Pastabos apie mazgus vyresniojoje grupėje tema „Kelionė į kambarinių augalų pasaulį“. Atvira pamoka „kambarinių augalų karalystėje“ Kambarinių augalų pasaulis vyresniųjų grupėje

    Kūno kultūros minutė

  • Kad būtų gražu ir jauku;
  • Augalai gydo žmones;

Rudenį visus nežydinčius augalus reikia laistyti mažiau – jie baigė smarkų augimą ir ruošiasi žiemoti. Žiemą visus augalus reikia mažiau laistyti. Pavasarį ir ypač vasarą augalai laistomi dažniau ir gausiau.

Tai va, kambarinius augalus reikia laistyti nusistovėjusiu vandeniu – iš vandens išgaruoja chloras (jei įmanoma, pilkite vandenį iš čiaupo ir parodykite chloro daleles), o kambario temperatūros vandeniu – šaltas vanduo sukelia augalų šaknų puvimą, bet reikia įsitikinkite, kad vazonuose esanti žemė yra drėgna. Vasarą kaktusai laistomi kas 2–3 dienas, o žiemą – 1–2 kartus kas dvi savaites. Juos reikia laistyti iš laistytuvo, iš šono.

žaidime

.

  1. (prie fikuso)
  2. (prie pelargonijos)
  3. (tradeskantija)
  4. (begonija)
  5. Ant mano lango

Įsikūrė ežiukas.

Visi žiūri pro langą,

Bet jis negali vaikščioti.

Kur jo letenos?

Kur jo veidas?

Gal jis nedėvi kepurės?

Ar jus dreba nuo šalčio?

(ežiukas)

  1. (prie coleus)
  2. (balzamas)
  3. (lydekos uodega)
  4. Anksti ant lango

Žydi...

(geraniumas)

  1. Aš esu vadinamas augalu

Man patinka šviesioje salėje,

Žalia uždanga

Aš einu žemyn siena.

(tradeskantija)

Tikslas:

Kuris miškas vėsesnis – lapuočių ar spygliuočių? Kodėl?

Peržiūrėkite dokumento turinį
„Apytikslis ekologijos GCD metmenys (vyresnė grupė). Tema: „Kambariniai augalai kaip mūsų gyvenimo palydovai“ (mokyklinė parengiamoji grupė) »

Apytikslis ekologijos GCD metmenys (vyresnė grupė)

Tema: „Kambariniai augalai – mūsų gyvenimo palydovai“(mokyklinė parengiamoji grupė)

Programinės įrangos užduotys: toliau supažindinkite vaikus su kambariniais augalais, mokykite juos pagal aprašymą ir patys kalbėkite apie juos naudodami diagramą. Suformuoti vaikams idėją apie skirtingus kambarinių augalų drėgmės poreikius. Ugdykite susidomėjimą augalų priežiūra ir meilę jiems.

Medžiaga: kambarinių augalų veislės (ficus, violetinė, begonija, tradescantia, pelargonija, gebenė, coleus, chlorophytum, sansevieria, balzamas ir kt.), kambarinio augalo apibūdinimo schema, „Gėlių parduotuvės“ ženklas, kambarinių augalų modelių schemos, kortelės žaidimui „ Kambarinių augalų mylėtojas“, ženkliukai vaikams „Kambarinių augalų mylėtojas“, enciklopedija „Kambarinių augalų mylėtojas“.

Pamokos eiga.

Mokytojas skaito eilėraštį:

Žalias sodas ant lango

Čia auga žiemos viduryje.

Žiūrėk, tai trupiniai,

Ten auga didelis milžinas.

Kokios gležnos jų gėlės.

Stiebai nuostabiai gražūs.

Apie ką eilėraštis? (apie kambarinius augalus)

Kokie augalai vadinami kambariniais augalais? (augalai, augantys žmogaus namuose)

Ką turi kiekvienas kambarinis augalas? (šaknis, stiebas, lapai)

Kuo augalai skiriasi vienas nuo kito? (vieni turi vieną stiebą, kiti – daug; žydi ar ne, pagal lapų dydį ir storį; pagal kvapą)

Kokius stiebus turi kambariniai augalai?

Pavadinkite ir parodykite augalus stačiais stiebais (pelargonija, fikusas ir kt.), su pakabinimu (Tradescantia ir kt.), su garbanotomis (gebenės ir kt.).

Kurie augalai neturi matomo stiebo? (žibuoklių, begonijų ir kt.)

Kokių sąlygų reikia, kad visi augalai gerai augtų? (vanduo, šviesa, šiluma, maistingas dirvožemis)

Kambariniams augalams vandens poreikiai yra skirtingi: vieniems jo reikia daug, kitiems mažiau, tretiems – labai mažai. Taip yra todėl, kad visi augalai kilę iš skirtingų vietų: kai kurie jų tėvynėje auga drėgnose, pelkėtose vietose, kur žemė ir oras visada drėgni. Tokie augalai yra pripratę prie to, kad vandens visada yra daug, jie negali jo laikyti būsimam naudojimui. Jie dažniausiai turi plonus, minkštus lapus, o jų yra daug. Kaip manote, kaip vadinasi šie augalai?

Vaikai, padedami mokytojos, atpažįsta šiuos augalus ir įvardija.

Yra ir kitų augalų, kurie savo tėvynėje gyvena sausose, saulėtose, kartais labai karštose vietose skurdžiose smėlingose ​​ar net uolėtose dirvose. Šiose vietose retai lyja, todėl dirvoje beveik nėra drėgmės. Augalai yra įpratę toleruoti sausrą ir prisitaikę „kaupti“ vandenį – kaupti jį stiebuose ir lapuose – ir po truputį jį sunaudoti. Tokie augalai turi storus stiebus, mėsingus, sultingus lapus, padengtus plona oda. Jie neturi plonų lapų, kurie išgarina daug drėgmės. Yra net augalų, kurie visai neturi lapų: vietoj jų yra spygliai. Raskite ir pavadinkite tokius augalus.

