Bilješke o čvorovima u starijoj skupini na temu "putovanje u svijet sobnih biljaka". Otvorena lekcija "u kraljevstvu sobnih biljaka" Svijet sobnih biljaka u starijoj skupini

    Minute tjelesnog odgoja

  • Da bude lijepo i ugodno;
  • Biljke liječe ljude;

U jesen, sve biljke koje ne cvjetaju potrebno je manje zalijevati - one su završile svoj snažan rast i pripremaju se za zimu. Zimi sve biljke zahtijevaju manje zalijevanja. U proljeće, a posebno ljeti, biljke se zalijevaju češće i obilnije.

Tako je, sobne biljke treba zalijevati staloženom vodom - klor isparava iz vode (ako je moguće, ulijte vodu iz slavine i pokažite čestice klora), i vodom sobne temperature - hladna voda uzrokuje truljenje korijena biljaka, ali morate pazite da tlo u posudama bude vlažno. Ljeti se kaktusi zalijevaju svaka 2-3 dana, a zimi 1-2 puta svaka dva tjedna. Treba ih zalijevati iz kante za zalijevanje, sa strane.

u igri

.

  1. (kod fikusa)
  2. (kod geranija)
  3. (tradescantia)
  4. (begonija)
  5. Na mom prozoru

Nastanio se jež.

Svi gledaju kroz prozor,

Ali on ne može hodati.

Gdje su mu šape?

Gdje mu je lice?

Možda ne nosi šešir?

Drhtiš li od hladnoće?

(jež)

  1. (kod koleusa)
  2. (balsam)
  3. (štukin rep)
  4. Na prozoru ovako rano

Procvat...

(geranij)

  1. Zovu me biljka

Volim u svijetloj dvorani,

Zeleni zastor

Spuštam se niz zid.

(tradescantia)

Cilj:

Koja je šuma hladnija - listopadna ili crnogorična? Zašto?

Pogledajte sadržaj dokumenta
„Približan nacrt GCD-a o ekologiji (starija skupina). Tema: "Sobne biljke kao pratioci naših života" (pripremna grupa za školu) »

Približan nacrt GCD-a o ekologiji (starija skupina)

Tema: "Sobne biljke - suputnici naših života"(pripremna grupa za polazak u školu)

Softverski zadaci: nastavite upoznavati djecu sa sobnim biljkama, učiti ih opisom i sami razgovarati o njima pomoću dijagrama. Formirati kod djece ideju o diferenciranim potrebama za vlagom sobnih biljaka. Njegujte interes za brigu o biljkama i ljubav prema njima.

Materijal: sorte sobnih biljaka (fikus, ljubičica, begonija, tradescantia, geranij, bršljan, koleus, klorofitum, sansevieria, balzam itd.), dijagram za opis sobne biljke, znak "Cvjećarnica", dijagrami modela za sobne biljke, kartice za igru ​​"Ljubilac sobnih biljaka", bedževi za djecu "Ljubitelj sobnih biljaka", enciklopedija "Sobne biljke".

Napredak lekcije.

Učiteljica čita pjesmu:

Zeleni vrt na prozoru

Ovdje raste usred zime.

Vidi, ovo su mrvice,

Raste veliki div.

Kako su njihovi cvjetovi nježni.

Stabljike su čudesno lijepe.

O čemu govori pjesma? (o sobnim biljkama)

Koje se biljke nazivaju sobnim biljkama? (biljke koje rastu u nečijem domu)

Što ima svaka sobna biljka? (korijen, stabljika, listovi)

Kako se biljke razlikuju jedna od druge? (neke imaju jednu stabljiku, a druge više; cvjetaju ili ne, po veličini i debljini listova; po mirisu)

Kakve stabljike imaju sobne biljke?

Imenovati i pokazati biljke s uspravnom stabljikom (geranij, fikus, itd.), s vješanjem (Tradescantia, itd.), s kovrčavim (bršljan, itd.).

Koje biljke nemaju vidljivu stabljiku? (kod ljubičica, begonija itd.)

Kakvi su uvjeti potrebni svim biljkama da dobro rastu? (voda, svjetlo, toplina, hranjivo tlo)

Sobne biljke imaju različite potrebe za vodom: neke je trebaju puno, druge manje, treće vrlo malo. To je zato što sve biljke dolaze s različitih mjesta: neke u svojoj domovini rastu na vlažnim, močvarnim mjestima, gdje su tlo i zrak uvijek vlažni. Takve biljke su navikle na činjenicu da uvijek ima puno vode; ne mogu je pohraniti za buduću upotrebu. Najčešće imaju tanke, mekane listove, a ima ih jako puno. Što mislite kako se zovu ove biljke?

