajiv!

Če ga pokličemo -

Odprimo vrata v svet znanja. (Pozvoni).

"Ogreti se"

/Vprašanja se zastavljajo vsaki ekipi po vrsti. /

1. Pomlad pozdravi z uhani.

Čez hrbet je prepet zelen šal.

In črtasto obleko. Boste izvedeli. (Breza).

2. Kako dolgočasno je brez gibanja

Pogled v vodo v svoj odsev.

Obešene prožne veje s pečine

Nežno, tiho, žalostno. (Vrba).

3. Drevo je dolgo luknjal in uničil vse žuželke.

Ni izgubljal časa, dolgokljun, pester. (Žolna).

4. Sonce greje na pragu,

Snežni zameti se topijo,

In potoki tečejo kot reke,

Proti nam letijo z juga. (Roks)

5. Ta zver živi samo doma,

Vsi poznajo to zver.

Ima brke kot pletilke.

Prede in poje pesem,

Samo miš se ga boji.

Ste uganili? to je mačka).

6. Izrinil rogove

Sprehodite se po travnikih,

Zvečer pa hupe

Prišel z mlekom. (krava)

7. Leti, škripa,

Dolge noge se vlečejo.

Priložnosti ne boste zamudili:

Sedel bo in ugriznil. (Komar)

8. V gozdu blizu štora teče in vrvi:

Delovni ljudje so zaposleni ves dan,

Želi zgraditi višjo hišo. (Mravlja)

9. Našel sem ga v veveričinem duplu

5 majhnih lešnikov.

Tukaj je še ena laž

Skrbno prekrita z mahom.

Kakšna veverica! Tukaj je hostesa!

Preštejte vse oreščke. (6)

10. Enkrat k zajčku na kosilo

Prijatelj - sosed - je pridirjal.

Zajčki so sedeli na štoru

In pojedli so dva korenčka.

Koliko korenja si pojedel? (4)

1. krog . "Poglejte, kako dobra je regija, v kateri živite"

"Ne boste ga našli na zemljevidu sveta,

Hiša, kjer živiš.

In celo domače ulice

Na tem zemljevidu ga ne boste našli.

A vedno ga bomo našli,

Naša država je naš skupni dom.«

1 tekmovanje

/vprašanja se zastavljajo vsaki ekipi po vrsti/

1. Kako se imenuje naš planet?

2. V kateri državi živimo?

3. Kako se imenuje območje, kjer živite? 4. Kako se imenuje pokrajina, v kateri živimo?

5. Katero mesto je glavno mesto naše domovine? 6. V katerem mestu živimo?

7. Kaj je simbol našega mesta? 8. Katera gledališča so v našem mestu?

9. Kako se imenuje reka, ki teče v našem mestu? 10. Kateri jezik govorimo?

11. V kateri vrtec hodiš?

12. Na kateri ulici se nahaja vaš vrtec?

2 TEKMOVANJE : Zanimivosti

Uporabite dele, da sestavite sliko mesta. Poimenujte, kaj je upodobljeno na njem, in povejte vse, kar je znanega o tem kraju.

3 TEKMOVANJE : Narodnosti

Ekipa "Zakaj"

1. Katere narodnosti živijo ljudje v naši regiji?

Ekipa "Radovedni".

2. Slike ljudi v starodavnih ruskih nošah, okrašenih z okraski.

Zakaj so bili okraski v ruski noši nameščeni vzdolž roba, rokavov in ovratnika?

Odgovor: Vezeli so vzorce na ovratniku, rokavih in robu oblačil ne le zaradi lepote. Vzorec v ornamentu poteka v krogu. V starih časih so ljudje verjeli, da je krog simbol sonca. In sonce daje toploto, svetlobo, žetev. Ščiti pred mrazom, temo, boleznijo, težavami. Zato je bil ornament v krogu talisman - ljudi je ščitil pred zlom. Zato so bili ovratniki, rokavi, robovi oblačil, pasovi in ​​pokrivala vezeni z ornamenti.

4 TEKMOVANJE : "Jaz in moji prijatelji":

»Koliko jih je na tem svetu

Prijazni in sočutni ljudje.

Da dobro ne bo zmagalo na celem planetu,

Tudi najbolj izkušen zlobnež.

Če se nasmehnemo, postanemo prijaznejši,

Prijaznost potrebujemo bolj kot karkoli na svetu."

Kaj pomenijo pregovori:

Ekipa "Radovedni".

a) Ne imejte sto rubljev, ampak imejte sto prijateljev.

b) Išči prijatelja, in če ga najdeš, skrbi.

Ekipa "Zakaj"

c) Držite se drug drugega, ničesar se ne bojte.

d) Prijateljstvo in bratstvo sta vrednejša od vsakega bogastva.

Zabavna ura telesne vzgoje.

Kartoteka.

II. KROG - "Svet, ki ga je ustvaril človek"

1 NATEČAJ - "Poklici"

Gostitelj: In zdaj preidemo na naslednji test. Sedaj bomo ugotovili, kako dobro naši udeleženci poznajo svoje poklice (nalogo dobi tudi vsaka ekipa po vrsti).

Zvitki za nas in zvitki

Pečejo vsak dan (peki, ne zdravniki)

Kuha kašo in juho

Prijazen, debel (kuhar, ne poštar)

Vsa črna, kot tovar,

Plezanje z naše strehe (dimnikar, ne zdravnik)

Govorijo o parnih zvokih

V šoli ti in jaz (učitelji, ne gasilci)

Gube, žepi in celo pasovi -

Naredil sem lepo obleko (krojač, ne glasbenik)

Pod cirkuškim velikim vrhom na nevarnem letu

Na pot pogumni in močni (telovadec, ne pilot)

2 TEKMOVANJE - »Iz česa so narejeni? »

Uganke

3 tekmovanje - "Četrto kolo"

Slike.

KAPETANSKO TEKMOVANJE

Rešujte križanke.

Igra se igra z udeleženci na "Pozor".

(Voditelj drži zastavice v rokah in jih dviguje eno za drugo. Udeleženci izvajajo gibe glede na besedilo).

Zelena zastava - stomp,

Rumena - ploskaj

Rdeča - hura krik!

III KROG – “NARAVA je naš skupni dom”

Pesem L. Deineko

Na zemlji je ogromna hiša,

Pod streho je modro.

V njem živijo sonce, dež in grom,

Surfanje po gozdu in morju.

V njem živijo ptice in rože,

Veseli zvok potoka.

Živiš v tisti svetli hiši

In vsi tvoji prijatelji.

Kamor koli vodijo ceste,

Vedno boš v njem.

Narava naše rodne Zemlje

Ta hiša se imenuje.

1 tekmovanje – “Blitz anketa”

V eni minuti morate odgovoriti na čim več vprašanj večje število vprašanja. Začetek in konec tekmovanja naznani zvočni signal žirije - /zvonec/.