O dabar siūlau pažaisti žaidimą „Gėlių parduotuvė“. Turėsite apibūdinti kambarinį augalą, kurį norite įsigyti pagal diagramą:

    Iš kokių dalių susideda augalas? (kambarinis augalas turi šaknį, stiebą, lapus, žiedus)

    Kaip atrodo stiebas? (stačias, garbanotas, kabantis)

    Kokio dydžio ir formos lapai?

    Žydintis augalas ar ne?

    Kokios priežiūros tai reikalauja?

Pirmiausia mokytojas aprašo augalą, kurį nori pirkti, jo neįvardydamas, o pardavėjas turi nustatyti augalo, kurį pirkėjas nori pirkti, pavadinimą. Vaikai paeiliui tampa pardavėjais ir pirkėjais.

Kūno kultūros minutė

Vaikinai, kodėl, jūsų manymu, žmogus augina kambarinius augalus namuose?

    Kad būtų gražu ir jauku;

    Kad oras būtų švaresnis, augalai išskiria deguonį, kuriuo kvėpuojame;

    Augalai palaiko patalpų oro drėgmę;

    Augalai gydo žmones;

    Augalai atbaido kenksmingus vabzdžius (pavyzdžiui, kandis);

    Stebėti ir rūpintis jais.

Ko reikia, kad augalai gerai augtų?

Naudodami modelius vaikai pasakoja, kaip prižiūrėti kambarinius augalus, mokytojas papildo vaikų atsakymus:

    Augalus reikėtų laikyti šiltose patalpose, nes... dauguma jų atkeliavo pas mus iš tolimų šalių, kur nėra šaltos žiemos.

    Augalus reikia laistyti kambario temperatūros vandeniu, kitaip augalai gali susirgti ir mirti.

Rudenį visus nežydinčius augalus reikia rečiau laistyti, jų energingas augimas baigiasi ir jie ruošiasi žiemai. Žiemą visus augalus reikia mažiau laistyti. Pavasarį ir ypač vasarą augalai laistomi dažniau ir gausiau.

Tai va, kambarinius augalus reikia laistyti nusistovėjusiu vandeniu - iš vandens išgaruoja chloras (jei įmanoma, pilkite vandenį iš čiaupo ir parodykite chloro daleles), o kambario temperatūros vandeniu - šaltas vanduo sukelia augalų šaknų puvimą, bet jūs reikia įsitikinti, kad dirvožemis vazonuose yra drėgnas. Vasarą kaktusai laistomi kas 2–3 dienas, o žiemą – 1–2 kartus kas dvi savaites. Juos reikia laistyti iš laistytuvo, iš šono.

Iš enciklopedijų „Kambariniai augalai“ galite sužinoti, kaip tinkamai prižiūrėti kambarinį augalą, kad jis gerai gyventų jūsų namuose. (mokytojas parodo knygą) jame pasakojama apie visus kambarinius augalus, kurie egzistuoja pasaulyje.

    Būtina purenti dirvą, kad oras pasiektų šaknis.

    Po ilgos žiemos įberkite trąšų.

    Apsaugokite augalus nuo kenkėjų.

Štai tiek daug įdomių dalykų prisiminėme apie kambarinius augalus ir ką apie juos sužinojote naujo. Siūlau pažaisti žaidime „Kambarinių augalų mylėtojas“.

Vaikai suskirstyti į dvi komandas „Ogonyok“ ir „Violetinė“. Mokytojas skaito užduotis naudodamas korteles.

    Kuris kambarinis augalas turi didžiausius lapus? (prie fikuso)

    Kuris kambarinis augalas kvepia ne tik žiedais, bet ir lapais? (prie pelargonijos)

    Kuris augalas kaip žalia uždanga kabo ant lango? (tradeskantija)

    Kuris augalas gavo savo pavadinimą kambarinių augalų mylėtojo ir kolekcionieriaus Begono garbei? (begonija)

    Ant mano lango

Įsikūrė ežiukas.

Visi žiūri pro langą,

Bet jis negali vaikščioti.

Kur jo letenos?

Kur jo veidas?

Gal jis nedėvi kepurės?

Ar jus dreba nuo šalčio?

(ežiukas)

    Kurio augalo lapai šviesoje parausta? (prie coleus)

    Kuris augalas dar vadinamas „kibirkštimi“? (balzamas)

    Koks kitas sansevieria pavadinimas? (lydekos uodega)

    Anksti ant lango

Žydi...

(geraniumas)

    Aš esu vadinamas augalu

Man patinka šviesioje salėje,

Žalia uždanga

Aš einu žemyn siena.

(tradeskantija)

Bendros mokytojo ir vaikų veiklos bloke galite atlikti eksperimentą "Augalas praranda vandenį išgaruodamas."

Tikslas: suprasti, kaip augalai praranda vandenį.

Jūs ir aš laistome augalus, bet ar kada susimąstėte, kur nuteka vanduo? Pasirodo, augalas praranda drėgmę išgaruodamas. Mes išbandysime, kaip tai vyksta per patirtį.

Uždėkite maišelį ant lapo ir tvirtai pritvirtinkite prie vazoninio augalo stiebo lipnia juosta. Padėkite augalą saulėje 2-3 valandas.

Pažiūrėkite, kaip pakuotė pasirodė iš vidaus? (šlapias)

Augalas sugeria vandenį per savo šaknis. Vanduo teka išilgai stiebų, iš kurių apie 9/10 vandens išgaruoja per stomas. Kai kurie medžiai per dieną išgarina iki 7 tonų vandens. Kai jų daug, augalai daro didelę įtaką oro temperatūrai ir drėgmei. Drėgmės praradimas iš augalų per stomatas vadinamas transpiracija. Oras tampa vėsesnis ir drėgnesnis. Pagalvok ir pasakyk, kodėl miške vėsu?

Kuris miškas vėsesnis – lapuočių, spygliuočių? Kodėl?


