Súťaže Dunno a jeho priatelia. Cestujte do Slnečného mesta. skvelá hodina na túto tému. Hra "Problémy s topánkami"

Literárne matiné založené na dielach N. N. Nosová

"Cesta do slnečného mesta."

ciele: prinútiť študentov čítať diela N.N. Nosová; upevňovať nadobudnuté vedomosti o dielach spisovateľov na hodinách literárneho čítania; prostredníctvom dramatizácie jednotlivých epizód sprostredkovať čitateľom literárny smiech N.N. Nosová; prispieť k aktivizácii tvorivej činnosti žiakov.

Vybavenie: rozloženie veľkej knihy; knihy od N.N. Nosová; telefón, železo, kúsok tmelu; melódie piesne „Kobylka sedela v tráve“ (hudba V. Shainsky), plagáty na hranie sa s publikom.

Na javisku je stôl. Otec sedí za stolom a číta noviny. Zhenya kreslí. Mama drží v rukách žehličku.

1. moderátorka. Tu je rodina: mama, otec a dcéra Zhenya.

Mama (prechádza cez javisko, berie žehličku, skúma ju; dvíha telefón). Nerozumiem, čo sa deje? Telefón je poškodený. Žehlička vyhorela a zvon prestal fungovať. (Ozve sa rev a zvonenie.) Čo je to? kto to robí?

Zhenya. Pavlík, samozrejme!

matka. za čo?

Zhenya. Vybuduje inkubátor.

ocko. čo?

Zhenya. Inkubátor. Chov kurčiat v umelých podmienkach.

matka. Bože môj! Sme stratení!

ocko. Ako sa mu to dostalo do hlavy?

Zhenya. Nosova som čítal.

ocko. Ktorý Nosov?

Zhenya. Ako? Nečítal si Nosov? A tiež dospelí! Nečítali ste príbehy „Veselá rodinka“, „Priateľ“, „Snílci“? Potrebujeme súrne zavolať na pomoc našu školskú knihovníčku Emmu Alexandrovnu, povedzte nám o N.N.

(Príbeh o N.N. Nosovovi a prezentácia).

Prezentácia č. 1-15.

Snímka 2.

„Písanie pre deti je tá najlepšia práca. Vyžaduje si to veľa vedomostí (...). Hlavná vec je láska k nim. A rešpekt. Keď môj syn vyrastal, uvedomil som si, že s deťmi treba zaobchádzať s najväčšou a veľmi vrúcnou úctou.“

Snímka 3.

Snímka 4.

Záľuby mojich školských rokov boli rozmanité: hudba, spev, amatérske divadlo, písanie pre ručne písaný časopis „X“, ako aj chémia, šach, rádio, elektronika, fotografia. Neskôr Nosov predával noviny, bol robotníkom, námorníkom, kosačkou a nosičom guľatiny.

Snímka 5.

Po ukončení školy vstúpil Nikolai do Kyjevského umeleckého inštitútu av roku 1929 prestúpil na Inštitút kinematografie v Moskve. Potom začal pracovať v kine, natáčal rôzne vzdelávacie, vedecké a animované filmy.

Snímka 6.

Počas Veľkej vlasteneckej vojny Nikolaj Nosov produkoval niekoľko výcvikových filmov pre sovietsku armádu. Bol vyznamenaný Rádom Červenej hviezdy (1943).

Snímka 7.

Prečo som sa stal spisovateľom? Autor na túto otázku odpovedal: „Stal som sa spisovateľom pre deti, pretože keď som vyrástol, chcel som sa stať spisovateľom. A chcel som sa stať spisovateľom, pretože som mal zaujímavý život a mal som o čom ľuďom rozprávať.“

Snímka 8.

Spisovateľ mal nezabudnuteľný vzhľad. Svojmu menu dostál. Nosov mal naozaj nos, a vôbec nie malý, ale veľký, nápadný, a veľkú hlavu a široké ramená... A to všetko sa vôbec nehodilo k jeho nízkej postave a tichému, zastretým hlasom. Na prvý pohľad je to nevkusný človek. Veľmi tichý, veľmi rezervovaný. Iní ho nazývali „pochmúrnym bručounom“. Ale čo vedeli, títo ostatní? Pravdepodobne nikdy ani nečítali jeho knihy!

Snímka 9.

Ako mnohí slávni spisovatelia, aj Nikolaj Nosov najprv skladal rozprávky a príbehy len tak – pre svojho malého syna. A potom vzal jeden zo svojich príbehov, volal sa „Zabávači“, do časopisu „Murzilka“. Príbeh bol zverejnený. Bolo to v roku 1938. Po úspešnom debute sa v tlači objavili ďalšie Nosovove knihy: Slide10.

„Klop-klop-klop“ (1945);

"Kroky", "Vtipné príbehy" (1947);

"Veselá rodina" (1949);

„Denník Kolju Sinitsyna“ (1950);

"Vitya Maleev v škole a doma" (1950). Kniha získala štátnu cenu ZSSR;

Snímka 11.

„Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“ (1953);

„Neviem v slnečnom meste“ (1958);

„Neviem na Mesiaci“ (1964). Za trilógiu o Dunnovi dostal Nosov cenu pomenovanú po. N.K.

"Dobrodružstvá Tolya Klyukvin" (1961);

„Príbeh môjho priateľa Igora“ (1971);

„Tajomstvo na dne studne“ (1977);

Snímka 12.

Diela Nikolaja Nosova boli sfilmované.

filmy:

Dvaja kamaráti. Na základe príbehu „Vitya Maleev v škole a doma“, 1955.

Kamarát. Na základe príbehov „Druzhok“ a „Mishkina Kaša“, 1958.

Živá dúha, 1982.

Neviem z nášho dvora, 1984.

Dobrodružstvá Tolya Klyukvina, 1964.

Jeruzalemské artičoky, 1987.

Dreamers, 1965.

Snímka 13.

Karikatúry

Bobik na návšteve Barbosa, 1977.

Vintik a Shpuntik - veselí majstri, 1961.

Neviem v slnečnom meste. V 10 epizódach, 1976-77.

Dunno študuje, 1961.

Funtik a uhorky, 1961.

Neviem na Mesiaci, 1999.

Na pódium prichádzajú dvaja moderátori s veľkým modelom knihy. Model je inštalovaný na stojane.

1. moderátorka.

Obľúbené knihy krásne stránky

Nechajte ich ožiť!

Tu sú snílkovia: Stasik, Mishka

A Kosťa a Vitya.

Pamätáte si rozprávku „Klop-klop-klop“?

2. moderátorka.

Kamarát bol raz prepravený v kufri -

Ako ste stratili tmel?

1. moderátorka. Myslím, že to stojí za pozretie!

Vybehnú dvaja chlapci - Kosťa a Shurik.

Kosťa. Ja som Kostya!

Šurik. Nuž, ja som Shurik! (Súhlasne.) A máme tmel!

Kosťa. Pozri, čo som dostal.

Šurik. Pečeňovec. (Kosťa sa urazí a schová tmel do vrecka.) Kde je tmel?

Kosťa. Tu je, vo vrecku. nebudem to jesť. (Pauza.)

Šurik. Už ste zjedli svoj perník?

Kosťa. Ešte nie. a ty?

Šurik. Ani ja nie. Poďme jesť.

Kosťa. Poďme. (Jedia. Kosťa si zrazu odpľul.) Počuj, je tvoj perník chutný?