Vprašanja za ekipo "Zakaj".

1. Kdaj veverica skladišči orehe? (jesen)

2. S katero besedo imenujemo ptice, ki letijo v toplejše kraje? (selitveni)

3. Kras, som, ščuka, ostriž? (riba)

4. Kako poimenujete konja? (žrebe)

5. Kdaj zorijo maline na vrtu? (poleti)

6. Kako se imenuje hiša mravelj? (mravljišče)

7. Koliko nog ima pajek? (osem)

8. Katera ptica zdravi drevesa? (žolna)

9. Ko je na soncu Beli sneg iskrice? (zima)

10. Kako se imenujejo živali, ki živijo v gozdu? (divje)

11. Ali je pes divja ali domača žival? (domače)

12. Katero drevo ima belo deblo? (blizu breze)

13. Kdaj cveti snežna kapljica v gozdu? (pomlad)

14. S čim se prehranjuje metulj? (nektar)

15. Katera rastlina pomaga pri celjenju ran? (trpotec)

16. Kakšne barve je knjiga, v kateri so zapisane ogrožene rastlinske in živalske vrste? (rdeča) 17. Katera ptica meče svoja jajca v tuja gnezda? (kukavica). 18. Kdaj metulj preleti polje? (poleti)

Vprašanja za ekipo "Kyuboznayki".

1. Kdaj dedek koplje krompir? (jeseni) 2. S katero besedo imenujemo ptice, ki pri nas prezimujejo? (prezimovanje)

3. Na katerem drevesu raste želod? (na hrastu) 4. Vrana, škorec, vrabec, lastovka – kdo je? (ptice)

5. Kako poimenujete kravjega mladiča? (tele)

6. Kdaj kaplja in stopi žled? (pomlad)

7. Katera žival ima rdeč kožuh? (iz veverice, lisice)

8. Koliko nog ima hrošč? (šest)

9. Kdo spi v gozdu celo zimo? (jež, medved, jazbec)

10. Kdo nosi svojo hišo na hrbtu? (polž)

11. Katera ptica ima rdeče prsi? (pri žganju)

12. Ali je lev divja ali domača žival? (divje)

13. Katera žuželka ima rdeča krila s črnimi pikami? (pri pikapolonici)

14. Kdaj zorijo jagode? (poleti)

15. Katera ptica redi piščance pozimi? (križkljun) 16. Kaj večinoma jedo? ptice selivke? (žuželke). 17. Muha, komar, metulj, kačji pastir, mravlja - kdo je to? (žuželke). 18. Kako se imenuje ptičja hišica, narejena s človeškimi rokami? (ptičja hišica).

2 tekmovanje – “Razvoj” /igra “Zakaj”/. (Hrast in metulj)

Po vrsti razporedite slike, ki prikazujejo rast in razvoj račke, jabolka, kaj je bilo najprej, kaj je bilo potem. Pojasnite, kaj se bo zgodilo, če se zaporedje prekine.

3. tekmovanje "Erudite"

/vprašanja se zastavljajo vsaki ekipi/

1. Vprašanje: Zakaj obstajata dan in noč?

odgovor:

»Vsi vedo, da je podnevi svetlo, ponoči pa temno. Dan nastopi na tistem delu zemeljske oble, ki je obrnjen proti Soncu in obsijan z njegovimi žarki.

To je mogoče dokazati z izkušnjami:

(svetloba svetilke, globus - vrtenje "Zemlje" okoli svoje osi).

Druga polovica globusa je v tem času obrnjena stran od Sonca in je v senci. Tam je noč. Globus se ves čas vrti, kot vrh, vendar ne tako hitro. Zato si dan in noč sledita.”

Voditelj (učitelj):

To je pravilen odgovor.

2. Vprašanje: »Zakaj polarni medvedi ne jedo pingvinov? »

Odgovor: »Medvedi ne morejo loviti pingvinov, saj te živali živijo daleč druga od druge. Medvedi živijo na Arktiki, pingvini pa na Antarktiki. Glavni sovražniki pingvinov so kiti, kiti ubijalci in tjulnji leopardi.

Vodilni:

Prosim strokovnjake, da svoj odgovor potrdijo z zemljevidom.

(Otrok na zemljevidu pokaže severni pol in Arktiko, tja postavi magnetno figurico polarnega medveda, nato pokaže južni tečaj in Antarktiko ter pritrdi magnetno figurico pingvina).

3. Vprašanje:

»Kar nima oblike.

Ampak zbada, plesni,

Gre gor.

To vas lahko opeče, ampak

Brez tega je nemogoče živeti! »

Vodilni:

Prosim za pravilen odgovor.

odgovor:

"To je voda. Voda nima oblike. Ima obliko posode, v katero se vlije. Ko je hladno, voda zmrzne in se spremeni v led. Košček ledu vas lahko zbode in celo poreže. Pozimi pade sneg - to je zmrznjena voda. Sneg se dobro oprime. Poleti, ko je vroče, voda izhlapeva, se dviga in pada kot dež. Vodo lahko zavremo na štedilniku za čaj ali juho. Vendar morate biti previdni, vrela voda vas lahko opeče! Vodo potrebujejo vsi: ljudje, živali in rastline. Brez vode je nemogoče živeti!

4. Vprašanje: »Kaj je v škatli? Pozorno poslušamo: vsebuje nekaj, kar lahko dolgo spi, spi, dokler se ne pojavi toplota, svetloba in voda.

Uganete, kaj je v škatli? »

Vodilni:

Odgovor: »Mislimo, da so v škatli semena rastlin, eno seme. Pozimi je vsa zemlja prekrita s snegom, hladno je. In semena lahko dolgo spijo, prekrita s snežno odejo. Toda prišla bo pomlad, sonce bo grelo, potoki bodo tekli in semena se bodo prebudila in oživela. Rastlinska semena bodo začela kaliti, ker bodo imela toploto, svetlobo in vodo.«

5. Vprašanje: »Ali prebivalci naravnega območja (papiga, hrček, ribe) štejemo za živa bitja? Po katerih znakih se lahko štejejo za žive? »

6. Vprašanje: »Ali sobne rastline, ki so v našem naravnem kotu živim bitjem? Po katerih znakih se lahko štejejo za žive? »

7. Vprašanje: »Kako se rastline razlikujejo od živali? »

8. Vprašanje: »V čem so rastline podobne živalim? »

4. tekmovanje – UGANKE

Slike.

Gostitelj: S tem se naša igra konča. Zelo dobro si opravil in pokazal dobro znanje. In zdaj vas prosim, da pristopite k lestvici uspeha in ocenite svoje delo.

Hvala vam! Vsi, ki so sodelovali v igri, prejmejo diplomo udeleženca intelektualne igre. In kdo je zmagal - red "Umnikov". In seveda sladka nagrada.