Djeca uz pomoć učitelja prepoznaju te biljke i imenuju ih.

Postoje i druge biljke koje u svojoj domovini žive na suhim, sunčanim, ponekad vrlo vrućim mjestima na siromašnim pjeskovitim ili čak kamenitim tlima. Na tim mjestima rijetko pada kiša, pa gotovo da i nema vlage u tlu. Biljke su navikle podnositi sušu i prilagodile su se "pohranjivanju" vode - akumuliraju je u stabljikama i lišću - a zatim je troše malo po malo. Takve biljke imaju debele stabljike, mesnate, sočne listove prekrivene tankom kožom. Nemaju tanke listove koji isparavaju puno vlage. Postoje čak i biljke koje uopće nemaju lišće: umjesto toga imaju trnje. Pronađite i imenujte takve biljke.

A sada predlažem da igrate igru ​​"Cvjećarna". Morat ćete opisati sobnu biljku koju želite kupiti prema dijagramu:

    Od kojih dijelova se sastoji biljka? (kućna biljka ima korijen, stabljiku, listove, cvjetove)

    Kako izgleda stabljika? (uspravno, kovrčavo, viseće)

    Koje su veličine i oblika listovi?

    Cvjetnica ili ne?

    Kakvu njegu zahtijeva?

Prvo učitelj opisuje biljku koju želi kupiti ne imenujući je, a prodavač mora odrediti naziv biljke koju kupac želi kupiti. Djeca naizmjenično postaju prodavači i kupci.

Minute tjelesnog odgoja

Ljudi, što mislite zašto netko kod kuće uzgaja sobne biljke?

    Da bude lijepo i ugodno;

    Da bi zrak bio čišći, biljke ispuštaju kisik koji mi udišemo;

    Biljke održavaju vlažnost zraka u zatvorenom prostoru;

    Biljke liječe ljude;

    Biljke odbijaju štetne insekte (na primjer, moljce);

    Paziti i brinuti se za njih.

Što je potrebno da biljke dobro rastu?

Koristeći modele, djeca govore kako se brinuti za sobne biljke i nadopunjuju odgovore djece:

    Biljke treba držati u toplim prostorijama, jer... većina ih je došla k nama iz dalekih zemalja gdje nema hladne zime.

    Biljke treba zalijevati vodom sobne temperature, inače bi se biljke mogle razboljeti i uginuti.

U jesen sve biljke koje ne cvjetaju potrebno je manje zalijevati, prestaje njihov bujan rast i pripremaju se za zimu. Zimi sve biljke zahtijevaju manje zalijevanja. U proljeće, a posebno ljeti, biljke se zalijevaju češće i obilnije.

Tako je, sobne biljke potrebno je zalijevati ustaljenom vodom - klor isparava iz vode (ako je moguće, ulijte vodu iz slavine i pokažite čestice klora), i vodom sobne temperature - hladna voda uzrokuje truljenje korijena biljaka, ali vi morate osigurati da je tlo u posudama vlažno. Ljeti se kaktusi zalijevaju svaka 2-3 dana, a zimi 1-2 puta svaka dva tjedna. Treba ih zalijevati iz kante za zalijevanje, sa strane.

Kako se pravilno brinuti za kućnu biljku kako bi dobro živjela u vašem domu, možete naučiti iz enciklopedija "Sobno bilje". (učitelj pokazuje knjigu) govori o svim sobnim biljkama koje postoje na svijetu.

    Potrebno je prorahliti tlo kako bi zrak mogao doći do korijena.

    Nakon duge zime primijenite gnojivo.

    Zaštitite biljke od štetnika.

Eto koliko smo se zanimljivosti prisjetili o sobnim biljkama i što ste novo naučili o njima. Predlažem da igrate u igri "Ljubitelj sobnih biljaka."

Djeca su podijeljena u dvije ekipe "Ogonyok" i "Violet". Učitelj čita zadatke pomoću kartica.

    Koja sobna biljka ima najveće listove? (kod fikusa)

    Koja sobna biljka miriše ne samo svoje cvijeće, već i lišće? (kod geranija)

    Koja biljka visi kao zelena zavjesa na prozoru? (tradescantia)

    Koja je biljka dobila ime u čast Begona, ljubitelja i sakupljača sobnih biljaka? (begonija)

    Na mom prozoru

Nastanio se jež.