Šurik. áno.

Kosťa. Ale ten môj je bez chuti a akýsi nevýrazný. Asi sa mi roztopil vo vrecku.

Šurik. Kde je tmel?

Kosťa. Tmel? Tu je, vo vrecku. Len počkaj. Toto nie je tmel, ale mrkva. Uf! Všetko mám pomiešané! (Utekajú.)

1. moderátorka.

List za listom sa prelistoval

A stránku za stránkou,

Skúste teraz hádať

S kým sa stretneme?

2. moderátorka.

Básnik, umelec, klamár a nekompetentný -

On je hlavným prameňom

Nosov smiech!

Zoznámte sa!

Dunno beží k hudbe a bzučí.

neviem.

V tráve sedela kobylka,

V tráve sedela kobylka,

Rovnako ako uhorka

Bol zelený.

Predstavte si

Predstavte si -

Rovnako ako uhorka.

Predstavte si

Predstavte si -

Bol zelený.

Áno, pesnička je dobrá

Čo napísal Tsvetik?

Aj ja chcem byť básnikom!

Idem do Tsvetika

Naučte sa písať poéziu!

A potom, potom,

Chcem sa stať slávnym!

Vchádza Tsvetik.

neviem.

Počúvaj, Tsvetik, nauč ma písať poéziu. Aj ja chcem byť básnikom.

Kvetina.

Máš nejaké schopnosti?

neviem.

Samozrejme, že existuje. Som veľmi schopný!

Kvetina.

Toto je potrebné skontrolovať. Viete, čo je rým?

neviem.

Rýmovať? Nie, neviem.

Kvetina.

Rým je, keď dve slová končia rovnako. Napríklad: kačica je vtip, krehké pečivo je mrož. pochopené?

neviem.

Rozumel.

Kvetina.

No povedzte rým so slovom palica

neviem.

Sleď.

Kvetina.

Aký je tam rým: palica, sleď? Slová musia byť podobné. Počúvaj: palica je kavka, sporák je sviečka.

neviem.

Chápem, rozumiem! To je skvelé! Kúdeľ - shmaklja.

Kvetina.

Aký druh šmejdy? Také slovo neexistuje!

neviem.

No, potom ten bastard.

Kvetina.

A také slovo neexistuje.

nemáš

Schopnosť poézie.

neviem.

Teraz, teraz... (Kráča, mrmle.) Pozri, bratia, aké básne som napísal!

O Znayke.

Znayka išla na prechádzku k rieke,

Preskočil ovcu.

O Toropyzhke.

Toropyzhka bola hladná.

Prehltol studenú žehličku.

O Avoske.

Avoska to má pod vankúšom

Je tam sladký tvarohový koláč.

Uteká hučaním do hudby.

Ale potom prišla žaba -

Nenásytné brucho,

A zjedla kováča.

Na pódium nastupujú všetci účastníci predstavenia. V ich rukách sú knihy od N.N. Nosová.

To je všetko (v súzvuku).

Nestrácajte čas - prečítajte si Nosovove knihy!

Učiteľ nám povie všetko,

Kniha nám všetko ukáže.

Prečo zapadá slnko

Tam, kde príboj naráža na breh.

Kde je teplo a kde mráz?

Z brezových stromov som oprášil všetky listy.

Ak čítaš knihu,

Dozvieme sa veľa zaujímavého.

– Chlapci, venujte pozornosť výstave. Sú to knihy od N. N. Nosova. Aké príbehy od Nosova poznáte?

Snímka 14.

učiteľ. Pokračujme v našej literárnej slávnosti literárnym kvízom. Rozdeľme sa do dvoch tímov a skúsme odpovedať na otázky. Za každú správnu odpoveď dostanú tímy kvetinu. Vyhráva tím, ktorý nazbiera najviac kvetov.

1 súťaž.

Pred nami je „Lost and Found“ od Plyushkina, pozrime sa, aké veci sa našli v tejto kancelárii. Skúste uhádnuť, z ktorého literárneho diela Nikolaja Nikolajeviča sú tieto veci:

  • Klobúk – „Živý klobúk“;
  • Uhorka – „Uhorky“;
  • Telefón – „Telefón“;
  • Panvica - „Kaša Miškina“;
  • Pes - „Buddy“;
  • Nite, nožnice, ihla - „Náplasť“;

učiteľ. Výborne! Teraz vieme, ktorí hrdinovia diela potrebujú vrátiť svoje stratené veci.

2 súťaž.

Hostiteľ: Pokračujeme v našom kvíze. Ďalšia súťaž je pre pozorných čitateľov... A máme jednu otázku: “Z akého diela sú tieto riadky?”

1).„Potom moja matka odišla a my sme sa s Miškou rozhodli ísť k rieke na ryby. Postavili sme udice a vyhrabali červy.“ (Kaša Miškina)

2)."Napísali sme asi dvadsať týchto poznámok a išli sme ich vyvesiť po meste." (kamarát)

3) "Odskrutkoval rúrku, vybral z nej niekoľko kusov železa a začal vyberať okrúhlu platňu, ktorá bola vo vnútri." (telefón)

4). „Nasledujúce ráno sme sa ponáhľali do záhrady skôr ako všetci ostatní a začali sme kopať. Potom Mishka poprosila Vityu o meter a začala merať zem: koľko toho na našej stránke vykopali a koľko ešte zostalo. (Záhradkári).

5).“ - Koľko máš rokov? - spýtal sa Mišutka.

– 99. A čo ty?

"A mám 140. Vieš," hovorí Mišutka, "býval som veľký ako strýko Borja, ale potom som sa stal malým." (Snílci).

6).„Toto auto jazdí na perlivú vodu so sirupom. V strede auta bolo sedadlo pre vodiča a pred ním bola umiestnená nádrž s perlivou vodou.“ (Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov)

7). „Kotka bežal plnou rýchlosťou cez pole, cez roklinu, cez mostík cez potok a pomaly kráčal po ceste domov. V duši bol šťastný." (Uhorky).

8) „Bobka mal nádherné nohavice: zelené, alebo skôr khaki. Bobka ich mala veľmi rada a vždy sa predvádzala.

- Pozrite, chlapci, aké mám nohavice. Vojaci! (Náplasť).

9).„V celom dome bol dym a páchlo to dusivými plynmi. Susedia boli nahnevaní a neboli tam žiadne prskavky.“ (Prskavky)

10).“ – Poďme spolu. Vezmem putter. Ak sa k nám priplazí, udriem ju palicou.

- Počkaj, vezmem aj palicu.

- Áno, nemáme inú palicu. "No, vezmem si lyžiarsku palicu." (Živý klobúk)

3 súťaž. "Kto je rýchlejší?"

neviem.

Z nejakého dôvodu o mne vie každý na svete.

Aj na Mesiaci vedia dospelí aj deti.

Nechcem sa nadarmo chváliť, ale úprimne vám poviem,

To, čo iní nezvládnu, viem už dávno.

Zozbierajte mená hrdinov z môjho obľúbeného diela „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“. Ale budete musieť hrať bez kapitánov tímov. Pretože Emma Alexandrovna si pre nich pripravila dôležitú úlohu - expresívne čítanie úryvku z diela N.N

4 súťaž.

(_________________________________________________

Účastníci dostanú hárky úloh.