Ekološki možganski ring v vrtcu

(izvedeno na kraju samem vrtec)
Cilj: Vzgajati otroke v igralno obliko okoljsko pismeni ljudje.
Naloge: Razvijati intelektualne sposobnosti na področju ekologije, ustvarjalnosti in okoljske kulture predšolskih otrok. Gojite občutke kolektivizma. Razvijte otrokovo govorno in kognitivno dejavnost.
Oprema: Klopi, emblemi, kape za sonce in oblake, slike žuželk in ptic, 2 vreči za smeti, čudovita vreča s sodi, magnetofon, zvočni posnetki, slamice za koktajle, pripravki za rože, vaze.
Napredek igre:
Organiziranje časa.
(Sliši se mirna glasba, otroci se usedejo, voditelj prebere pesem)
Na zemlji je ogromna hiša
Pod streho je modro.
Sonce živi v njem,
dež in grmenje,
Gozdno in morsko surfanje.
V njem živijo ptice in rože,
Pomladno zvonjenje potoka,
Živiš v tisti svetli hiši TI
In vsi tvoji prijatelji.
Kamor koli vodijo ceste
Vedno boš v njem.
NARAVA domače zemlje
Ta hiša se imenuje.
Vodilni: Zdravo družba!
Vabljeni na poučno-zabavno igro Ekološki Brain Ring. Ime igre Brain Ring prihaja iz angleščine. možgani - možgani. Kot veste, ima vsaka igra pravila in možganski ring ni izjema. Poslušajte pravila igre.
Pravila igre:
1. V igri sodelujeta 2 ekipi.
2. Vodje ekip predstavijo ime, moto, emblem.
3. Igra je sestavljena iz 5 krogov, ki vsebujejo splošna vprašanja o ekologiji.
4. Pravilnost odgovorov ocenjuje žirija
5. Za pravilen odgovor ekipa prejme točke, ki se dodelijo po sistemu:
Popoln pravilen odgovor -5 točk
Nepopoln odgovor - 3 točke
Napačen odgovor - 0 točk, pravico do odgovora ima ekipa, ki je za njim dvignila znak.
Ekipa, ki doseže največ točk v dodeljenem času, postane zmagovalec možganskega ringa in zasede 1. mesto.
Danes so tukaj prisotni člani žirije, ki bodo določili zmagovalce igre.
Predstavitev žirije:
Žirija bo ocenjevala odgovore članov ekipe, zapisovala rezultate igre v zapisnik in spremljala upoštevanje pravil igre.

Vodilni: Torej sodelujeta dve ekipi. Kapetane prosim, da predstavijo svoje ekipe.
Ekipa št. 1. "Zeleni";
Naš moto: »Poskrbimo za planet, takega ni na svetu!« Narava ima prijatelje, to smo mi, ti in jaz!«
Ekipa št. 2. "Iskalci poti";
Naš moto:
»Pohodniki smo domači poznavalci in ljubitelji narave.
Varujemo gozd in njegove prebivalce,
In prosimo vsakega od vas,
Kadar koli v letu, kadar koli
Vstopite v gozd z dobrim srcem,
Poskrbite za vse, kar je v njem!«
Pozdravimo se z aplavzom! Spoznavanje je potekalo in zdaj je čas, da začnete igrati. Vsem želimo uspeh na tekmovanju. Naj zmaga najboljši!
Vodilni: Prvi krog. "Dežela žuželk." (Otroci rešujejo uganke in pokažejo sliko s pravilnim odgovorom)
Fantje, rešite uganke ...
Uganke za Zeleno ekipo
1. Plapola, pleše in maha s svojo vzorčasto pahljačo nad cvetom. (metulj)
2. Z veje na pot, s trave na travno listje
Vzmet skače, zelen hrbet. (kobilica)
3. Brenčalo sedi na roži in uživa v nektarju.
Kosmat je kot smreka. Izgleda kot čebela ... (čmrlj)
4 Zaradi njega tepejo sebe, zaradi njega te tepejo.
Njegov nos je dolg in njegov glas zvoni. (komar)
5. Hodi čez nas z glavo navzdol, večerja z nami - okusi vse.
Če začnete voziti, bo začelo brneti. (leteti)
Vodilni: Bravo, ekipa "Zeleni", rešili ste vse uganke. In zdaj uganke za ekipo Pathfinders
1. Sedi na roži, zjutraj ni utrujena od dela.
Dala je vosek in med ljudem, nemirnim ... (čebela)
2. Kdo v gozdu, brez sekir, zgradi kočo brez vogalov. (Mravlja)
3. Čipko pletem na tanko, ne boste je opazili na mah.
Kdor se ujame v mojo mrežo, bo ostal viseti v njej. (pajek)
4. Na belem regratu je pristalo modro letalo. (kačji pastir)
5. Poje listne uši z vej in nam pomaga na vrtu,
Ko se je spretno usedla na list, je to ... (pikapolonica)
Vodilni: Bravo fantje! Vse uganke so bile rešene. Medtem ko žirija ocenjuje prvo tekmovanje, se bomo z vami igrali igro "Sonček in dež." Poslušajte pravila igre: zdaj se boste spremenili v žuželke, ko bo posijalo sonce, boste plesali in se zabavali na jasi. Takoj, ko bo začelo deževati, boste morali zavzeti svoja mesta v svojih hišah.
Vodilni: Drugi krog. "Gozdne težave" (vprašanja se zastavljajo ekipam po vrsti z uporabo čudovite vrečke in sodov iz lota)
1. Katera drevesa poznaš?
2. Katere živali spijo pozimi?
3. Kdo nosi svoj dom?
4. Kdo grizlja orehe in suši russulo?
5. Katera žival ima nos z gobcem?
6. Trstičje raste ob reki in otrok živi v trstičju. Ima zeleno kožo
in z zelenim obrazom?
7. Hodi naokoli v rdečem krznenem plašču, se igra zvit in puli zobe?
8. Katera žival ima grm na glavi?
Vodilni: Bravo ekipa, uganili so vsa moja kočljiva vprašanja. Ljudje pogosto smetimo naravo, puščamo smeti v gozdu ali na reki. Da, in na naši spletni strani je nekdo smetil. Spravimo stvari v red. Igrajmo se igro "Kdo bo zbral več smeti", medtem ko žirija odloča.
Igra se igra Kdo najhitreje pobere smeti.
Vodilni: Tretji krog: "Tekmovanje kapetanov."
Pojdite čim dlje, ne da bi se ustavili, za vsak korak imena (živali, ptice, ribe, drevesa, rože itd.).
Zmaga kapitan, ki gre najdlje.
Sliši se zvočni posnetek ptičjih glasov.
Vodilni:Četrti krog. "Ptičji bazar"
Fantje, koliko veste o pticah?
Otroci: Da!
Vodenje: Zdaj bomo preverili. (vprašanja se postavljajo ekipam po vrsti)
1. Kako se imenuje ptičja hišica?
2. Kako se imenujejo ptičje "roke"?
3. Kako se imenujejo ptičji otroci?
4. Ptičja "usta"?
5. Kdaj ljudje izobesijo ptičje hišice?
6. Kaj jedo ptice?
Igra se igra "Ugani ptico" (otroci morajo uganiti ime ptice na sliki)
Vodenje: Peti krog. "Pravila prijateljev narave."
– Se spomnite pravil prijateljev narave? (Poimenujte pravila enega za drugim).
Bravo fantje. Upam, da se boste, ko se boste sprostili v naravi, spomnili, kako se obnašati, da naravi ne škodujete.
Vodilni: Naše igre je konec, dobro opravljeno! Pokazali ste dobro poznavanje narave svoje domovine. In zdaj, ko žirija povzema končne rezultate, vas vabim, da sodelujete pri izdelavi rožic za okrasitev vrtca.
Žirija: Fantje, vidimo, da ste postali pravi prijatelji narave. Naša igra se je končala z rezultatom ... Čestitamo vam in vas imenujemo za glavne ekologe na planetu. (Podeljuje se priznanje Mladi ekolog). Okoljevarstveniki smo prijatelji narave. To so tisti, ki varujejo, varujejo in ohranjajo naravo.
Živa nit je za vedno povezala vse: list, polža, Zemljo in človeka.
Živijo na svetu kot ena družina. Zemlja ne more brez mravlje.
Voda brez rib, gozd brez živali in človek brez narave.
Ti pa se drži te niti, da se to življenje narave ne konča!