Vyresniosios grupės pažintiniam vystymuisi ugdomųjų veiklų suvestinė

„Kelionė į kambarinių augalų pasaulį“

Tikslas :

Patikslinkite ir sisteminkite vaikų žinias apie kambarinius augalus

Užduotys:

1." Kognityvinė raida»:

- Supažindinkite vaikus su nauju kambariniu augalu

- apibendrinti vaikų idėjasapiepriežiūrauž nugaroskambariniai augalai;

Smeigtukaspagrindinių poreikių išmanymaskambariniai augalai;

Apibendrinkite žiniasObūdaipriežiūraaugalų priežiūra (laistymas, plovimas,atsipalaidavimas);

Išmokykite vaikus atskirti šiuos augalus pagal išvaizdą.

2." Kalbos raida»:

Ugdyti laisvą bendravimą su suaugusiais ir vaikais;

Praturtinti žodyną;

3." Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas»:

Sukelti vaikams emocinę ir teigiamą reakciją į žaidimų veiklą.

4. "Meninis ir estetinis vystymasis"

Estetinio požiūrio į gamtos pasaulį formavimas;

Švietimo sričių integracija: „Pažinimas“, „Bendravimas“, „Meninė kūryba“.

Metodai ir metodai:

1) lošimas;

2) vizualinis;

3) žodinis.

Įranga ir medžiagos: šepečiai, žirklės, laistytuvai, purškimo buteliai, drėgnos servetėlės, prijuostės, kambariniai augalai, mediniai pagaliukai dirvožemiui purenti, baseinas, vanduo, šluostė, simbolių kortelės, vaizduojančios augalų struktūrą, multimedija, kortelės su gyvenimo sąlygų (šilumos) simboliais , vanduo),

IKT įrankiai: pristatymas, projektorius, ekranas.

Preliminarus darbas: stebėjimas ir apžiūrakambariniai augalai, pokalbiai apie juos; pareiga gamtos kampelyje; skaityti eilėraščius ir mįsles apie gamtą, žiūrėti iliustracijas tema „Kambariniai augalai“

Pamokos eiga:

    Organizacinis .

Vaikai įeina į grupę ir stovi prie lango.

Visi vaikai susirinko į ratą.
Aš esu tavo draugas, o tu esi mano draugas.
Laikykimės už rankų kartu,
Ir šypsokimės vieni kitiems.

Pedagogas: Šiandien turime svečių, pasisveikinkime su jais...

Vaikai, pažiūrėkime pro langą ir pagalvokime, koks dabar metų laikas lauke? Kas gali pasakyti kokį mėnesį? Šiandien klasėje kalbėsime apie gyvąją gamtą. Prisiminkime, kas taikoma gyvajai gamtai?(Vaikų atsakymai).

Kodėl manote, kad augalai (gėlės) yra gyvi?(Augti, valgyti, kvėpuoti, gyventi, daugintis, mirti...)

Gėlės, kaip ir žmonės, dosni gerumu,

Ir dosniai suteikdamas žmonėms švelnumą,

Jie žydi, šildo širdis,

Kaip mažos šiltos ugnies. (K. Janet)

(Vaikai eina prie kėdžių) Vaikinai, paklausykite vienos istorijos

Mokytojo istorija su skaidrių demonstravimu.

Kadaise metų laikai pradėjo ginčytis – kas turi geriausias gėles? Pavasaris įspaudė jai kulną – o ten, kur gulėjo sniegas, pradėjo skambėti upeliai. Žolė tapo žalia. Žemė buvo padengta putinomis, pakalnėmis, šaltalankių gėlėmis, anemonais, narcizais...

„Mano gėlės pačios gražiausios“, – sako Vesna.

- Ne, - paprieštarauja jai Summer. „Tavo gėlės tikrai gražios, bet tik manosios yra geresnės!

Vasara mojavo nuo saulės spindulių nupinta skrybėle ir nešykštėdamas visur išbarstė savo gėles. Pūs vėjas, skambės varpai. Iš kvapiųjų dobilų kamanė renka saldų nektarą. Visur, kur pažvelgsi, yra rugiagėlių, ugniažolių, gvazdikėlių, nasturtų, ramunėlių...

Rudenį pradėjo šalti iš pavydo. Ir vasaros spalvos išblėso.

„Mano gėlės ne prastesnės“, - pasakė Autumn ir mostelėjo raudona rankove. Čia žydėjo viržiai, cikorijos, varnapėdės, chrizantemos...

O kaip žiema? Miškas, pievos ir laukas buvo apsnigti, keliai nušluoti, stogai išpudruoti. Tačiau žiemos sodas nebijo nei sniego, nei šalčio. Už šiltnamio stiklo žydi begonijos, ciklamenai, orchidėjos...

– Žmonės užsiaugino sodą, bet dar žiema. Gėlės čia pačios gražiausios“, – giriasi Winter.

Taigi metų laikai vis dar ginčijasi, kas turi geriausias gėles.

Mes visi mėgstame gėles, ir jūs žinote, kad augalai ir gėlės yra ne tik gražūs, bet ir duoda daug naudos žmonėms. Kaip manote, kokia yra augalų nauda? (vaikų atsakymai). Teisingai, jie sugeria blogą orą ir ramina nervų sistemą. Todėl gėles ir augalus reikia saugoti. Tačiau gėlės auga ne tik gatvėje, bet ir kambaryje. Sakyk, prašau, kaip vadinasi augalai, kurie auga kambaryje? (vaikų atsakymai)

Žinoma, patalpų.

(Vaikai ateina prie stalo, kur yra augalai)

Auklėtojas : Vaikai, manau, jūs žinote, kaip jūsų grupės augalai vadinasi. O kad pasitikrinčiau žinias, užminsiu mįsles apie augalus. Teks atspėti, koks tai augalas, ir parodyti.

Mįslė (apie alaviją)

Lapas su kauburėliu,

Turi spyglių, bet nežino, kaip pakenkti,

Bet jis mus gydo bet kurią valandą.