VETSIK-Tsvetik

KUBIT-Trubica

NAYKAZ-Znayka

NIVTIK-Vintik

PUSHTINK-Shpuntik

KAGUN-Gunka

CHICKNOP-Donut

FLAGUS-Guslya

Kým sa tímy pripravujú na úlohu, hrá sa vonku s divákmi. Hra ____________________________________________________________________

Zhrnutie kvízu.

Rozlúčkové slová školskej knihovníčky a žiakov 4. ročníka.

A my sa s vami lúčime a chceme povedať rozlúčku:

Máš veľa priateľov.

A žijú okolo.

Ale zo všetkých dobrých priateľov

Kniha je váš najlepší priateľ!

Kniha je váš priateľ a kamarát.

Berieme to všade.

Koniec koncov, ona vám pomôže

V štúdiu aj v práci!

Prvé strany knihy

Víta nás od malička

A nesú ťa ako vtáky,

Lietanie okolo bieleho svetla.

Kto chodí po svete s knihou,

Kto vie, ako sa s ňou kamarátiť,

Táto kniha vždy pomôže

Študuj, pracuj a ži!

Spolu: Uvidíme sa znova!

Pozrite si karikatúru _____________________________________ podľa príbehu N. Nosova.


Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola č. 4" v Kaluge

Scenár mimoškolskej činnosti

učiteľka základnej školy Natalia Nikolaevna Makarova

Literárna hra „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov. N. Nosov.“

(2. ročník)

Akademický rok 2014 – 2015

"Deň prežitý bez knihy je stratený deň."

Cieľ: rozvoj emocionálnej citlivosti pri čítaní beletrie, umeleckých, tvorivých a kognitívnych schopností.

Úlohy: rozvíjať záujem o dielo N. Nosova; rozvíjať komunikačné schopnosti, vštepovať žiakom zmysel pre kolektivizmus, súdržnosť a schopnosť pracovať v tíme.

Vybavenie: počítač; projektor; prezentácia; výstava kníh N. Nosova; príslušenstvo z rozprávky N. Nosova „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“; tímové emblémy; diplomy.

Priebeh podujatia:

Snímky 2-5

Nosí klobúk s okrúhlym okrajom

A v nohaviciach po kolená,

Zaneprázdnený rôznymi vecami

Je len príliš lenivý na to, aby sa učil.

Je to slávny umelec,

Je to známy básnik

Úžasne vychovaný

Je oblečený veľmi módne.

Kto to je, rýchlo hádajte!

Ako sa volá?..

Moderátor (Neviem): Dobrý deň, chlapci! Uhádneš moje meno? Presne tak, neviem. Z akej rozprávky som? Prečo ma tak volajú? Nie, ja viem veľa, ty nevieš nič a ja ti to dokážem. Položím veľa otázok z mojej rozprávky, kde som hlavnou postavou a vy mi odpoviete. Myslím, že nerád čítaš.

Učiteľ: Chlapci, dohodneme sa, že si zahráme s Dunnom? Ale skôr, ako Dunno začne klásť svoje zložité otázky, vypočujte si zaujímavý príbeh o autorovi rozprávky „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“

Nikolaj Nikolajevič Nosov sa narodil v Kyjeve. V roku 1932 absolvoval odbor réžie Štátneho inštitútu kinematografie. Od roku 1932 pôsobil ako filmový režisér a animátor. Literárny debut N. Nosova sa uskutočnil v roku 1938.

Spisovateľ pre deti sa preslávil vďaka príbehu „Vitya Maleev v škole a doma“, ktorý vyšiel v roku 1951 a v roku 1952 mu bola udelená štátna cena ZSSR. V roku 1955 bol podľa príbehu natočený film „Dvaja priatelia“. A dodnes sa trilógia o Dunnovi - „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“, „Neviem v slnečnom meste“, „Neviem na Mesiaci“ – teší veľkému úspechu medzi mladými čitateľmi. Prvá kniha vyšla v roku 1954 a posledná v roku 1964. Na motívy týchto rozprávok bolo natočených niekoľko animovaných filmov. Okrem svojich literárnych aktivít - a Nikolai Nosov napísal „Príbeh môjho priateľa Igora“, divadelné hry a mnoho poviedok - sa spisovateľ podieľal na tvorbe filmových scenárov, na ktorých sa podieľali najmä filmy „Dobrodružstvá Predstavili sa Tolya Klyukvin“ a „Fantasers“.

Snímky 6

Učiteľ: Zoznámili sme sa s krátkym životopisom N. Nosova, teraz je rad na vás Dunno. Opýtajte sa na svoje otázky a chlapci sa pokúsia odpovedať.

Neviem: Ak chcete zistiť, kto lepšie pozná všetky postavy z knihy „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“, navrhujem zahrať si literárnu hru. Na to sa rozdelíme do 3 tímov (deti sa pri príprave na literárnu hru vopred rozdelili do tímov, vyrobili emblémy pre svoj tím, dali mu meno, pripravili kresby a otázky pre súperiace tímy). Za každú správnu odpoveď získate body. Ktorý tím získa viac bodov, vyhrá.

Úloha 1. "Ako bol Dunno oblečený?" (snímka 7)

Jasne modrý klobúk, kanárikovo žlté nohavice, oranžová košeľa, zelená kravata.

Úloha 2: "V akom meste žil Dunno a jeho priatelia?"(Snímka 8)

V Kvetnom meste.

Úloha 3."Dom Dunna a jeho priateľov sa nachádzal...». (Snímka 9)

a) na Gladiolus Avenue

b) na ulici Kolokolčikov

c) na Aleji sedmokrások

d) na Vasiľkovom bulvári

Úloha 4. „Poetické hádanky“.(Snímka 10-16)

Všetci milujeme knihy už od detstva
O vtipných šortkách
Guslya, donut, neviem...
Kto je kto - ty si hádač!

1.Tento je majstrom kreslenia
Farby a štetec.
Vie kresliť
A portrét a listy. Rúrka

2. Toto je veľmi, veľmi dôležité.
Odvážne s ricínovým olejom
rúti sa do choroby
Snaží sa liečiť každého. Pilyulkin

3. Tento chlapec je vždy zachmúrený,
Mumlá a hnevá sa.
Daj mu nejaký sladký liek,
Nechajte svoj úsmev žiariť! Nevrlý

4. Toto je Dunnov verný priateľ.
Asi je veľmi skromný
Je to výborný muzikant
Má veľký talent. Ghusla

5. Rozhodli sme sa ísť si zajazdiť
S vánkom v aute
V rozprávke vám bola povedané pravda
Sami sme si ho vytvorili.
Koniec koncov, toto nikde neexistuje:
Jazdí na plyn a vodu. Vintik a Shpuntik

6. Pekné dieťa
Modré oči.
Veľmi miluje knihy -
A básne a rozprávky. (Sineglazka)

Úloha 5. „Zisti, komu tieto veci patria.“ (Snímka 17)

Do miestnosti strát a nálezov prišlo veľa vecí. Musíme nájsť ich majiteľov. Všetci sú vaši starí priatelia. Takže začnime:

    Kožená bunda (Vintik, Shpuntik)

    Súprava prvej pomoci (Pilyulkin)

    Oblek bez jediného gombíka (Toropyzhka)

    Klyaksa (neviem)

    Kockovaný oblek (sirup)

    Hrudka cukru (šiška)

    bormotograf (Shurupchik)

    Lupa (Steklyashkin)

    pierko (kvet)