Ekipne nagrade. Častni krog.

Mestna predšolska izobraževalna ustanova

"Vrtec št. 22 "Luzhok" vas Ždanovka

Okrožje Krasnokutsky, regija Saratov

"Brain Ring"

za vzgojitelje predšolskih otrok

Tema: "Zvezni državni izobraževalni standard predšolske vzgoje"

Sestavil: višji učitelj

Derkacheva Yu.V.

2015

Cilj: ugotoviti stopnjo seznanjenosti učiteljev z zveznim državnim izobraževalnim standardom za izobraževanje.

Naloge:

  1. Pojasniti in sistematizirati znanje učiteljev o zveznem državnem izobraževalnem standardu za izobraževanje.
  2. Prispevati k razvoju pedagoških obzorij na to temo.

Organizacijski čas:

Ob vstopu v dvorano so vzgojitelji povabljeni, da zavzamejo kroge, po enakem principu kot znaki na mizah in tako tvorijo 2 podskupini vzgojiteljev.

Napredek:

Kateri regulativni dokumenti so postali izhodišče za spremembe v našem sistemu?

  • Zvezni zakon "O izobraževanju v Ruska federacija"(z dne 29. decembra 2012 št. 273-FZ);
  • Sanitarne in epidemiološke zahteve za načrtovanje, vsebino in organizacijo načina delovanja predšolskih izobraževalnih organizacij (PEO) (SanPiN 2.4.1.3049-13) št. 26 z dne 15.05.2013
  • Postopek organiziranja in izvajanja vzgojno-izobraževalnih dejavnosti po osnovnih splošnih izobraževalnih programih - izobraževalni programi predšolske vzgoje št. 1014 z dne 30. avgusta 2013;
  • Zvezni državni izobraževalni standard za predšolsko vzgojo (z dne 17.10.2013 št. 1155)

Vsi ti dokumenti od vzgojiteljev predšolskih otrok zahtevajo visoko strokovnost.

Sodobni vzgojitelj se mora naučiti ustrezno odzivati ​​na nenehne spremembe v izobraževanju, znati delovati v timu somišljenikov – vseh udeležencev vzgojno-izobraževalnega procesa, kompetentno in učinkovito delati z otroki in starši v sodobne razmere, samostojno izbira vsebino izobraževanja in jo prilagaja starostna skupina svojih otrok, pri čemer je treba upoštevati zahteve Zveznega državnega izobraževalnega standarda za izobraževanje.

In zdaj vam ponujam ogrevanje, ki bo ublažilo situacijo in služilo kot izgovor za resnejši pogovor. Ko zaprete oči, izberite vrata zase: (rdeča, modra, črna, zelena, oranžna), pri tem pa upoštevajte:

Kakšne oblike je?

Odprto ali zaprto?

Ali ga želite vnesti ali ne?

Iz česa je narejeno?

Kaj je za temi vrati?

Tolmačenje:

Rdeča vrata so otroštvo.

Modra vrata so prihodnost.

Črna vrata - seks.

Zelena vrata - družina, prijatelji.

Oranžna vrata - delo, študij.

In zdaj morate opraviti naloge, ki bodo pomagale razkriti vaše znanje o Zveznem državnem izobraževalnem standardu za predšolsko vzgojo.Da bi to naredili, se bomo razdelili v dve ekipi. Ko ste vstopili v dvorano, ste vzeli kroge določene barve. Zdaj bom na mize položil barvne tablice in vas prosil, da zamenjate sedeže, tako da se bo barva tablice ujemala z barvo kroga. In tako smo dobili dve ekipi. Na mizi je zvonec, kdor je pripravljen odgovoriti, mora pozvoniti. Točke se dodelijo za pravilen odgovor.

1. KROG.

OGRETI SE. "možganski napad"

  1. Kako je ime ministru za izobraževanje Ruske federacije? (Dmitrij Viktorovič Livanov)
  2. Kako je ime ministru za izobraževanje Saratovske regije? (Epifanova Marina Anatolyevna)

2. KROG. VPRAŠANJA:

1.Katera so izobraževalna področja po Zveznem državnem izobraževalnem standardu za dodatno izobraževanje?

  • Socialno-komunikativni;
  • kognitivni;
  • Govor;
  • Umetniško in estetsko;
  • fizično;

2. Poimenujte pravilno razmerje med obveznim delom programa in delom, ki ga tvorijo udeleženci v procesu:

(60 % in 40 %)

3. Na katero izobraževalno področje se nanaša razvoj komunikacije in interakcije otroka z odraslimi in vrstniki?

(socialno-komunikacijski razvoj)

4. Katero izobraževalno področje sodi spoznavanje knjižne kulture in otroške književnosti?

(razvoj govora)

5. Katero izobraževalno področje sodi dojemanje glasbe? fikcija, folklora?

Umetniški in estetski razvoj;

6. Specifična vsebina izobraževalnih področij, določenih v standardu, je odvisna od...

Starost in posamezne značilnosti otroci.

7. Čemu je namenjen standard DO?

Ciljne usmeritve za predšolsko vzgojo.

8.Katera je vodilna dejavnost v predšolskem otroštvu?

Igra

9. Kakšna vrsta otroške dejavnosti začne razvoj delovnih spretnosti pri otrocih?

samooskrba in osnovna gospodinjska dela

10. Poimenujte stopnje predšolskega otroštva

dojenček, zgodnji, predšolski

11. Katere zahteve določa Zvezni državni izobraževalni standard?

Zahteve za strukturo OOP DO

Zahteve glede pogojev za izvedbo OOP DO

Zahteve za rezultate obvladovanja OOP DO

12. Kdo je po standardih družina v sistemu predšolske vzgoje?

Udeleženec izobraževalnega procesa in partner.