Pedagogas: Tai -"Alavijas » , bet žmonės tai tiesiog vadina"Namų gydytoja"arba"Agava". Kodėl šis augalas taip vadinamas? (vaikų atsakymai)

Ar norite sužinoti kodėl?(vaikų atsakymai). Nes taiaugalas gyvena labai ilgai , o svarbiausia gali išgydyti žmones. Sultys« Alavijas » padeda nuo slogos, gerklės skausmo, žaizdų ir nudegimų. Ir gėlės« Alavijas » Nr. Kaip gauti sulčių? (Vaikų atsakymai). Reikia paimti lapelį ir išspausti sultis (parodos mokytoja), tada pamirkyti tvarsčio gabalėlį ir uždėti ant žaizdos kaip pavyzdį, ir žaizda labai greitai užgis.

Klausykite kitos mįslės:

Langas ir balkono krūmas

Lapas purus ir kvapnus

Ak, gėlės ant lango

Kaip deganti kepurė. (Geranium)

Vaikai:- Geraniumas.

Pedagogas: – Ką bendro turi pelargonija ir alijošius?

Vaikai: - Yra stiebas, lapai,

Pedagogas: - Gerai, bet tu pamiršai įvardyti labai svarbią augalo dalį. Kuris?

Vaikai: - Šaknys. Jie yra žemėje.

Pedagogas: – Kodėl augalams reikalingos šaknys?

(vaikų atsakymai)

Pedagogas: – Jie siurbia iš dirvožemio drėgmę ir maisto medžiagas, o šaknys taip pat laiko augalą virš žemės.

Pedagogas: Kuo šie augalai skiriasi?

Vaikai: įvairaus storio stiebai, įvairių formų ir spalvų lapai

Kūno kultūros minutė:

Gėlė sako gėlei:

„Paimk popierių“. (Vaikai pakelia ir nuleidžia rankas)

Eik į trasą

Taip, spaudyk koja (vaikai vaikšto vietoje, aukštai iškėlę kelius)

Papurtyk savo galvą

Ryte pasveikinkite saulę (pasukite galvą)

Šiek tiek pakreipkite stiebą

Čia yra įkroviklis gėlei. (Pakrypimai)

Dabar nusiprausk rasa,

Nusikratykit ir nusiraminkite. (Purtant rankas)

Pagaliau visi pasiruošę

Švęskite dieną visoje jos šlovėje.

Pristatome naują augalą, mįslė:

Mano draugas klausia manęs

Violetinė gėlė.

Aš neprieštarauju jo atiduoti

Padovanok draugui...(Violetinė)

Ant saulėto krašto

Ji stovi žolėje.

Alyvinės ausys

Ji tyliai pakėlė.

Ir čia tai mums padės

nuovokus -

Visi ją vadina...

Gerai pažiūrėkpasodink ir pasakyk Kokios formos lapai? Kokios spalvos lapai? (vaikų atsakymai)

Violetinė turi lapus, stiebą ir šaknį. Lapai apvalūs, tamsiai žali, putlūs, pūkuoti (kai kuriaisaugalų kraštai lygūs , o kiti yra banguoti, lapai turi lapkotį. Lapai prie šaknies pritvirtinami ilgais lapkočiais. Stiebas labai trumpas. Įvairių spalvų gėlės: baltos, rožinės, violetinės ir alyvinės. Laistykiteaugalas reikalingas tik palete.

Kokį augalą mes sutikome? (Su violetine)

O dabar kviečiu žaistižaidimas "Kas dingo" (Aš sakau vaikamstaisyklesžaidimai)Iš pradžių pašalinu vieną gėlę, tada komplikuoju iki 3 gėlių. Jūs visi turite puikių prisiminimų, puiku!

D / žaidimas „Surinkite gėlę“ (rengiama individualiai prie stalų)

Pedagogas: Kad augalas augtų ir būtų gražus bei sveikas, jam reikia visų jo dalių.

Ką turi visi augalai?(Šaknis, stiebas, lapai, žiedai, sėklos.)

Kodėl augalui reikia šaknų? (kad augalas galėtų kvėpuoti, gerti vandenį)

Kodėl augalui reikia stiebo ir lapų?(kad augalas kvėpuotų oru)

Vaikai: Ir dar reikia palankių sąlygų (sustatyti augalų poreikių modelį, (žemė, šviesa, šiluma, vanduo). Be šito augalas negalės augti.
Pedagogas: Tai va, vaikai, augalai mėgsta šilumą, kitaip neaugs ir nežydės. Augalams reikia oro, jie kvėpuoja visais organais: stiebais, lapais, šaknimis. Augalams reikia šviesos. Tamsoje augalas siekia šviesos.

Pedagogas: Vaikinai, šiandien gavome vaizdo laišką. Pažiūrėkime.

Vaizdo įrašas su įrašu „Kaip prižiūrėti augalus“ (parengė mokinių tėvai)

Dabar pažiūrėkime į savo augalus ir išsiaiškinkime, ar juos reikia laistyti ir nuplauti. (vaikų atsakymai)

Bet pirmiausia atlikime pirštų pratimus.

Pirštų gimnastika: "gėlė" .

Aukšta gėlė augo proskynoje,(Parodykite gėlę rankomis.)

Pavasarį ryte atidariau žiedlapius.( Išskleiskite pirštus.)

Grožis ir maitinimas visiems žiedlapiams(Sujunkite pirštus vienas nuo kito.)

Kartu jie augina šaknis po žeme. (Delnai žemyn, paspauskite užpakalines rankas

vienas kitam, pirštaispraskiesti.)

Vaikai, ahaKas yra „sausas laistymas“?(atlaisvinti dirvą)

DėlKodėl jis gaminamas?(kad lengviau įsisavintų vandenį, šaknys lengviau augtų ir kvėpuotų)

Kaip reikia atlaisvinti dirvą?(atlaisvintireikia apievazono sieneles, kad nepažeistumėte šaknų, kitą dieną po laistymo, ne giliai, kad nepažeistumėte augalų šaknų, nes kai kurių augalų šaknys yra arti paviršiaus).