    Pohár medu (pľúcnik)

Úloha 6. „Spoznaj hrdinu podľa popisu.“(Snímka 18-25)

Prišiel so špeciálnym overalom pre seba, ktorý nemal jediné tlačidlo. V hornej časti sa zapínal na jeden gombík. Toropyzhka

Jeho obleky mali väčšinou vrecká. Čím viac vreciek bolo, tým lepšie sa oblek posudzoval. Jeho najlepší oblek mal sedemnásť vreciek. Donut

Mal malého psa Bulka a mal aj pištoľ, ktorá strieľala korky. Bulka

Vždy sa obliekal do čierneho obleku, a keď si sadol za stôl, nasadil si okuliare na nos a začal čítať nejakú knihu, vyzeral úplne ako profesor. Znayka

Vždy nosil kárované obleky. A jeho nohavice boli kockované a jeho sako bolo kockované a jeho čiapka bola kockovaná. Menší povedali: "Pozri, pozri, tam je šachovnica." Sirup

Vyzerali podobne, len jeden bol o niečo vyšší a druhý o niečo nižší. Obaja mali na sebe kožené bundy. Z vreciek bundy im vždy trčali kľúče, kliešte, pilníky a iné železné nástroje. Jazyk a skrutka

Vždy chodil v bielom rúchu a na hlave mal bielu čiapku so strapcom.

Pilyulkin

Úloha 7. „Krížovka“.(Snímka 26)

Horizontálne:

    Ako sa volá mesto, kde žili shorties?

    Ako sa volal detský doktor?

    Ako sa volali obyvatelia Flower City pre ich nízky vzrast?

    Povedz meno svojho priateľa Neviem

Vertikálne:

    Meno malého dievčatka, ktoré milovalo pestovanie rastlín a šľachtenie nových odrôd.

    Ako sa volalo mesto, kde cestovatelia skončili?

    Meno dieťaťa, zdvihák všetkých remesiel: oprava, píla, plán, nit, spájka

    Deti z toho dostali niekoľko sudov sirupu

    Ako sa volal pes poľovníka Pulka?

neviem: Viem, že ste zbierali otázky podľa rozprávky N. Nosova „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“ a kreslili ste obrázky. Teraz ty

Cvičenie. "Otázka pre tím súpera." "Uhádni rozprávku z obrázkov."

(deti si vopred pripravili kresby a otázky k rozprávke pre svojich súperov)

Zhrnutie.

Neviem: Výborne, teraz ťa môžem pokojne nazývať Nevieš.

Páčila sa vám literárna hra na motívy rozprávky N. Nosova „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“? (Odpovede detí)

čo sa ti najviac páčilo? (Odpovede detí)

Lúčim sa s vami až do novej literárnej hry „Neviem v slnečnom meste“.

Prezentácia diplomov.

DIVÁCI: deti od 6 do 14 rokov.

PRIEBEH PODUJATIA:

Účastníci sú rozdelení do dvoch tímov a vymýšľajú im mená. Tímy získavajú body za víťazné zápasy. Na konci podujatia sa spočítajú body a určí sa víťazný tím.

Počas podujatia moderátorka číta úryvky z knihy N.Nošová « neviem v Slnečnom meste.

Vedúci: Chlapci, pokračujeme v zoznamovaní sa s knihou N.Nošová « neviem v Slnečnom meste“ a dnes sa vyberieme na výlet do odevnej továrne. V tejto továrni vyrábajú shorties zo Sunny City širokú škálu oblečenia. Ale predtým, než pôjdeme do továrne, ponúkam vám túto hru. Vymenujem veci, ktoré nosí istý fashionista a mali by ste tlieskať rukami, ak sa nazývané veci dajú nosiť, a ak sa nosiť nedajú, tak by ste mali nahlas dupať. Tak začnime!

Hra "Fashionista"

Takže som videl sukňu na módnom ( tlieskať)

Nie jeden, ale dva naraz ( dupať)

Na pleciach je kožušinový kabátik z rýb ( dupať)

A hrniec na hlave (dupnúť)

Na nohách má čižmy (tlieskať)

Vysoké podpätky (tlieskať)

A v ušiach mi visia náušnice (tlieskať)

A pančucháče na mojej ruke (dupnúť)

Šatka visí okolo krku (tlieskať)

Na nose sú okuliare ako tieň (tlieskať)

Vejár zapletený do vlasov (dupnúť)

A v páse je opasok (tlieskať)

Má na sebe aj blúzku (tlieskať)

Dáždnik - trstina v ruke (tlieskať)

Na ramene ťa ťaží medúza (dupnúť)

A kufrík na vodítku (dupnúť)

Na mojom prste je prsteň (tlieskať)

A na krku má buřinku (dupnúť)

A tiež prívesok - srdce (tlieskať)

A cambrický šál (tlieskať)

Ak stretneš to dievča,

Spomeňte si na túto rozprávku.

chcem ti priať

Takéto parádnice nestretnete!

Vedúci: No, zahriali sme sa! Teraz môžete ísť na výlet! Povedzte mi chlapci, aký druh dopravy? neviem a jeho priatelia Klyopa, Kubik, Knopochka a Pestrenky prišli do odevnej továrne? (odpovede detí) Presne tak, autom. Predstav si, že ty a ja nasadneme do auta a rýchlo pôjdeme do továrne. (deti napodobňujú zvuk motora) A tak zastavujeme "v blízkosti okrúhlej desaťposchodovej budovy, natretej veľmi krásnou telovou farbou." Poďme dovnútra. Sme s vami „Ocitli sme sa vo veľkej okrúhlej miestnosti s lesklou bielou dláždenou podlahou a rovnakými bielymi stenami a stropom. Zo všetkých strán sa ozýval tlmený hukot strojov a jemné šuchotanie vyrábaných látok. … Na prízemí továrne je veľký textilný kotol strojného valca, v ktorom sa z nití vyrábajú rôzne tkaniny.“

V rukách mám nite z tohto kotlíka, poďme ich namotať.

Hra "Navinúť niť"

Hráči súťažia vo dvojiciach. Na signál vedúceho začnú účastníci navíjať niť; vyhráva ten, kto dokončí úlohu ako prvý.

Vedúci: Naša cesta továrňou pokračuje a ja vás pozývam ísť na druhé poschodie. “...Vyrábajú sa tu rôzne bundy, bundy, kabáty a bundy. Tu však nite pred vstupom do tkáčskeho stavu prechádzajú procesom farbenia, to znamená, že sa nepretržite ťahajú cez nádoby s farbiacimi roztokmi.“

Chlapci, pozývam vás, aby ste sa zúčastnili procesu farbenia látok.

Hra "Dyers"

Kusy bielej látky sú zavesené v určitej vzdialenosti od tímu. Každý tím dostane štetec a farby. Na signál vedúceho prví hráči každého tímu namočia štetec do farby, pribehnú k látke, potiahnu štetcom, vrátia sa späť do tímu a odovzdajú štafetu ďalšiemu hráčovi. Vyhráva tím, ktorý látku namaľuje najrýchlejšie.

Vedúci: A pozývam vás na tretie poschodie. Ako môžete vidieť tu "Nohavice sa vyrábajú v rôznych štýloch a veľkostiach." Pozrime sa, aké pohodlné sú tu vyrábané nohavice.