3. KROG. En predstavnik iz ekipe (mladi učitelj)

1. Dešifrirajte kratico FSES DO

2. Dešifrirajte kratico OOP DO

3. Dešifrirajte kratico RPPS

4. Opredelite pojem "standard"(normativ, standard, vzorec, zahteve)

4. KROG. (naloga v kuverti)

1. Predmet urejanja Zvezni zakon"O izobraževanju v Ruski federaciji" je:

a) uresničevanje pravice do izobraževanja;

b) družbena razmerja, ki nastajajo na področju vzgoje in izobraževanja v zvezi z uresničevanjem pravice do izobraževanja, zagotavljanjem državnega jamstva človekovih pravic in svoboščin na področju vzgoje in izobraževanja ter ustvarjanjem pogojev za uresničevanje pravice do izobraževanja.

2. Izobrazba je:

a) enoten, namenski proces vzgoje in izobraževanja, ki je družbeno pomembna korist in se izvaja v interesu posameznika, družine, družbe in države ter celote pridobljenega znanja, sposobnosti, veščin, vrednot, izkušnje in kompetence določenega obsega in kompleksnosti z namenom intelektualnega, duhovnega, moralnega, ustvarjalnega, fizičnega in (ali) profesionalni razvoj oseba, ki zadovoljuje svoje izobraževalne potrebe in interese;

b) dejavnosti, namenjene osebnemu razvoju, ustvarjanju pogojev za samoodločanje in socializacijo študenta na podlagi sociokulturnih, duhovnih in moralnih vrednot ter družbeno sprejetih pravil in norm vedenja v interesu posameznika, družine, družbe in Država;

c) namenski proces organiziranja dejavnosti študentov za obvladovanje znanja, sposobnosti, veščin in kompetenc, pridobivanje operativnih izkušenj, razvoj sposobnosti, pridobivanje izkušenj pri uporabi znanja v Vsakdanje življenje in oblikovanje motivacije študentov za izobraževanje skozi vse življenje.

3. Udeleženci izobraževalnih odnosov so:

a) celota odnosi z javnostjo uresničevanje pravice državljanov do izobraževanja, katerega namen je obvladovanje vsebin s strani dijakov izobraževalni programi(izobraževalna razmerja) in družbena razmerja, ki so povezana z vzgojno-izobraževalnimi razmerji in katerih namen je ustvarjanje pogojev za uresničevanje pravic državljanov do izobraževanja;

b) dijaki, starši (zakoniti zastopniki) mladoletnih dijakov, pedagoško osebje in njihovi zastopniki, organizacije, ki izvajajo izobraževalno dejavnost;

c) udeleženci izobraževalnih odnosov in zvez državnih organov, državni organi sestavnih subjektov Ruske federacije, organi lokalna vlada, delodajalci in njihova združenja;

4. Katera pravica v Ruski federaciji je zagotovljena vsaki osebi v skladu z zakonom o izobraževanju v Ruski federaciji:

a) pravica do družine;

b) pravica do izobraževanja;

c) pravica do imena.

5. Kateri regulativni dokumenti so določili osnovna načela Zveznega državnega izobraževalnega standarda za predšolsko vzgojo?

a) Koncept predšolske vzgoje;

b) Nacionalna izobraževalna pobuda »Naša nova šola«;

c) Ustava Ruske federacije;

d) prednostni nacionalni projekt »Izobraževanje«;

e) Konvencija o otrokovih pravicah;

f) Listina predšolske vzgojne organizacije.

6. Pri kateri starosti se lahko začne predšolska vzgoja v izobraževalnih organizacijah:

a) ko otroci dopolnijo dva meseca;

b) od tretjega leta starosti;

c) na zahtevo staršev (zakonitih zastopnikov).

7. Ojačitev je: (razdelek I., odstavek 1.4)

A) Obogatitev otrokovega razvoja, maksimalno uresničevanje njegovih starostnih zmožnosti;

B) Vsestransko pospeševanje duševnega in telesni razvoj otrok;

C) Upočasnitev, zaostanek v duševnem in telesnem razvoju otroka.

8. Popravljalno delo in/ali inkluzivno izobraževanje naj bo usmerjeno v:(razdelek II., klavzula 2.11.2)

A) Vzgoja otroka;

C) Zagotavljanje korekcije razvojnih motenj različnih kategorij otrok s invalidnosti zdravje, ki jim nudi kvalificirano pomoč pri obvladovanju programa;

D) Razvoj programa s strani otrok s posebnimi potrebami, njihov raznolik razvoj ob upoštevanju starosti in individualnih značilnosti ter posebnih izobraževalnih potreb, socialna prilagoditev.

9. Izpostavite zahteve glede pogojev za izvajanje Programa, ki jih Standard vsebuje?

a) psihološke in pedagoške razmere

b) kadrovske razmere

c) izobrazbene in materialne pogoje

d) materialno-tehnične pogoje

e) zdravstvene in socialne razmere

f) finančne pogoje

g) razvijanje predmetno-prostorskega okolja

h) informacijske in metodološke pogoje.

Ogrevanje (Kosheleva E.V.)

5. KOLO “Križanka”

(čas izvedbe 5 minut)

1. Ena od zahtev za razvijajoče se predmetno-prostorsko okolje?

TRANSFORMABILNOST

2. Ena od vrst otroških dejavnosti

MOTOR

3. Kaj je standard z eno besedo?

ZAHTEVE

4. S katero vrsto dejavnosti se začne delovna vzgoja že v zgodnjem otroštvu?

SAMOOSKRBA

5. Faze otroštva po zveznih državnih izobraževalnih standardih (ena od starosti)?

DOJENČEK

6. Kdo tesno sodeluje z učiteljskim osebjem in je partner v skladu z zveznim državnim izobraževalnim standardom?

STARŠI

6. KROG "Pedagoške uganke"

Učitelji dobijo nalogo, da sestavijo besedno zvezo, ki jo predhodno razrežejo na posamezne besede, fraze (besedna zveza se reže po eno, dve, tri besede naenkrat). Čas za dokončanje naloge je 3 minute.

  1. Glede na SanPiN 2013, največje trajanje neprekinjene budnosti za otroke od 3 do 7 let je 5,5-6 ur, do 3 leta - v skladu z zdravniškimi priporočili.
  2. Po SanPiN 2013 je skupno trajanje dnevni spanec za otroke predšolska starost 12 - 12,5 ure, od tega sta 2 - 2,5 ure namenjeni dnevnemu spanju.
  3. Standard je bil razvit na podlagi Ustave Ruske federacije in zakonodaje Ruske federacije ter ob upoštevanju Konvencije ZN o otrokovih pravicah.
  4. Prava zvezna država izobrazbeni standard predšolska vzgoja (v nadaljevanju standard) je sklop obveznih zahtev za predšolsko vzgojo.