Ko dar reikia, kad augalai gerai jaustųsi ir gražiai atrodytų? (augalus reikia nuplauti).

Kaip plautiaugalai dideliais lapais?(Didelius lapus nuvalykite šluostėmis).

Kaip plauti augalus su mažais lapeliais?(mažus lapelius apipurkškite purškimo buteliuku).

Kaip mesapdorojimaslapai šiurkščiu paviršiumi?(šepetėliu nuvalykite dulkes, kad nepažeistumėte lapų).

Pažiūrėkite, kokie gražūs augalai, kaip čia jauku ir gražu.

Pamokos santrauka:

Pedagogas: Vaikai, ką naujo sužinojote šiandien? (vaikų atsakymai) Kas tau patiko labiausiai?

Sukurkime nuotaikų medį kartu – jei užsiėmimas patiko, pasiimi didelį lapą, jei ne – mažą. Kokį gražų medį turime!

Įtvirtinti žinias apie augalų klasifikaciją;

Supažindinti mokinius su kambarinių augalų rūšimis;

Suteikite supratimą apie kambarinių augalų svarbą žmogui ir aplinkai;

Išmokyti tinkamai prižiūrėti kambarinius augalus;

Ugdyti praktinius studentų įgūdžius;

Skatinti pažintinių gebėjimų vystymąsi;

Ugdykite meilę gamtai ir mus supančiam pasauliui.

Planuojami rezultatai:

Išmanyti kambarinius augalus ir mokėti juos prižiūrėti;

Ugdykite susidomėjimą savarankiškai ieškoti medžiagos.

Įranga: multimedijos įranga, gėlės vazonuose, kekė, lapų piešiniai, dalomoji medžiaga.

Per užsiėmimus

I. Organizacinis momentas

II. Kartojimas to, kas buvo išmokta

Kalbėjomės apie tai, kad visi gamtos objektai dažniausiai skirstomi į dvi dideles grupes: gyvąją ir negyvąją gamtą. Pažiūrėkime, ar gerai prisimenate gyvosios ir negyvosios gamtos objektus.

Žaidimas atspėti

Mokytojas išvardija gyvosios ir negyvosios gamtos objektus. Jei gyvūnijos objektai įvardijami, mokiniai turėtų pakelti rankas.

Žodžiai: sniegas, perkūnija, gėlės, lietus, pakalnutės, vėjas, medis, sniego pusnys, gyvūnas, rūkas, žolė, debesis, krūmas.

Jūs puikiai išmanote temą. Kuo skiriasi gyvieji ir negyvieji reiškiniai? Pažymėkite pagrindines funkcijas, kurios padeda nustatyti, kad žiūrite į gyvosios gamtos objektus:

Jie kvėpuoja, dauginasi, maitinasi, auga, sensta, miršta.

III. Pasiruošimas suprasti temą

Kalbėjomės apie augalus, apie gėles. Prisiminkite, kokias gėles jau žinote? (nasturtės, bijūnai, rožės, chrizantemos)

Šios gėlės auga gatvėje, skveruose ir parkuose, gėlynuose ir soduose. Jie žydi pavasarį ir rudenį, džiugindami mus savo aromatu, ryškiomis spalvomis ir gražiomis formomis. Ar prisimeni, kaip vadinasi šie augalai? (gėlių ir dekoratyvinių)

Kai kurios gėlės mus džiugina miškuose, pievose ir laukuose. Tai pakalnutės, vėdrynai, aguonos, rugiagėlės. Kitus žmogus augina pats. Kas nežino apie rožių grožį, jurginų spindesį ar nesidžiaugia ryškiomis bijūnų spalvomis.

Kaip vadinamos šios dvi spalvų grupės? (laukiniai ir auginami)

Užduotis interaktyvioje lentoje.

Mėlyna spalva paryškinkite laukines gėles, o žalia spalva – kultūrines gėles.

Žodžiai interaktyvioje lentoje: rožė, bijūnas, chrizantema, pakalnutė, erškėtis, ramunėlė, aguona, našlaitė, putinas.

IV. Naujos temos paaiškinimas

Taip pat yra augalų grupė, kurią augina žmonės.

Atspėk mįslę:

Jie valo orą, sukuria jaukumą, žaliuoja ant langų, žydi ištisus metus.

(kambariniai augalai)

Kokia, jūsų nuomone, kambarinių augalų paskirtis?

Grupės sudarymas pagal mokinių atsakymus (Augalai: papuošia kambarį, gydo, valo orą, sukuria komfortą)

Prieš mokinius iškabintos gėlės vazonuose su ženklais.

Pažiūrėkite į mūsų kambarines gėles. Perskaitykite pavadinimus ant ženklų. Šie vardai labai gražūs, bet kai kurie labai sunkūs. Turime juos prisiminti, kad žinotume, kaip tinkamai jais prižiūrėti ir kokią naudą šie augalai duoda.

Chlorophytum: valo orą nuo bakterijų ir sugeria toksinus. Nereikia dažnai laistyti, tačiau į dirvą galima įberti kelias aktyvintos anglies tabletes, kad pagerėtų augalo savybės.

Dracaena: nepakeičiama, jei kambaryje grindys išklotos linoleumu. Dracaena sugeria benzeną, kuris išsiskiria iš sintetikos, taip pat gana gerai sugeria išmetamąsias dujas, patenkančias į patalpą.

Dieffenbachia: mėgsta šviesą, bet ne tiesioginius saulės spindulius. Negalima liesti rankomis, nes lapų sultys gali sukelti alergiją. Puikiai valo orą.

Fikusas: geriau jį pastatyti prie langų, iš kurių atsiveria vaizdas į kelią ar pramonės įmones. Gerai valo orą, sugeria toksinus ir kenksmingas medžiagas. Žiemą fikuso geriau nelaistyti, o lapus purkšti purškimo buteliuku.