Hra "Pantswalkers"

Každý tím dostane veľké nohavice. Všetci účastníci sú rozdelení do dvojíc. Jeden hráč si oblečie jednu nohu, druhý druhú. Každá dvojica musí bežať k kolíku a späť a odovzdať nohavice ďalším hráčom. Tím, ktorého členovia dokončí úlohu rýchlejšie, vyhráva.

Vedúci: A naša cesta pokračuje. "Štvrté, piate a šieste poschodie zaberá výroba rôznych šiat, sukní, blúzok a blúzok." A nízky ľudia si na blúzky prišívajú veľa krásnych gombíkov. Navrhujem zapnúť všetky gombíky na týchto blúzkach.

Hra „Jedno tlačidlo, dve tlačidlá“

Jeden hráč z každého tímu si oblečie blúzku/tričko a postaví sa niekoľko metrov od svojho tímu. Na signál vedúceho si prví hráči tímov navlečú rukavice, pribehnú k svojmu hráčovi, zapnú si jeden gombík na blúzke, vrátia sa a odovzdajú rukavice ďalšiemu účastníkovi. Tím, ktorý ako prvý zapne všetky gombíky na blúzke, vyhráva.

Vedúci: A vy a ja ideme na siedme poschodie továrne. Tu "Vyrábajú sa gamaše, pančuchy, ponožky, kravaty, mašle, stuhy, šnúrky, opasky a podobné drobnosti a vreckovky." Chlapci, mám v rukách ponožku vyrobenú na tomto poschodí a v nej sú hádanky o oblečení. Skúste ich uhádnuť.

Hra "Hádanky o oblečení"

Tímy sa striedajú pri vyťahovaní jednej hádanky z ponožky. Tím, ktorý vyrieši najviac hádaniek, vyhráva.

Vedúci: Chlapci, pozrite sa, aké krásne stuhy vyrábajú shorties vo svojej továrni na oblečenie. A teraz vám navrhujem, aby ste z týchto stuh urobili mašle.

Hra „Ukloň sa jeden, ukloň sa dva“

V určitej vzdialenosti od tímov je natiahnuté lano. Každý hráč dostane stužku. Na pokyn vodcu pribehnú prví hráči k povrazu, uviažu naň stuhu, vrátia sa do tímu a odovzdajú štafetu ďalším účastníkom. Tím, ktorý ako prvý dokončí úlohu, vyhráva.

Vedúci: A ideme na ôsme poschodie fabriky, kde vyrábajú "všetky druhy klobúkov." Napríklad sú to klobúky (moderátor ukazuje klobúk). S týmto klobúkom si môžete zahrať zaujímavú hru.

Hra "Hudobný klobúk"

Všetci účastníci stoja v kruhu a kým hrá hudba, podávajú si klobúk. Keď hudba prestane hrať, hráč, ktorý drží klobúk, musí splniť nejakú úlohu: spievať pieseň, recitovať báseň, tancovať, skákať atď. Po splnení úlohy hráč vypadne a stane sa divákom. Posledný účastník zostávajúci v kruhu prináša víťazný bod svojmu tímu.

Vedúci: Naša cesta pokračuje a stúpame na deviate poschodie odevnej továrne, kde ľudia nízkej postavy vyrábajú topánky. "Používali sa tu hrubé, viacvrstvové a lisované látky, z ktorých v Slnečnom meste radi vyrábali topánky." Chlapci, aké topánky nosíte najradšej? (odpovede detí) Teraz otestujem, ako rýchlo si viete obuť topánky!

Hra "Problémy s topánkami"

Všetci účastníci si vyzujú topánky a vložia ich do veľkej škatule alebo zmiešané na kúsku látky. Na signál vedúceho sa hráči oboch tímov rozbehnú k topánkam, nájdu si svoje, obujú sa a zoradia sa do tímov. Tím, ktorý sa postaví ako prvý, vyhráva.

Vedúci: Chlapci, prešli sme deväť poschodí odevnej továrne, ale „Nestretli sme jediného malého človeka, keďže všetky procesy, až po balenie hotových výrobkov, vykonávajú stroje. Ale na desiatom poschodí je to naopak, to znamená, že tam nie sú žiadne autá, ale je tam veľa bábätiek a batoliat. Niektorí stoja pri stojanoch a niečo kreslia, iní sedia pri stoloch a niečo kreslia a ďalší niečo šijú z rôznych materiálov. Okolo je množstvo manekýn, teda veľkých, naozaj krátkych bábik, na ktorých sa skúšali konfekčné šaty.“ Na desiatom poschodí továrne, chlapci, je umelecké oddelenie, kde malí umelci vymýšľajú návrhy látok a tiež vymýšľajú nové štýly oblečenia. Pôsobí tu najznámejší umelec Nitochka. "Momentálne pracuje na vytvorení dizajnu pre novú látku s názvom "Ráno v borovicovom lese." A nedávno Thread vytvoril vzorku látky s názvom „Lienka“. Inokedy Thread prišiel s ešte zaujímavejším príbehom s názvom „Štyri ročné obdobia“. Tlačilo sa ôsmimi farbami, pre ktoré bolo vyrobených osem nových tlačových valcov. Celé mesto sa oblieklo do týchto šiat s obrázkami.“

Chlapci, navrhujem, aby ste sa stali umelcami a vytvorili si vlastný dizajn látky.

Hra "Umelci"

Každý tím dostane hárok papiera Whatman a farbu. Ich úlohou je vytvoriť kresbu za 10 minút. Tím, ktorý vytvorí najzaujímavejšiu, nezvyčajnú kresbu, vyhráva.

Vedúci: Chlapci, naša cesta po odevnej továrni sa skončila. Vy a ja sme prešli všetkých desať poschodí a teraz poďme dole na prvé poschodie. Na prízemí továrne sa hotové výrobky balia a vkladajú do škatúľ na distribúciu do obchodov v Slnečnom meste. A teraz vám navrhujem, aby ste sa vyskúšali ako balič.

Hra "Packers"

Každý tím dostane 10 vecí a noviny. Na signál vodcu hráči zabalia každú položku do novín, vložia ich do škatule a keď je krabica plná, prinesú ju vodcovi. Tím, ktorý ako prvý dokončí úlohu, vyhráva.

Vedúci: Výborne, chlapci! Naša cesta po odevnej továrni sa skončila, všetky herné úlohy ste splnili bravúrne. Poďme teraz spočítať body a určiť víťazný tím. (prednášajúci počíta body) Tím vyhráva (meno)! Blahoželáme im a víťazom hlasno zatlieskajme.

Literatúra:

  1. Nosov N. Všetko o Dunnovi a jeho priateľoch: Príbehy. – Petrohrad: Azbuka, Azbuka-Atticus, 2013. – S.293-302.
  2. Turygina S.V. Príručka pre zabávačov: programy koncertov pre dospelých a deti. – Rostov na Done: Phoenix, 2009. – S.172-173.

učiteľ: Chlapci! Dnes sa stretneme s hrdinami kníh o Dunnovi. Najprv vám však odporúčam vypočuť si autora týchto kníh. Nikolaj Nosov sa narodil v roku 1908 v Kyjeve v rodine herca. Počas školských rokov som sníval o tom, že sa stanem hudobníkom a naučil som sa hrať na husle. Na strednej škole som sa pripravoval na vstup na chemickú fakultu. A po škole som zrazu začal študovať na umeleckom inštitúte. Čoskoro z nej odišiel a presťahoval sa na Inštitút kinematografie, po absolvovaní ktorého niekoľko rokov pracoval vo filmovom štúdiu a nakrúcal populárno-vedecké filmy. A celý čas, ako sám neskôr priznal, pociťoval pocit nespokojnosti. Nie že by mu práca vo filmoch bola nepríjemná, no nezaujala ho úplne a nepriniesla mu skutočné šťastie.