7. KROG. "Avkcija pedagoških idej"

Ekipe prosimo, da napišejo v 1 minuti in nato poimenujejo čim več novih besed, besednih zvez, konceptov, na katere ste naleteli, ko ste se seznanili z dokumentom Zvezni državni izobraževalni standard za izobraževanje.

(Zvezni državni izobraževalni standard, standard, cilji, predmetno-prostorsko razvojno okolje, transformabilno in večnamensko okolje, podpora otroški pobudi, individualizacija izobraževanja, optimizacija dela s skupino otrok.)

Vaja "Vir"

Vse udeležence prosimo, da se udobno usedejo, sprostijo in zaprejo oči. Na zvočni posnetek "Voda" (zbirka melodij za sprostitev) voditelj mirno in jasno izgovori besedilo:

»Predstavljajte si, da se sprehajate po gozdni poti in uživate v petju ptic.

Skozi ptičje petje vaša ušesa pritegne zvok tekoče vode.

Sledite temu zvoku in pridete do izvira, ki bruha iz granitne skale.

Vidiš, kako je čista voda se iskri v sončnih žarkih, slišiš njegovo pljuskanje v okoliški tišini.

Dobiš občutek tega posebnega mesta, kjer je vse veliko bolj čisto in pregledno kot običajno.

Začnite piti vodo in občutite, kako vas prodira njena blagodejna energija, ki razsvetli vaše čute.

Zdaj se postavite pod izvir in pustite, da voda teče čez vas.

Predstavljajte si, da lahko teče skozi vsako vašo celico.

Predstavljajte si tudi, da teče skozi nešteto odtenkov vaših občutkov in čustev, da teče skozi vaš intelekt.

Občutite, da voda z vas spira vse psihološke ostanke, ki se neizogibno kopičijo dan za dnem razočaranja, žalosti, skrbi, vseh vrst misli.

Postopoma začutiš, kako čistost tega vira postane tvoja čistost,

in njegova energija je tvoja energija.

Končno si predstavljajte, da ste vi ta vir, v katerem je vse mogoče in katerega življenje se nenehno obnavlja.«

Na koncu vaje udeležence prosimo, naj postopoma odprejo oči. To vajo je priporočljivo izvajati med tuširanjem.

Začnite okrevati zdaj, ne odlašajte na pozneje

Sklepi:

Poskrbite za svoje duševno zdravje, kolegi.

Ne dvignite ravni duševnega stresa na kritično raven.

Ne pozabite, da ne le vaši varovanci, ampak tudi vi sami potrebujete pomoč, nego in pozornost, da zaščitite in ohranite svoje psihično zdravje.

1. Čim prej se naučite ponastaviti negativna čustva, in jih ne izpodriniti v psihosomatiko. Kako je to mogoče storiti v vrtcu:

Pojte glasno;

Hitro vstanite in hodite naokoli;

Hitro in ostro napišite ali narišite nekaj na tablo ali list;

Narišite na list papirja, ga zmečkajte in zavrzite.

2. Če imate motnje spanja, poskusite ponoči brati poezijo in ne prozo. Po znanstvenih raziskavah se poezija in proza ​​razlikujeta po energiji, poezija je bližje ritmu Človeško telo in imajo pomirjujoč učinek.

3. Vsak večer obvezno stopite pod tuš in jih med pogovorom o dogodkih preteklega dne »sperite«, saj je voda že dolgo močan prevodnik energije.

UPORABA

Še nekaj zanimiva vprašanja v skladu z zveznim državnim izobraževalnim standardom za DO, ki niso vključeni v možganski obroč.

Ali se med izvajanjem programa izvaja pedagoška diagnostika (monitoring)? Če da, kdo in za kakšen namen?

(Lahko ga izvaja učitelj za individualizacijo izobraževanja (vključno s podporo otroku, gradnjo njegove izobraževalne poti ali strokovno korekcijo njegovih razvojnih značilnosti in ustvarjanjem individualnih poti), pa tudi za optimizacijo dela s skupino otrok).

Izvleček iz zveznega državnega izobraževalnega standarda:

3.2.3 Rezultati pedagoške diagnostike (monitoringa) se lahko uporabljajo izključno za reševanje naslednjih izobraževalnih problemov:

  • 1) individualizacija izobraževanja (vključno s podporo otroku, gradnjo njegove izobraževalne poti ali strokovno korekcijo njegovih razvojnih značilnosti);
  • 2) optimizacija dela s skupino otrok.

Po potrebi se uporablja psihološka diagnostika otrokovega razvoja (identifikacija in preučevanje individualnih psiholoških značilnosti otrok), ki jo izvajajo usposobljeni strokovnjaki (pedagoški psihologi, psihologi).

Otrokovo sodelovanje pri psihološki diagnostiki je dovoljeno le s soglasjem njegovih staršev (zakonitih zastopnikov).

Rezultati psihološke diagnostike se lahko uporabljajo za reševanje težav psihološke podpore in izvajanje kvalificirane korekcije otrokovega razvoja.

Pri reševanju katerih nalog upravljanja cilji ne morejo služiti kot neposredna osnova?

Certificiranje pedagoškega osebja;

Ocena kakovosti izobraževanja;

Ocena stopnje razvoja otrok;

Ocena občinske izvedbe

(navesti) naloge z vključitvijo v kazalnike kakovosti naloge;

Razdelitev stimulativnega sklada za zaposlene v vrtcih.

Kakšne so posebnosti predšolskega otroštva?

Fleksibilnost, plastičnost otrokovega razvoja, široka paleta možnosti za njegov razvoj, njegova spontanost in neprostovoljno vedenje.

Kdo je po standardih družina v sistemu predšolske vzgoje?

Udeleženec izobraževalnega procesa in partner


Brainring za vzgojitelje predšolskih izobraževalnih ustanov "Starši in vzgojitelji - dva bregova iste reke"

Anufrieva Irina Viktorovna, višja učiteljica občinske predšolske vzgojne ustanove "Vrtec" Zvonček ", r.p. Duhovnitskoye, regija Saratov
Brain-ring je potekal v okviru seminarja Ruske izobraževalne ustanove za vzgojitelje predšolskih otrok na temo "Ustvarjanje enotnega izobraževalnega prostora "Vrtec - družina" z oblikovanjem aktivnega položaja staršev pri vzgoji otrok." Ta dogodek je praktično pomemben za starejše vzgojitelje in metodike predšolskih izobraževalnih ustanov

Cilj: napredovanje strokovno usposobljenost učitelji na področju organiziranja interakcije s starši učencev.
Naloge:
*pojasniti in sistematizirati znanje učiteljev o vprašanju interakcije s starši;
* okrepiti pedagoško razmišljanje vzgojiteljev, kot osnovo za uporabo netradicionalnih oblik dela s starši v predšolskih izobraževalnih ustanovah, za spodbujanje razvoja njihove ustvarjalnosti in poklicne dejavnosti;
*okrepiti aktivnosti učiteljev za posploševanje, razširjanje in izvajanje praktično delo izkušnje kolegov iz drugih predšolskih izobraževalnih ustanov;
* podpirati zanimanje učiteljev za nadaljnji študij te teme.