Svi gledaju kroz prozor,

Ali on ne može hodati.

Gdje su mu šape?

Gdje mu je lice?

Možda ne nosi šešir?

Drhtiš li od hladnoće?

(jež)

    Listovi koje biljke pocrvene na svjetlu? (kod koleusa)

    Koja se biljka također naziva "iskra"? (balsam)

    Koji je drugi naziv za sansevieria? (štukin rep)

    Na prozoru ovako rano

Procvat...

(geranij)

    Zovu me biljka

Volim u svijetloj dvorani,

Zeleni zastor

Spuštam se niz zid.

(tradescantia)

U bloku zajedničkih aktivnosti između učitelja i djece možete provesti eksperiment “Biljka gubi vodu isparavanjem.”

Cilj: dati ideju o načinu na koji biljke gube vodu.

Vi i ja zalijevamo biljke, ali jeste li se ikada zapitali kamo voda odlazi? Ispada da biljka gubi vlagu isparavanjem. Iskustveno ćemo provjeriti kako se to događa.

Stavite vrećicu na list i ljepljivom trakom čvrsto je pričvrstite za stabljiku lončanice. Stavite biljku na sunce 2-3 sata.

Pogledajte kako je paket ispao iznutra? (mokro)

Biljka upija vodu kroz svoje korijenje. Voda teče duž stabljike, odakle oko 9/10 vode ispari kroz puči. Neka stabla ispare i do 7 tona vode dnevno. Kada ih je mnogo, biljke imaju velik utjecaj na temperaturu i vlažnost zraka. Gubitak vlage iz biljaka kroz puči naziva se transpiracija. Zrak postaje hladniji i vlažniji. Razmisli i reci mi zašto je u šumi cool?

Koja je šuma hladnija - listopadna, crnogorična? Zašto?


Sažetak obrazovnih aktivnosti za kognitivni razvoj u starijoj skupini

"Putovanje u svijet sobnih biljaka"

Cilj :

Razjasniti i sistematizirati dječje znanje o sobnim biljkama

Zadaci:

1. " Kognitivni razvoj»:

- Upoznajte djecu s novom sobnom biljkom

- generalizirati dječje idejeokobrigaizasobne biljke;

Pinpoznavanje osnovnih potrebasobne biljke;

Sažmi znanjeOnačinebrigabriga o biljkama (zalijevanje, pranje,labavljenje);

Naučite djecu razlikovati ove biljke po izgledu.

2. " Razvoj govora»:

Razvijati slobodnu komunikaciju s odraslima i djecom;

Obogatiti vokabular;

3. " Socijalni i komunikacijski razvoj»:

Izazvati kod djece emocionalnu i pozitivnu reakciju na aktivnosti igre.

4. "Umjetnički i estetski razvoj"

Formiranje estetskog odnosa prema prirodnom svijetu;

Integracija obrazovnih područja: “Spoznaja”, “Komunikacija”, “Likovno stvaralaštvo”.

Metode i tehnike:

1) igre na sreću;

2) vizualni;

3) verbalni.

Oprema i materijali: četke, škare, kante za zalijevanje, sprej boce, vlažne maramice, pregače, sobne biljke, drvene štapiće za rahljenje zemlje, lavor, voda, mušene krpe, kartice sa simbolima strukture biljaka, multimedija, kartice sa simbolima životnih uvjeta (toplina , voda),

ICT alati: prezentacija, projektor, platno.

Pripremni radovi: promatranje i ispitivanjesobne biljke, razgovori o njima; dužnost u kutku prirode; čitanje pjesama i zagonetki o prirodi, gledanje ilustracija na temu "Sobne biljke"

Napredak lekcije:

    Organizacijski .

Djeca ulaze u grupu i staju kraj prozora.

Sva su se djeca okupila u krug.
Ja sam tvoj prijatelj i ti si moj prijatelj.
Držimo se zajedno za ruke,
I nasmiješimo se jedno drugome.

Odgajatelj: Danas imamo goste, hajde da ih pozdravimo...

Djeco, pogledajmo kroz prozor i razmislimo koje je godišnje doba sada vani? Tko zna koji mjesec? Danas ćemo na satu razgovarati o živoj prirodi. Prisjetimo se što vrijedi za živu prirodu?(Odgovori djece).