Volanie bolo odhalené nečakane. Okrem iných aktivít v mladosti mal Nosov rád literatúru, pokúšal sa písať príbehy, ale nič mu nevyšlo. Nosov sa rozhodol, že nemá talent. Ukázalo sa, že jednoducho neexistuje žiadna téma. Snažil sa písať pre dospelých, no pre deti to bolo nevyhnutné. Na to prišlo, keď sa mu narodil syn a on sa ako dospelý opäť ocitol v čarovnej krajine detstva a detstvo nevidel v hmle dávnej minulosti, ale v tesnej blízkosti.

„Priznám sa,“ pripomenul spisovateľ, „táto magická krajina ma prekvapila a kreativita, ako povedal jeden šikovný umelec, začína prekvapením. Videl som v tom dieťati niečo, čo som si predtým nevšimol a čo si, zdalo sa mi, nevšimli ani ostatní.“

Jeho prvý príbeh pre deti sa objavil v časopise „Murzilka“ v roku 1938 a volal sa „Zabávači“ a jeho prvou knihou bola zbierka príbehov „Klop-klop-klop“ v roku 1945. Každá ďalšia kniha mala medzi deťmi obrovský úspech.

Takmer každý Nosov príbeh je založený na omyle, neskúsenosti či neznalosti. Napríklad v príbehu „Mishkina Kaša“ je celý reťazec veselých udalostí spôsobený jednou jednoduchou vecou - neschopnosťou detí uvariť kašu.

Nosov svet sú deti samé o sebe. Často sa ocitnú sami, bez dospelých: hrajú sa, žartujú, cestujú, robia si domáce úlohy, strácajú sa a nachádzajú. Deti z príbehov N. N. Nosova získavajú cenné životné skúsenosti. Príbehy ako „Kroky“, „Auto“, „Metro“, „Uhorky“ poskytujú prvé lekcie o tom, čo je dobré a čo zlé.

Ale rozprávka „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“ (1951) a jej dve pokračovania „Neviem v slnečnom meste“ a „Neviem na Mesiaci“ priniesli spisovateľovi zaslúženú slávu.

V trilógii o Dunnovi je jeden zaujímavý trik: všetci obyvatelia Kvetného mesta, tí malí, sú deti aj dospelí zároveň. Povolaním sa zdajú byť dospelými, ale povahou a správaním sú skutočnými deťmi. Lovec Pulka, básnik Tsvetik, doktor Pilyulkin a všetci ostatní sú svetlé osobnosti a všetci sú zaneprázdnení obchodom. A len Dunno, nezbedný a nepokojný, si nevie nájsť miesto pre seba, všetko berie na seba a všetko opúšťa, dokáže sa s každým pohádať a všade všetko pokaziť. Ale zároveň k nemu nikto zvlášť nechová zášť, nevyháňajú ho zo spoločnosti a niekedy sa ukáže ako veľmi užitočný a sme radi, že Dunno má toľko priateľov.

Nosov bol najväčší vynálezca: v druhej časti trilógie deťom rozprával o budúcich zázrakoch vedy a techniky – akú hodnotu má auto poháňané sódou! A v tretej knihe sa začal deťom rozprávať o tom najťažšom: o štruktúre ľudskej spoločnosti.

Knihy N. N. Nosova sú fascinujúce a zaujímavé, a preto sú neustále znovu vydávané, priťahujú umelcov a jeho hrdinovia žijú na javisku, na obrazovke a jednoducho v každodennej detskej hre.

Na rozprávkovej mape,

Viem to určite

Je tam nádherné mesto

S názvom Kvet.

neviem (vychádza): Počujem, počujem... Kto tu hovorí o mojom rodnom meste? Ach, kde som to skončil?

učiteľ: V prvom rade, neviem, musíš pozdraviť a potom klásť otázky.

neviem: Tu je viac! Dobre sa zaobídem aj bez toho.

učiteľ: Vieš, neviem, čo toto slovo znamená?

neviem: neviem. A nechcem to vedieť.

učiteľ: Ale stále počúvate, čo o ňom hovoria chalani.

neviem: OK.

dieťa:

Dobrý deň! Dobrý deň! Dobrý deň!

Nie je viac potrebné slovo,

Úsmevy kvitnú na tvárach,

Ľudia sa stávajú priateľskejšími.

dieťa: Slovo „ahoj“ je na prvý pohľad najjednoduchšie a najbežnejšie. Ale také slnečné! A koľko radosti a svetla v sebe nesie! Povedz toto slovo a tvoja duša bude teplejšia.

dieťa: Toto slovo je veľmi staré. Spája sa so slovom „strom“. Kedysi si ľudia pri slove „ahoj“ priali, aby boli zdraví, silní, mocní, ako strom, napríklad ako dub.

neviem: Aké úžasné to dopadne.

Ahojte chalani.

všetky: Dobrý deň, neviem.

neviem: Tak mi povedzte, chlapci, kde som to skončil?

dieťa: Skončila v... škole, v... triede.

neviem: Takže všetko je správne. Moji priatelia z Flower City vám posielajú listy. (Ukážky.) Obsahujú zaujímavé úlohy, ktoré pre vás zostavili. (Berie prvé písmeno .)

Tento list je od... Stop. Hádajte od koho?

V dlhej blúzke s mikinou

A s paletou v ruke,

Takže, stojac pri stojane,

Zostane po stáročia.

deti :

Rúrka.

neviem (otvorí obálku, prečíta ):

I krajiny, zátišia

Kreslím dlhé roky.

Chcel som niekoho

Dal mi môj portrét.

Súťaž "Veselý umelec"

Deti nakreslia portrét Tube.

neviem:

Stále niečo stráca

Nie vždy vie, kde sa veci nachádzajú.

Hádajte, o kom hovorím.

Ako sa volá dieťatko?

deti:

Zmätený.

neviem (číta druhé písmeno):

No to je katastrofa!

Vždy ich stratím.

Nájdite topánky

Na tomto obrázku.

Súťaž "Najpozornejší"

Na obrázku deti nájdu a ukážu, kde sú ukryté topánky.

neviem:

- Chcel by som sladkú vodu

Keby mi dali príves,

Vypil by som to všetko -

Hovorí…

deti :

Sirup.

neviem (číta ):

Sú medzi vami nejaké?

To isté ako ja?

Kto bude piť rýchlejšie

Limonáda, priatelia?

Súťaž "Kto je rýchlejší"

Súťažia dvaja ľudia. Každý má pohár limonády a slamku. Vyhráva ten, kto sa napije najrýchlejšie.

neviem:

V meste kvetov

Každý ho pozná

Celý čas na harfe

Na niečo sa hrá.

deti:

Guslya.

neviem:

Existuje mnoho rôznych nástrojov,

Ani ja ich nedokážem všetky spočítať.

Možno nejaký nový

mas deti?

Na okne vidím dve prázdne fľaše. No a čo je hudobný nástroj?