Geraniumas: išskiria raminančias ir antistresines savybes turinčias medžiagas. Geriausia jį pastatyti miegamajame. Geraniumas mėgsta saulę ir daug vandens.

Kaktusas: sumažina oro jonizaciją ir apsaugo nuo elektromagnetinės spinduliuotės. Mėgsta saulę ir vandenį.

Alavijas: Alavijų sultys žinomos dėl savo gydomųjų savybių, jos dezinfekuoja ir naikina mikrobus.

Peperomija: apsaugo mus nuo peršalimo ligų, nes naikina virusus, sukeliančius ARVI. Peperomiją geriau patalpinti šešėlinėje kambario pusėje.

Kai kurie kambariniai augalai mus ne tik džiugina neįprastomis lapų formomis ir neįprastomis spalvomis. Pastebėta, kad jie užgesina neigiamas emocijas. Tai begonija, papartis ir tradescantia.

Gėlės ir augalai nėra panašūs vienas į kitą, skiriasi forma ir spalva, o kiekvienas augalas, kiekviena gėlė yra savaip unikali.

Vaizdo pristatymas tema „Gėlių valsas“:

Pristatymas aiškiai parodo, kaip kiekviena spalva turi savo gėlę, taip suformuodama gėlių puokštę ir vaivorykštę ( tiesiogine ir perkeltine prasme).

Fizminutka:

Mūsų raudonos gėlės
Žiedlapiai žydi,
Vėjas truputį kvėpuoja,
Žiedlapiai siūbuoja.

Mūsų raudonos gėlės
Žiedlapiai užsidaro
Ramiai užmiega
Jie purto galvas.

V. Konsolidavimas

1) Žaidimas „Trečias žmogus“

Lentoje yra keletas žodžių, iš kurių reikia pašalinti nereikalingus:

Alavijas, medetkos, pelargonijos;

Nasturtė, fikusas, kaktusas;

Kalankė, peperomija, astras.

2) Žaidimas „Surask porą“

3) Žaidimas „Surask savininką“

Mokytojas rodo lapų piešinius. Mokiniai turi atspėti, kuriam augalui jie priklauso.

4) Užbaikite sakinį: Man patinka kambariniai augalai, nes…

VI. Žinių apibendrinimas

Kambariniai augalai mus džiugina, padaro kambarį jaukiu, išvalo kambario orą. Augalai namuose yra labai naudingi. Bet jūs turite tinkamai juos prižiūrėti. Kaip manote, ką mėgsta augalai? (Šviesa ir vanduo)

Atidžiai pažiūrėkite į ženklus šalia mūsų augalų. Šviesus apskritimas reiškia, kad augalas mėgsta šviesą. Tamsintas apskritimas rodo, kad šis augalas nori augti pavėsyje. Raidė „T“ reiškia, kad augalas mėgsta šilumą. Geriau jį pastatyti arčiau šildymo šaltinių. Raidė „M“ reiškia, kad augalas atsparus šalčiui. Jis gali lengvai atlaikyti žemą temperatūrą.

Pratimas: išdėliokite gėles į vietas pagal augalų savybes, apie kurias sužinojote.

Atidžiai perskaitykite kambarinių augalų priežiūros instrukcijas.

1) Dauguma gėlių turėtų būti dedamos arti šviesos, tačiau venkite tiesioginių saulės spindulių.

2) Vasarą laistykite kasdien, žiemą rečiau.

3) Nelaistykite augalų šaltu vandeniu.

4) Laistymo metu laistytuvą reikia laikyti žemai, kad dirva negraužtų.

5) dideli lygūs lapai nuvalomi drėgnu skudurėliu.

6) Purenti dirvą reikia po laistymo, kai žemė šiek tiek išdžiūsta. Tik viršutinis sluoksnis purenamas, neliečiant augalo šaknų.

7) Šėrimas ir atsodinimas atliekamas pavasarį ir ankstyvą rudenį.

Kokias klaidas padarėte prižiūrėdami augalus?

VII. Studentų refleksija ir vertinimas

Ką naujo išmokote pamokoje?

Apie kokius dar augalus norėtumėte pakalbėti?

Kas lieka neaišku?

Kokią užduotį buvo įdomu atlikti?

VIII. Namų darbai

Nupieškite bet kurį kambarinį augalą ir paruoškite apie jį trumpą istoriją.

Žinių apie kambarinius augalus ugdymo pamokos santrauka vyresniųjų ir parengiamųjų grupių vaikams.

Tikslas:

  1. Patikslinkite ir sisteminkite vaikų žinias apie kambarinius augalus ir jų kenkėjus.
  2. Suteikti žinių apie tai, kas reikalinga ir svarbu augalui – vanduo, šviesa ir šiluma.
  3. Pataisykite augalų priežiūros taisykles (laistymas, dulkių pašalinimas – purškimas, purenimas ir kt.).
  4. Supažindinkite vaikus su augalų kenkėjais ir jų kontrolės priemonėmis.
  5. Ugdyti rūpestingą požiūrį į augalus ir norą jais rūpintis, matyti grožį ir juo grožėtis.

Žodyno darbas:

  • žvynuotas vabzdys;
  • lervos;
  • „kenkėjų“ sąvoka.

Metodai ir metodai:

  • stebėjimas;
  • apžiūra;
  • pokalbiai – pokalbis;
  • praktiniai egzaminai;
  • veiksmai;
  • klausimai;
  • žiūrėti daugialypės terpės filmą;
  • albumų peržiūra;
  • grožinė literatūra ir meninė raiška;
  • pristatymai;
  • projektus ir žaidimų veiklą.

Pamokos eiga

Vaikinai, klausykite eilėraščio ir pasakykite, apie ką jis:

O, mūsų sode ant lango auga gėlės
Ryškiai raudona
Gėlės ant lango žydi tiek žiemą, tiek vasarą.
O mes savo sode turime gyvą kampelį
Ir jame yra daug ląstelių,
Papūgos jame gyvena ir žiemą, ir vasarą.