Otvoritveni govor voditelja (višjega učitelja):
"Predšolsko otroštvo" je edinstveno obdobje v človekovem življenju, ko se oblikuje zdravje in se razvija osebnost. Hkrati je to obdobje, v katerem je otrok popolnoma odvisen od odraslih okoli sebe – staršev, učiteljev. Zato neustrezna nega, socialne in čustvene težave, ki se pojavijo v tej starosti, vodijo v resne posledice v prihodnosti.
Med glavnimi nalogami, s katerimi se sooča vrtec, je »interakcija z družino za zagotovitev popolnega razvoja otroka«. Da bi zagotovili ugodne življenjske razmere in vzgojo otroka, oblikovanje temeljev polnopravne, harmonične osebnosti, je treba krepiti in razvijati tesne povezave in interakcije med vrtcem in družino. Zato je potreben aktivni tečaj za ustvarjanje enotnega prostora za razvoj otroka, tako v predšolskih vzgojnih ustanovah kot v družini. V zakonu Ruske federacije "o izobraževanju" v čl. št. 18 " Predšolska vzgoja” pravijo: “Starši so prvi učitelji. Že zgodaj so dolžni postaviti temelje za telesni, moralni in intelektualni razvoj otrokove osebnosti. otroštvo. Vzgajati predšolske otroke, varovati in krepiti njihovo telesno in duševno zdravje, razvoj individualnih sposobnosti in potrebna korekcija razvojnih motenj teh otrok - za pomoč družini deluje mreža predšolskih vzgojno-izobraževalnih ustanov.”
In vsak od nas se mora spomniti, da predšolski otrok ni štafetna palica, ki jo družina preda v roke vzgojiteljev. Pri tem ni pomembno načelo vzporednosti, temveč načelo prežemanja dveh družbenih institucij.
Pomemben pogoj za interakcijo s starši je vzpostavitev zaupljivega poslovnega stika, sodelovanja med družino in vrtcem, med katerim se prilagodi vzgojni položaj staršev in vzgojitelja, kar je še posebej potrebno pri pripravi otrok na šolo. In prav to sooča učiteljski zbor s potrebo po iskanju zaveznika, somišljenika pri vzgoji otroka v družini.
Pobudniki za vzpostavitev tega sodelovanja bi morali biti vzgojitelji, saj so zanje strokovno pripravljeni izobraževalno delo, zato razumejo, da je njen uspeh odvisen od doslednosti pri vzgoji otrok.
In na koncu bi rad povedal naslednje. Vsak dan uporabljamo kombinacijo »delo s starši«, ki smo je načeloma navajeni. Pred 20-15 leti s tem ni bilo nič narobe. Sodoben mlad starš je zelo drugačen od staršev iz 80. in 90. let... Sedaj je starostna meja staršev pomaknjena proti zgodnji starosti. Naše mlade matere so mlade, demokratične, muhaste, z visoko samozavestjo. In učitelji se morajo tega lotiti modro in subtilno, zato je kombinacija »delo s starši« nepravilna, saj premočno odraža naš poklicni snobizem in odnos do staršev kot objektov vpliva. Vsak starš ne bo sprejel takega odnosa do sebe in jim dovolil, da "delajo" z njimi. Zato je beseda "interakcija" bolj točna. In svetujem vam, da ste pozorni na to.

Danes vas, dragi kolegi, vabim, da igrate z mano poslovna igra, ki ima specifično ime možganski obroč.
Oblika izvedbe: dve ekipi (delovne ustvarjalne skupine – po institucijah)
Brain-ring(angleško možgani - možgani) - televizijska različica igre, ki jo je izumil Odessa klub intelektualnih iger "Erudite". Analog naše znane igre "Kaj, kje, kdaj?" To pomeni, da je možganski obroč »možganski napad«, bitka, bitka, tekmovanje, igra. In njen cilj je opredeliti in identificirati znanje skupine ljudi o določeni temi.
Zato želim razkriti vaše znanje o temi "Interakcija med družino in predšolsko vzgojno ustanovo."
Ker se z vami že vrsto let ukvarjamo s problemom sodelovanja s starši, nas vse lahko imenujemo eruditi na tem področju. Igra nam bo pomagala zapomniti in razjasniti obstoječe znanje, postaviti poudarke in identificirati vprašanja, ki zahtevajo dodatno študijo.
Razdeliti se moramo v 2 ekipi.
Brain ring je sestavljen iz 7 krogov.
Na koncu možganskega ringa se seštejejo rezultati in razglasijo zmagovalci.
In zdaj vam bom predstavil pravila našega Brain Ringa.
Krog se običajno začne z vprašanjem za obe ekipi; ekipa, ki najhitreje pozvoni, ima pravico odgovoriti prva. Če ekipa odgovori, preden pozvoni ali odgovori napačno, lahko odgovori druga ekipa in za pravilen odgovor prejme točko. Zmaga ekipa z največ točkami.
Brain Ring ocenjuje kompetentna žirija: ...
Torej, začnimo naš Brain Ring.
Najprej se morate domisliti imena svojih ukazov (za dokončanje je na voljo 1 minuta).

1. KROG(zvoki gonga) "Pedagoški slovar"
Izberite definicijo za ta koncept:
(ne pozabite na zvonec in pravico do prvega odgovora) Diapozitivi.
vprašalnik- tehnična sredstva za posebne družbene raziskave, zbiranje, distribucija, študija vprašalnikov.
Interakcija- medsebojno prežemanje, komunikacija, izmenjava misli, občutkov, idej.
Starševstvo je mednarodni izraz, ki se nanaša na pomoč staršem pri uresničevanju vzgojiteljske in starševske funkcije; potrebno za optimizacijo procesa vzgoje otroka, za zdravje same družbe.
Komunikacija - metoda medsebojnih odnosov, značilna za subjekte, način bivanja osebe v odnosih z drugimi ljudmi.
Pedagoška refleksija- sposobnost analiziranja lastnih izobraževalnih dejavnosti, njihove kritične ocene, iskanja razlogov za svoje pedagoške napake, neučinkovitost uporabljenih metod; izbrati metode vpliva na otroka, ki ustrezajo njegovim značilnostim v določeni situaciji.
družina- zgodovinsko specifični sistem odnosi med zakoncema, starši in otroki. Družinski člani so povezani z zakonsko zvezo oz družinski odnosi, skupno življenje, medsebojna moralna odgovornost.
Vsebina- opredeljujoč vidik celote, celota delov predmeta.
metoda - način za dosego cilja, določena zapovedana dejavnost.
Oblika- zunanje izražanje kakršne koli vsebine.