Súťaž "hudobný"

Deti si pískajú melódiu piesne „Kobylka“ na prázdnych fľašiach.

neviem:

Chodí so psom Bulkom,

A všetci ho volajú...

deti :

Bullet.

neviem :

V kruhu je mrkva.

Udrite múdro.

Otvorí sa kresba s mrkvou nakreslenou v strede kruhu.

Toto nie sú buchty fifty-fifty...

Všetci musíme vyrábať guľky.

Deti vyrábajú papierové guľky (krčia list papiera).

Súťaž "Zasiahnuť cieľ"

Súťažiaci musia guľkou zasiahnuť stred kruhu, kde je nakreslená mrkva. Ten, komu sa to podarí, vyhráva.

neviem:

Hovorí najmenej

Nikdy nebude kričať

Nikdy nebude reptať

Len je lepšie mlčať.

deti:

Tichý.

neviem (otvorí ďalší list, vyberie prázdny list papiera, prevráti ho v rukách):

Zaujímavé?! Čo tým chcel povedať?(Myslí.) ja viem. Pravdepodobne chce, aby sme hrali hudobnú hru „Milchanka“.

Hudobná hra "Milchanka"

Hudba hrá, všetci spievajú. Na znamenie si Dunno naďalej spieva. Aby však zmiatol deti, Dunno môže pokračovať v pesničke nahlas.

Porazení opúšťajú hru a hra pokračuje.

neviem:

Tento jack o všetkom

Nikdy nepozná nudu.

Nič ho to nestojí...

Postaví loď na Mesiac.

deti :

Cog.

neviem:

Vintik má asistenta. ako sa volá?

deti :

Shpuntik.

neviem:

Snívame o aute

Na varenie a umývanie,

Vyčistené a umyté

A leštiť parkety,

Robiť všetko naraz.

Súťaž "Vynálezca"

Deti nakreslia model takéhoto stroja.

neviem:

A posledná obálka.

Vie o všetkom na svete.

kto to je? Povedzte mi, deti.

deti:

Znayka.

neviem (číta):

Rád tvorím krížovky.

Ponúkam dve naraz.

Kto to prečíta rýchlejšie?

Kľúčové slová v nich.

1. tím

Krížovka 1

    Bábätko z Kvetného mesta.(Harmanček.)

    Básnik. (Kvet.)

    Chlapec zo Zmeyovky, ktorý robil neplechu v Zelenom meste.(Karafiát.)

    Vintikov asistent.(Shpuntik.)

    Milovník šišiek.(šiška.)

    Umelec. (Trubica.)

    Poetka. (Gem.)

    Dieťa, ktoré nič nevie a nič nedokáže.(Neviem.)

kľúčové slovo: "Pľúcnik".

2. tím


    Neznámy najlepší priateľ.(Gunka.)

    Chlapec, ktorý stratí všetko.(Zmätený.)

    Bábätko s modrými očami.(Sineglazka.)

    Slávny mechanik.(Cog.)

    Sineglazkin sused.(Daisy.)

    Chlapec, ktorý vie všetko. (Vedomosti.)

    Hunter. (Guľka.)

    Vynálezca bormotografu. (Smekailo.)

kľúčové slovo: "Neviem."

Výsledky sú sčítané a víťazi sú ocenení.

(Na záver sa vykonáva pieseň "Kobylka", hudba V. Shainsky.)

Založenie akciovej spoločnosti, hlasové obchodovanie, burza, verejní investori - to všetko a oveľa viac je v románe Nikolaja Nosova „Neviem na Mesiaci“. Spisovateľ sa hravou formou dotýka mnohých zložitých čŕt vzťahov medzi účastníkmi sveta financií.

- Správne! – tešil sa Julio. – Založíme akciovú spoločnosť. Poďme vydávať akcie... Viete, čo sú akcie? - spýtal sa neviem.

"Nie, nič som o nich nepočul," priznal Dunno.

Akcie sú kúsky papiera ako bankovky. Môžu byť vytlačené v tlačiarni. Každú akciu predáme povedzme za poplatok. Výťažok minieme na stavbu lietadla a po dodaní semien dostane každý akcionár svoj podiel zo semienok. Samozrejme, kto má viac akcií, dostane viac semienok.

"Najdôležitejšie je teraz prinútiť chudobných ľudí, aby si vybrali peniaze a kúpili naše akcie," povedal Miga.

- Ako ich prinútiš? Neuveria, že niekde na Mesiaci sú semená. Potrebujeme dôkaz,“ povedal Julio.

"Už som premýšľal o všetkom," odpovedal Miga. "Začneme tým, že o tomto prípade urobíme nejaký hluk." V prvom rade musíme v novinách vytlačiť, že k nám pricestoval nízky muž z inej planéty. A keď tomu všetci uveria, vytlačíme, že tento priestor shorty priniesol semená, a okamžite oznámime založenie akciovej spoločnosti.

Jedna z kresieb dokonca ukazovala, ako sa zbiera ovocie, pričom každá marhuľa, broskyňa, slivka či vinotéka sa ledva zmestili na nákladné auto. Miga a Julio, ktorí upútali predstavivosť čitateľov podobnými príbehmi a kresbami, zverejnili správu, že medziplanetárna loď, ktorá zostala na mesačnom povrchu, bola naložená semenami obrovských rastlín, ktoré by sa dali využiť so ziskom, ak by bolo možné ich odtiaľ dostať. Zverejnený bol aj oznam o založení akciovej spoločnosti na stavbu lietadla, ktoré by mohlo dosiahnuť vonkajší plášť Mesiaca a dopraviť semená obrích rastlín na Malajskú Zem. Na konci bola vytlačená adresa kancelárie, kde bolo možné akcie kúpiť: „Fertingova ulica, dom č. 3, kancelária č. 373.“

Hneď ako boli všetky akcie prijaté z tlačiarne a ukryté v truhliciach, Miga a Julio zariadili prvé zasadnutie akciovej spoločnosti. Na tomto stretnutí Miga navrhol dať do predaja dva milióny akcií a zvyšné tri milióny si rozdeliť medzi seba. Každý z nich tak bude mať milión akcií. Keď prídu obrovské semená rastlín, budú rozdelené na päť rovnakých častí. Dve časti budú musieť dostať tí ľudia, ktorí akcie kúpili, zvyšné tri časti si Dunno, Miga a Julio rozdelia medzi sebou.

– Prečo potrebujeme semená? - spýtal sa neviem.

"Predáme to," povedal Miga. "Tiež musíme na tomto biznise zarobiť nejaké peniaze." Môžete použiť aj nejaké peniaze.

Spor sa rozhorel viac a viac. Julio búchal päsťou do stola, kričal, že je predseda a jeho názor treba brať do úvahy, a Miga kričal, že je pokladník a nemieni vyhodiť peniaze na zaplatenie zbytočného miesta a ak sa s ním nedohodnú, odíde z akciovej spoločnosti a vezme si späť svoje akcie. Netuším sa ich snažil upokojiť, no nič nefungovalo. Akciovej spoločnosti hrozil krach. Ako by sa to skončilo, keby sa do veci nevložil samotný Kozlík, nevedno.

"Bratia," povedal, "nehádajte sa o mňa!" Urobme toto: budem vykonávať obe polohy – poslíček aj vrátnik.

Spor sa tak skončil. Všetci sa rýchlo dohodli a v tomto bode bolo prvé zasadnutie akciovej spoločnosti ukončené.