Zašto mislite da su biljke (cvijeće) žive?(Rasti, jesti, disati, živjeti, razmnožavati se, umrijeti...)

Cvijeće je, kao i ljudi, velikodušno s dobrotom,

I, velikodušno dajući nježnost ljudima,

Cvjetaju, griju srca,

Kao male tople vatre. (K. Janet)

(Djeca odlaze do stolica) Ljudi, poslušajte jednu priču

Učiteljeva priča sa dijaprojekcijom.

Jednom davno, godišnja doba su se počela svađati - tko ima najbolje cvijeće? Proljeće je lupnulo petom - i gdje je ležao snijeg, potoci su počeli zvoniti. Trava je pozelenjela. Tlo je bilo prekriveno snjegovićima, đurđicama, podbjelom, anemonama, narcisima...

- Moje cvijeće je najljepše - kaže Vesna.

"Ne", prigovara joj Summer. “Tvoje cvijeće je stvarno lijepo, ali samo je moje bolje!”

Ljeto je mahalo svojim šeširom, satkanim od sunčevih zraka, i rasulo svoje cvijeće posvuda bez škrtarenja. Vjetar će puhati i zvona će zvoniti. Bumbar skuplja slatki nektar s mirisne djeteline. Kud god pogledate različak, ognjica, klinčići, pupoljci, kamilice...

Jesen je počela hladiti od zavisti. I boje Ljeta su izblijedjele.

"Moje cvijeće nije ništa gore", reče Autumn i zamahne svojim grimiznim rukavom. Ovdje su cvjetali vrijesak, cikorija, paprene šape, krizanteme...

Što je sa Winterom? Šume, livade i polja zatrpani su snijegom, ceste pometene, a krovovi posuti. Ali zimski vrt se ne boji ni snijega ni mraza. Iza stakla staklenika cvjetaju begonije, ciklame, orhideje...

- Ljudi su uzgojili vrt, ali još je zima. Ovdje je cvijeće najljepše”, hvali se Winter.

Tako se godišnja doba još uvijek svađaju tko ima najbolje cvijeće.

Svi volimo cvijeće, a znate da su biljke i cvijeće ne samo lijepi, već i donose veliku korist ljudima. Što mislite koje su dobrobiti biljaka? (odgovori djece). Tako je, upijaju loš zrak i smiruju živčani sustav. Stoga cvijeće i biljke treba zaštititi. Ali cvijeće raste ne samo na ulici, već iu sobi. Recite mi, molim vas, kako se zovu biljke koje rastu u sobi? (odgovori djece)

Naravno, one unutarnje.

(Djeca dolaze do stola na kojem su biljke)

Odgajateljica : Djeco, mislim da znate kako se zovu biljke u vašoj skupini. I da provjerim vaše znanje, reći ću vam zagonetke o biljkama. Morat ćete pogoditi o kojoj se biljci radi i pokazati je.

Zagonetka (o aloji)

List s grbom-utorom,

Ima trnje, ali ne zna raniti,

Ali liječi nas u bilo kojem trenutku.

Odgajatelj: ovo - "Aloja » , ali ljudi to jednostavno zovu"Kućni doktor"ili"Agava". Zašto se ova biljka tako zove? (odgovori djece)

Želite li znati zašto?(odgovori djece). Jer tobiljka živi jako dugo , i što je najvažnije može liječiti ljude. Sok« Aloja » pomaže kod curenja nosa, upale grla, rana i opeklina. I cvijeće« Aloja » Ne. Kako doći do soka? (Dječji odgovori). Treba uzeti list i iscijediti sok (pokaži učitelju), zatim natopiti komad zavoja i staviti ga na ranu kao primer i rana će vrlo brzo zacijeliti.

Poslušajte još jednu zagonetku:

Prozorski i balkonski grm

List je pahuljast i mirisan

Ah, cvijeće na prozoru

Kao kapa u plamenu. (Geranij)

djeca:- Geranija.

Odgajatelj: - Što je zajedničko geraniju i aloji?

djeca: - Postoji stabljika, lišće,

Odgajatelj: - Dobro, ali zaboravio si imenovati vrlo važan dio biljke. Koji?

djeca: - Korijenje. U zemlji su.

Odgajatelj: - Zašto biljke trebaju korijenje?

(odgovori djece)

Odgajatelj: - One isisavaju vlagu i hranjive tvari iz tla, a korijenje također drži biljku iznad tla.