2. KROG(zvoki gonga) "Učiteljeva križanka"(čas izvedbe 5 minut)
1. Ena od tehnik za aktiviranje staršev (Igra)
2. Najbolj zanimiva oblika komunikacije s starši (tekmovanje)
3. UČITELJI
4. Kaj simbolizira “REKA” med oba bregova (Otroci)
5) Vprašalnik za pridobivanje morebitnih informacij (Vprašalnik)
6) Tradicionalna oblika izvedbe roditeljskega sestanka. (predavanje)
7) Glavna metoda preučevanja družin učencev. (Opazovanje)
8) Netradicionalna oblika izvedbe roditeljskega sestanka (Dražba)

3. KOLO “Pujsek v žaklju”
Iz vrečke »potegnem« kartonček z vprašanjem in ga preberem. Če je ekipa pripravljena odgovoriti, pozvoni. Žirija ocenjuje pravilnost odgovora.

1. Iz katerega regulativnega dokumenta je ta stavek vzet:
»Starši so otrokovi prvi učitelji. Dolžni so postaviti temelje za telesni, moralni in intelektualni razvoj otrokove osebnosti v otroštvu.« (Zakon o izobraževanju Ruske federacije)

2. Izberite najbolj popoln odgovor: Družinska vzgoja je...
– bolj ali manj zavestno prizadevanje za vzgojo otroka;
– nadzorovan sistem odnosov in interakcij med starši in otroki, usmerjen v doseganje želenih rezultatov;
– vzgoja otrok v družinskem okolju;
– sredstvo družinske vzgoje;
– oblika splošnega izobraževanja staršev.

3. Poimenujte metodo, ki ni povezana z metodami preučevanja družin učencev:
– opazovanje;
– pogovor;
– anketa;
– razgovori s starši;
- laboratorijski poskus.

4. Metode aktivacije staršev so:
– poročilo učitelja;
– vprašanja in primeri;
– ignoriranje otroka;
- diagnostika;
- nadzor;
- Igra.

5. Kaj velja za netradicionalne oblike komunikacije med učitelji in starši?
– srečanja;
– konference;
– tekmovanja;
– informacijske stojnice;
– pogovori.

6. Kaj velja za tradicionalne oblike komunikacije med učitelji in starši?

- telefon za pomoč;
- pogovorna oddaja;
– tekmovanja;
– kvizi;
– posvetovanja.

7. Tradicionalne oblike delo (odstranite nepotrebno)
– posameznik;
– podskupina;
– kolektivno;
– vizualno in informativno.

8. Ne velja za kognitivne oblike komunikacije...
– pedagoška srečanja;
– srečanja;
– posvetovanja;
– ustni dnevniki;
– folklorni prazniki;
– možganski obroči

4. KOLO “Ti zame, jaz zate”
Ekipe drug drugemu postavljajo problemske pedagoške situacije "starš - učitelj" (pripravljene vnaprej, ležijo na mizi).
Ocenjuje se popolnost in pravilnost odgovorov. Če ekipa, ki postavlja vprašanje, dopolni svoje odgovore, prejme dodatne točke.

Situacija 1.
Mati petletnega Kolya je prišla v vrtec s pritožbo proti vzgojiteljici. Meni, da učitelj ne bi smel siliti otroka, da pospravi svoje igrače, za to obstaja varuška. Otrok naj se razvija, ne čisti.
Predlagajte odgovor na to situacijo, ki je najbolj pravilen s pedagoškega vidika. Pojasnite svojo izbiro.

Situacija 2.
Večer. Starši so prišli po Vlada in Nastjo. Otroci so začeli pospravljati svoje igrače. Vladova mama stoji, gleda in se veseli, Nastjina mama pa kriči: "Hitro se obleci, nimam časa!" "Mami, ampak ti moraš pospraviti za sabo," pravi Nastja. "Ti boš pospravil hišo, zdaj pa se mi mudi." Predlagajte odgovor na to situacijo, ki je najbolj pravilen s pedagoškega vidika. Pojasnite svojo izbiro.

(Tukaj učiteljeve zahteve prekliče mati sama, zato je treba delo izvajati ne z otrokom, temveč z njegovimi starši. Potem bo učinek takšnega vzgojnega vpliva opazen).

Situacija 3.
Učitelj se obrne na Dimino mamo z zgodbo o tem, kaj so se otroci naučili novega v razredu in ponudil utrjevanje naučenega gradiva doma. V odgovor mama ostro odgovori, da nima časa za učenje z otrokom doma, da je to odgovornost učitelja - on "za to dobi denar." Predlagajte odgovor na to situacijo, ki je najbolj pravilen s pedagoškega vidika. Pojasnite svojo izbiro.

Situacija 4.
Starši so ob večernem prevzemu otroka iz vrtca ogorčeni, da ima zelo umazana oblačila in očitajo vzgojiteljici, da slabo pazi na otroke.Predlagajte odgovor na to situacijo, ki je s pedagoškega vidika najbolj pravilen. Pojasnite svojo izbiro.

Situacija 5.
Zulfiya je aktivna, živahna deklica, ki se težko prilagaja skupini. Učiteljica mamici svetuje, naj poišče pomoč pri pediatru nevrologu. Dekličina mati je nasvet sprejela sovražno in učiteljico obtožila, da ne mara svoje hčerke, ker je iz neruske družine, češ da se bo šla pritožit ravnatelju.
V naslednjih dneh Zulfiya ni pripeljala v vrtec. Kasneje se je izkazalo, da so deklico končno odpeljali k zdravniku, ki ji je predpisal zdravljenje. Mesec dni kasneje je deklica ponovno začela obiskovati skupino, vendar se odnos med učiteljico in njeno mamo ni nikoli izboljšal Kaj je bilo narobe z učiteljičinim dejanjem?

Komentar psihologa: Če bi starš tako informacijo dobil od zdravnika v vrtcu ali pedagoga psihologa, bi bil odziv drugačen in ne bi bilo konflikta z vzgojiteljico. Ne jemljite "ognja nase", poiščite pomoč strokovnjakov. Pomembno je, da se spomnite meja svoje kompetence!

Situacija 6.
Sveto so pogosto pripeljali v vrtec ob 10.30, ko so se vse ure končale in je ostal le sprehod in komunikacija z otroki. Pogosto jih sploh niso pripeljali. Pripravljalna, logopedska skupina. Babica jo je pobrala zgodaj po popoldanskem čaju.
Učiteljica je začela govoriti, da takšni obiski otroku ne bodo koristili. Mama se je pritožila ravnatelju, da jih učitelj poučuje. Rezultat: deklico so vzeli iz vrtca in vpisali vanj pripravljalna skupina v šoli. Kaj je bilo narobe z učiteljevim dejanjem?