Vaikų atsakymai. Tiesa, apie gėles kampe ir gyvūnus.

Šiandien kalbėsime apie kambarinius augalus, kurie auga mūsų natūraliame kampelyje.

Prisiminkime ir parodykime, kuriuos augalus pažįstate ir įvardinkime. (vaikai pakaitomis vardija ir rodo augalus kampe - uzam lordly violetinė, balzamas, lelija, sansevieria, agava, tradescantia ir kt.)

Stebimas kambarinių augalų grožis. Ką dar galite apie juos papasakoti?

(vaikų aprašomieji pasakojimai apie augalus).

Kaip manote, ko reikia mūsų „gyviems draugams“, kad jie visada augtų tokie gražūs, žydi ir žali?

Vaikų atsakymai (šviesa, šiluma ir vanduo, taip pat nuolatinė priežiūra). Žiūrėk, tu ir aš pamiršome palaistyti savo asp Istrą ir kas jai atsitiko? Vaikų komentarai, jų teiginiai ir išvados.

Tai reiškia, kad vanduo vaidina svarbų vaidmenį visų gyvų būtybių, būtent augalų, gyvenime, nes vanduo užmušė mūsų augalą.

Ir, dabar prisiminkite, kai mes įdėjome šį augalą į spintą (rodykite nuotrauką, koks augalas tapo), kas jam nutiko? Vaikinai atsakymai, samprotavimai ir įrodymai, kad augalams irgi reikia šviesos.

Kitas veiksnys yra labai svarbus augalo augimui ir vystymuisi. Ką tu manai? Vaikinai pateikia pavyzdžių, kaip šaltu metu augalai, būtent gėlės, nušąla. Šauniai padirbėta! Žinoma, svarbus veiksnys, turintis įtakos augalui, yra šiluma.

Taip pat išduosiu nedidelę paslaptį: labai svarbu žinoti, kaip prižiūrėti augalus, kad jie nesirgtų. Vaikinai, ar manote, kad mūsų kambariniai gyvūnai yra sveiki, kodėl? (vaikų atsakymai, rodymas ant augalų, jų atsakymų patvirtinimas).

Na, pažiūrėkite į šį augalą, ką apie jį galite pasakyti? (lapai geltoni, šiek tiek išdžiūvę, nukritę, susiraukšlėję, ant lapų yra apnašas). Atidžiai pažiūrėjus pro padidinamąjį stiklą, pamatysite, kad ant lapų yra kažkas. Kaip manote, kas tai yra? Vaikų atsakymai. Vaikinai, aš jums pasakysiu – tai vabzdžiai, kurie yra kambarinių augalų kenkėjai ir vadinami žvyneliais. Jis gavo savo pavadinimą, nes atrodo kaip mažas skydas (vaikai žiūri į jį). Suaugęs žvynuotas vabzdys nejudrus, tvirtai prisitvirtinęs prie lapo, o lervos – maži vaikai – iššliaužia iš po skydo. Ant lapų taip pat atsiranda lipni danga. Taigi, mes sužinojome, kad šis augalas serga, ant jo pasirodė kenkėjas - šitovka. Kaip išgydyti augalą? Vaikų atsakymai.

Klausykite, aš jums pasakysiu ir parodysiu filmą, kaip tai padaryti. (Mokytojas rodo pristatymą ir pasakoja apie pristatymo eigą).

(Sergantis augalas turi būti atskirtas nuo sveikų, nuo augalo apnašų vabzdžių galima pašalinti muiluotame vandenyje suvilgyta kempinėle, o vėliau augalą nuplauti švariu vandeniu.) Pažiūrėjęs ir išklausęs pasakojimą, vaikai pereina prie praktinės dalies, po vieną apdirbdami augalą, vadovaujant mokytojui.

Taigi: ka naujo suzinojai siandien? Kas tau ypač patinka ir patinka? Apie ką norėtumėte sužinoti daugiau? Kokius naujus žodžius prisimenate ir ką jie reiškia?

O štai vaikinai ir jų namų darbai – pažiūrėkite į savo kambarinius augalus namuose, ar jie serga? Jei jūsų augalas serga, suteikite pagalbą ir pašalinkite jį nuo kenkėjų.


Tikslas:

Įtvirtinti ir plėsti vaikų žinias apie kambarinius augalus, gebėjimas juos apibūdinti, atpažinti ir pavadinti pagal aprašymą.

Toliau diegti alternatyvius gydymo metodus.

Kalbėkite apie vaistinius augalus, kurie auga patalpose.

Atskleiskite kvapų svarbą žmonių sveikatai.

Pateikite keletą paprastų receptų.

Ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikų rūpestingą požiūrį į gamtą.

Ankstesnis darbas: rūpestis ir pareiga gamtos kampelyje, vazonų pavadinimų studijavimas, eilėraščių, pasakojimų skaitymas, paveikslėlių iš serijos „Kambariniai augalai“ peržiūra.

Medžiagos: kambariniai augalai, širma, žaidimo atributika (drugelis), eilėraščiai, mįslės, pasaulio žemėlapis.

Užsiėmimų eiga vyresniojoje darželio grupėje

(Vaikai įeina į salę skambant muzikai ir sėdi prie stalų)

Psichologinė gimnastika

Auklėtojas. – Vaikai, pasisveikinkime su savo svečiais, šypsokitės, kad ir mes, ir jie būtų geros nuotaikos.

(Vaikai sveikinasi)

Pedagogas: Šiandien, vaikai, vėl kviečiu jus į stebuklingą gamtos pasaulį. Prisimeni, kas yra gamta? (Tai medžiai, krūmai, gėlės, akmenys, smėlis, žemė...) Taip, bet mūsų grupėje šito nėra. Apie ką mes kalbėsime? Štai jums mįslė – užuomina:

Išvalykite orą

Sukurkite komfortą

Langai žali,

Jie žydi ištisus metus. (kambariniai augalai)

Taip, tai kambarinės gėlės, jos taip pat yra gamtos dalis.