Odgajatelj: Po čemu se ove biljke razlikuju?

djeca: stabljike različite debljine, listovi različitih oblika i boja

Tjelesna minuta:

Cvijet kaže cvijetu:

"Pokupi svoj papir." (Djeca dižu i spuštaju ruke)

Kreni na stazu

Da, lupni nogom (Djeca hodaju u mjestu, visoko podižući koljena)

Mućni glavom

Pozdravite sunce ujutro (Okreni glavu)

Lagano nagnite stabljiku

Ovdje je punjač za cvijet. (Naginje)

Sada se umij rosom,

Otresite se i smirite se. (Rukovanje)

Napokon su svi spremni

Proslavite dan u punom sjaju.

Predstavljanje nove biljke, zagonetka:

Pita me prijatelj

Ljubičasti cvijet.

Ne smeta mi to pokloniti

Daj prijatelju...(ljubičasta)

Na osunčanom rubu

Ona stoji u travi.

Lila uši

Tiho ga je podignula.

I ovdje će nam pomoći

pametan -

Svi je zovu...

Pogledaj dobroposadi i reci Kakvog su oblika listovi? Koje su boje listovi? (odgovori djece)

Ljubičica ima listove, stabljiku i korijen. Listovi su okrugli, tamnozeleni, debeli, dlakavi (u nekimrubovi biljke su glatki , dok su drugi valoviti, listovi imaju peteljku. Listovi su dugim peteljkama pričvršćeni za korijen. Stručak je vrlo kratak. Cvjetovi različitih boja: bijeli, ružičasti, ljubičasti i lila. Zalijte gabiljka potrebno samo u paleti.

Koju biljku smo upoznali? (S ljubičicom)

A sada vas pozivam na igruigra "Što je nestalo" (kažem djecipravilaigre)Prvo maknem jedan cvijet, pa zakompliciram na 3 cvijeta. Svi imate izvrsna sjećanja, bravo!

D/igra “Sakupi cvijet” (drže se pojedinačno za stolovima)

Odgajatelj: Da bi biljka rasla i bila lijepa i zdrava potrebni su joj svi njezini dijelovi.

Što sve biljke imaju?(Korijen, stabljika, lišće, cvijeće, sjeme.)

Zašto biljka treba korijen? (kako bi biljka mogla disati, piti vodu)

Zašto biljka treba stabljiku i lišće?(tako da biljka diše zrak)

djeca: A potrebni su joj i povoljni uvjeti (postavite model potreba biljke, (zemlja, svjetlo, toplina, voda). Bez toga biljka neće moći rasti.
Odgajatelj: Tako je, djeco, biljke vole toplinu, inače neće rasti i cvjetati. Biljkama je potreban zrak; one dišu svim organima: stabljikama, lišćem, korijenjem. Biljke trebaju svjetlo. U mraku biljka poseže za svjetlom.

Odgajatelj: Ljudi, danas smo primili video pismo. Da vidimo.

Video sa snimkom “Kako njegovati biljke” (pripremili roditelji učenika)

Sada pogledajmo naše biljke i utvrdimo treba li ih zalijevati i prati. (odgovori djece)

Ali prvo, napravimo neke vježbe za prste.

Gimnastika za prste: "Cvijet" .

Na proplanku je rastao visok cvijet,(Pokažite cvijet rukama.)

Jednog proljetnog jutra otvorila sam latice.( Raširite prste.)

Ljepota i prehrana za sve latice(Razdvojite prste zajedno.)

Zajedno puštaju korijenje pod zemljom. (Dlanovi prema dolje, pritisnite nadlanicu

jedni drugima, prstimarazrijediti.)

Djeca, haŠto je "suho zalijevanje"?(rahljenje tla)

ZaZašto se proizvodi?(kako bi lakše upijali vodu, korijenje lakše raslo i disalo)

Kako biste trebali popustiti tlo?(olabavititrebati okostijenke posude, kako se ne bi oštetilo korijenje, dan nakon zalijevanja, ne duboko, kako se ne bi ozlijedilo korijenje biljaka, jer neke biljke imaju korijenje blizu površine).

Što je još potrebno da bi se biljke dobro osjećale i izgledale lijepo? (biljke je potrebno oprati).

Kako opratibiljke s velikim listovima?(Veliko lišće prebrišite krpama).

Kako peremo biljke s malim listovima?(male listove pošpricajte raspršivačem).

Poput nasobradališće s hrapavom površinom?(očistite prašinu četkom da ne oštetite listove).

Pogledajte kako su biljke lijepe, kako je ovdje ugodno i lijepo.