V celom meste nevedeli nič o tom, čo sa stalo, len traja nižší ľudia. Boli to Dunno, Miga a Kozlík. Od samého rána sedeli vo svojej kancelárii a čakali na kupcov akcií, a keďže sa kupci z nejakého dôvodu nedostavili, nemal im kto povedať, čo sa stalo. Čoskoro však Julio pribehol do kancelárie a povedal o tomto úžasnom príbehu.

"S lupičmi teraz nie je mier," povedal. - Len sa pozrite, naša kancelária bude vykradnutá!

"Ale toho sa nebojím," povedala Miga. "Obávam sa, že teraz budú všetci hovoriť o tejto bankovej lúpeži a úplne zabudnú na našu akciovú spoločnosť." Nikoho ani nenapadne kúpiť akcie.

Miga, ktorý videl, že nikto neprišiel do ich kancelárie kupovať akcie, sa strašne rozčúlil a povedal, že ak to takto pôjde ďalej, ich akciová spoločnosť skolabuje a všetci ostanú chudobní.

"No, to sa môže stať," potvrdil Julio. – Nedávno písali v novinách, že máme skoro každý deň nejaká akciová spoločnosť skrachuje.

- Ako prasknú? – začal sa zaujímať Dunno.

- Stáva sa, že niektorí krátkodobí podnikatelia sa rozhodnú zorganizovať ziskový podnik, vydať akcie, aby získali kapitál, utrácali peniaze a nikto od nich akcie nekúpi. V takýchto prípadoch hovoria, že ich spoločnosť praskla alebo išla dolu vodou. V skutočnosti nikto, samozrejme, nepraskne. Toto je len obrazný výraz, ktorý znamená, že spoločnosť zomrela, prestala existovať – praskla ako mydlová bublina,“ vysvetlil Julio.

„Inak sa stáva, že sa dá dokopy nejaká banda podvodníkov,“ povedal Kozlík. "Vydajú akcie, predajú ich a potom s peniazmi utečú." Vtedy tiež hovoria, že spoločnosť praskla.

Nie sú peniaze, tak nech ich dostanú! – odfrkol si pohŕdavo Miga. - Samozrejme, že chudobní nemajú peniaze, to znamená, že nemajú veľa peňazí, chcem povedať. Ak nejaké majú, je to len almužna. Ale je veľa chudobných! Ak každý chudák zoškrabe aspoň malú čiastku a prinesie nám ju, tak budeme mať slušný kapitál a budeme môcť dobre profitovať... teda... Fuj! Budeme môcť získať semená obrovských rastlín namiesto toho, aby sme sa snažili získať nejaké jedlo. Na niečom takomto sa nedá šetriť! Koniec koncov, kto z toho profituje? Prospieva to samotným chudobným. Ak si každý chudobný pestuje vo svojej záhrade uhorku veľkosti kozy alebo vodný melón veľkosti dvojposchodového domu, kto z toho bude mať úžitok? ku mne? ty? Kozlík?.. To je prospešné v prvom rade samotnému chudákovi. Z jedného takého melónu dokáže vydolovať toľko sladkej cukrovej kaše, že to vystačí na celý cukrovar. Toto je bohatstvo! U nás sa každý chudobný stane bohatým! A potom začne milosť!

"Povedz mi," spýtala sa ho Miga na rozlúčku, "ako si sa dozvedel o existencii našej spoločnosti?" Čo vás priviedlo k nápadu kúpiť akcie?

- Čo k tomu viedlo? – odpovedala Sedenky po premýšľaní. – Dalo by sa povedať, že ma podnietila náhoda. Tento kus novín, ktorý vidíte v mojich rukách, sa ku mne dostal čisto náhodou. V našej obci žijú len chudobní ľudia. Nikto nepredplatí noviny, nikto nekupuje knihy. Nikto na to nemá peniaze. Občas sa nám však podarí prečítať si noviny. Stáva sa to, keď niekto v obchode zabalí nákup do kúska starých novín. Každý z nás zbiera takéto útržky novín; Sám si ju prečíta a dá ju prečítať ostatným.

Dunno odovzdal šortkám akcie, ktoré nakúpili. Ruky zákazníkov sa triasli od vzrušenia., a ten, čo bol bez podrážok, bol taký vzrušený, že sa aj rozplakal.

"Vieš, brat," povedal Kozlíkovi, "prišiel som do mesta kúpiť si topánky, úprimne, ale dozvedel som sa o všetkých tých obrovských fazuliach, uhorkách a kapuste." Tak som sa rozhodol kúpiť, viete, akciu namiesto topánok.

"A urobil správnu vec," schválil Kozlík. - Každý somár si môže kúpiť topánky, ale aký osol si kúpi podiel!

Obyvatelia mesta si to časom uvedomili cena akcií môže vzrásť. Každý si pamätal na úžasný prípad, keď sa akcie jednej ropnej spoločnosti, kúpené za jeden ferting, následne predali najskôr za dva, potom za tri, potom za päť fertov a v deň, keď sa zistilo, že z podzemia, kde prieskumné práce, ropa sa konečne začala, cena akcií vyskočila na desať furthingov za kus. Každý, kto v ten deň predal svoje akcie, dostal desaťkrát viac peňazí, ako pôvodne minul.

Po tom, čo si vypočul dosť takýchto príbehov, každý, komu sa podarilo ušetriť sto alebo dve ferthingy na daždivý deň, sa ponáhľal kúpiť obrovské akcie, aby ich predal hneď, ako stúpli na cene. V dôsledku toho sa rýchlo vypredali dva milióny akcií uložených v dvoch ohňovzdorných truhliciach.

Treba povedať, že trh, kde sa obchoduje s akciami, je veľmi odlišný od bežného trhu, kde sa obchoduje s jablkami, paradajkami, zemiakmi či kapustou. Predajcovi ovocia či zeleniny totiž stačí rozložiť svoj tovar na pult, aby každý videl, čo predáva. Predajca akcií nosí svoje akcie vo vrecku a jediné, čo môže urobiť, je vykričať názov svojej akcie a cenu, za ktorú ju chce predať. Kupujúci tiež musí iba vykričať názov akcií, ktoré chce kúpiť.

Od nástupu akcionárskych trhov niektorí šialenci začali kupovať akcie nielen preto, aby mali podiel na zisku nejakého podniku, ale aj preto, aby ich predali za vyššiu cenu. Objavili sa obchodníci, ktorí nakupovali a predávali akcie v obrovských množstvách a dosahovali veľké zisky. Takíto obchodníci už nechodili na trh sami, ale najímali si na to špeciálnych krikľúňov alebo takzvaných krikľúňov. Veľa gorloderikov nepracovalo pre jedného, ​​ale pre viacerých majiteľov naraz. Pre jedného majiteľa taký tyran kúpil nejaké akcie, pre iného - iné, pre tretieho nekúpil, ale naopak predal.

Majitelia obrích akcií boli zúfalí. Všetci videli, že svoje peniaze premrhali a teraz ich už nebudú môcť získať späť. Traja boháči Zhmurik, Teftel a Hanakonda, ktorí za účelom zisku nakúpili veľké množstvo obrovských akcií, však rýchlo prišli na to, čo robiť. Majiteľovi niekoľkých davilónskych novín pánovi Gadkinsovi zaplatili značné množstvo peňazí, ktoré prisľúbili, že vo svojich novinách uverejní množstvo článkov, ktoré by mali situáciu rýchlo zlepšiť.