Kur jie auga? (kambariuose)

Kur jie paprastai stovi kambariuose, grupėje? (Prie langų)

Vietą, kur stovi gėlės, vadiname Laukinės gamtos kampeliu. Šiandien susipažinsite su kai kurių augalų pavadinimais ir nauda.

Didaktinis žaidimas „Pavadink gėlę“

Turiu gražių gėlių, kas gali jas teisingai pavadinti?

(Mokytoja nuima ekraną ant stalo – čia rodomi kambariniai augalai vazonuose. Vaikai turi išsiaiškinti ir įvardinti, kas tai yra)

1. Augalas iš atogrąžų miškų. Jo žiedai maži ant vieno stiebo. Lapai atrodo kaip klevo lapai. (Begonia)

3. Augalas ilgais šviesiai žaliais lapais, surinktas kekėmis, iš kurių vidurio išauga ilgos kabantys gėlių strėlės baltais žiedais (Chlorophytum)

4. Šio augalo sultys gydo visus vaikus nuo slogos. Jo lapai yra minkšti ir sultingi, o išilgai kraštų yra spyglių. (Alijošius)

5. Gėlės būna įvairių atspalvių, gerai prižiūrint, lapai turi būti lygūs ir blizgūs. (kiniška rožė, hibiskas)

6. Lapai ilgi, šviesiai žali, lygūs. (Clivia)

7. Į medį panašus stiebas, platūs, stori lapai, tamsiai žalios spalvos. (Ficus)

8. Lapai ilgi, glotnūs, žydėdamas išmeta rodyklę, nuo kurios atsiranda gėlė. (amaryllis)

9. Lapai smulkūs, blizgūs, turi gydomųjų savybių ir priešuždegiminį poveikį. (Kalankė)

Pedagogas: Taip, gerai padaryta, atpažinote visas gėles. Kodėl reikia auginti kambarinius augalus ir leisti jiems laisvalaikį? (Nes jie puošia mūsų namus, daro mus laimingus, džiugina, valo orą, o kai kurie netgi gydo).

Pedagogas: Vaikai, kokius eilėraščius žinote apie gėles?

1 vaikas

Jis auga lange ir žydi saulėje.

Jūs, vaikai, prižiūrėkite mus ir laistykite.

Kad galėtume gerti vandenį, turime supurtyti žemę.

Mieli vaikai, negaiškite laiko! Nuvalykite mūsų lapus.

2-as vaikas.

Mėgstu kambarines gėles

Aš juos glostau, tada palaistau

Kalbu su jais tyliai

Tada aš dainuoju jiems dainą naktį.

Pedagogas: Kad augalai būtų gražūs, juos reikia prižiūrėti. Kaip tai turėtų būti padaryta?

Kokiu vandeniu laistome gėles? (Kambario temperatūros vanduo, nusistovėjęs, geriausia lietaus vanduo)

Kokioje dirvoje augalai geriausiai auga? (Brios formos). Kodėl? (Vanduo ir oras geriau prasiskverbia į purią dirvą). Kaip purename dirvą? (Naudodami smailų medinį pagaliuką, purename viršutinį žemės sluoksnį aplink vazoną, kad nepažeistumėte šaknų.) Dulkės ant augalo neleidžia šviesai ir orui prasiskverbti į lapus.

Ką mes turime daryti? (Nuvalykite nuo dulkių). Kaip? (Didelius lapus nuvalykite drėgna šluoste, apipurkškite mažus lapus).

Ką daryti, jei augalui vazone ankšta? (Reikia persodinti į didesnį)

Mūsų namai taip pat puošiami dekoratyvinėmis gėlėmis.

Kokias dekoratyvines gėles žinote?Ar jų yra čia, šiame gamtos kampelyje?

Šiandien apie juos papasakosiu plačiau, atidžiai klausykite.

paveikslas " Dekoratyviniai kambariniai augalai»

1) Violetinė

2) Fikusas

3) Papartis

4) Kaktusas

Pedagogas: Vaikai, jūs šiek tiek pavargote, jums reikia pailsėti.

(Skamba muzika, įskrenda drugelis)

Drugelis. Vaikai, visi kelkitės. Pažaisk su manimi.

Lauko žaidimas „Pagauk drugelį“

Pedagogas: Drugeli, kas tai tavo rankose?

Drugelis. Pažiūrėkite, vaikai, ką aš jums atnešiau, ar žinote, kas tai yra? (Citrina).

Taip, tiesa, bet jis neįprastas. Auginau namuose ant citrinmedžio. Labai gerai prižiūrėjau, laisčiau, maitinau, stovėjo ant mano saulėtos palangės, o dabar žydėjo ir davė vaisių.

Kas žino, kokią naudą turi citrinmedžio vaisiai? (Peršalus, imunitetui stiprinti, skani arbata)

Drugelis: Aš tau duosiu citriną, kad galėtum gerti su ja arbatą grupės kambaryje

Iki pasimatymo, vaikai! (Drugelio lapai)

Auklėtoja: Vaikai, ateikite pas mane, mes išvirsime citrinos arbatos, supjaustysime citriną, supilsime į virdulį su karštu vandeniu, leisime užvirti ir išgersime grupės kambaryje.

Pedagogas: Rašytojai pasakojimuose rašė apie augalų, būtent gėlių, gydomąsias savybes; dailininkai savo paveiksluose perteikė gėlių grožį; menininkai jas dainavo dainomis.

O šiandien prisiminsime kūrinius apie gėlių augalus.

Kokias istorijas žinote apie gėles?

Apatinė eilutė

Pedagogas: - Vaikai, gėlės puošia mūsų gyvenimą. Tegul žemėje jų būna daugiau. Ir tegul juose tikrai yra jūsų užaugintų gėlių! Juk labai gerai, kai į tave žiūri gėlės, kurias pats pasodinai. Jie atrodo ir tarsi su dėkingumu sako: „Ačiū, drauge!

Tuo mūsų pamoka baigta.

(Vaikai išeina iš salės)