Sažetak lekcije:

Odgajatelj: Djeco, što ste novo danas naučili? (odgovori djece) Što vam se najviše svidjelo?

Kreirajmo zajedno stablo raspoloženja - ako vam se svidjela aktivnost, uzmite veliki list, ako nije, uzmite mali. Kakvo lijepo drvo imamo!

Učvrstiti znanje o klasifikaciji biljaka;

Upoznati učenike s vrstama sobnih biljaka;

Dati ideju o važnosti sobnih biljaka za ljude i okoliš;

Naučiti pravilnu njegu sobnih biljaka;

Razviti praktične vještine učenika;

Poticati razvoj kognitivnih sposobnosti;

Njegujte ljubav prema prirodi i svijetu oko nas.

Planirani rezultati:

Znati o sobnim biljkama i znati se brinuti za njih;

Razvijati interes za samostalno traženje materijala.

Oprema: multimedijska oprema, cvijeće u saksijama, grozd, crteži lišća, brošure.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak

II. Ponavljanje naučenog

Govorili smo o tome da se svi prirodni objekti obično dijele u dvije velike skupine: živa i neživa priroda. Provjerimo jeste li dobro zapamtili objekte žive i nežive prirode.

Igra pogađanja

Učitelj nabraja predmete žive i nežive prirode. Ako se objekti divljeg svijeta imenuju, učenici trebaju podići ruke.

Riječi: snijeg, grmljavinska oluja, cvijeće, kiša, đurđice, vjetar, drvo, snježni nanos, životinja, magla, trava, oblak, grm.

Dobro ste upućeni u temu. Koje su razlike između živih i neživih pojava? Istaknite glavne funkcije koje pomažu utvrditi da gledate objekte žive prirode:

Oni dišu, razmnožavaju se, hrane, rastu, stare, umiru.

III. Priprema za razumijevanje teme

Razgovarali smo o biljkama, o cvijeću. Sjetite se koje cvijeće već znate? (nasturtium, božuri, ruže, krizanteme)

Ovo cvijeće raste na ulici, na trgovima i parkovima, u cvjetnjacima i vrtovima. Cvjetaju u proljeće i jesen, oduševljavaju nas svojom aromom, jarkim bojama i lijepim oblicima. Sjećate li se kako se zovu ove biljke? (cvjetni i ukrasni)

Neko cvijeće nas veseli u šumama, livadama i poljima. To su đurđice, ljutike, makovi, različki. Druge osoba raste sama. Tko ne zna za ljepotu ruža, raskoš dalija ili se ne raduje jarkim bojama božura.

Kako se zovu ove dvije skupine boja? (divlje i kultivirane)

Zadatak na interaktivnoj ploči.

Divlje cvijeće istaknite plavom bojom, a uzgojeno cvijeće zelenom bojom.

Riječi na interaktivnoj ploči: ruža, božur, krizantema, đurđica, čičak, kamilica, mak, maćuhica, snjegulja.

IV. Objašnjenje nove teme

Postoji i skupina biljaka koje ljudi uzgajaju.

Pogodi zagonetku:

Pročišćavaju zrak, stvaraju udobnost, zeleni se na prozorima i cvjetaju tijekom cijele godine.

(Sobne biljke)

Što mislite, koja je svrha sobnih biljaka?

Sastavljanje klastera na temelju odgovora učenika (Biljke: ukrašavaju sobu, liječe, pročišćavaju zrak, stvaraju ugodu)

Pred učenicima je izloženo cvijeće u posudama s natpisima.

Pogledajte naše sobno cvijeće. Pročitajte imena na natpisima. Ova su imena vrlo lijepa, ali neka su vrlo teška. Moramo ih zapamtiti kako bismo znali kako ih pravilno njegovati i koje dobrobiti donose ove biljke.

Chlorophytum: čisti zrak od bakterija i upija toksine. Nema potrebe često zalijevati, ali možete dodati nekoliko tableta aktivnog ugljena u tlo kako biste poboljšali svojstva biljke.

Dracaena: nezamjenjiva ako je pod u sobi prekriven linoleumom. Dracaena apsorbira benzen, koji se oslobađa iz sintetike, a također dobro apsorbira ispušne plinove koji ulaze u prostoriju.

Dieffenbachia: voli svjetlost, ali ne direktnu sunčevu svjetlost. Ne smije se dirati rukama, jer sok od lišća može izazvati alergije. Savršeno pročišćava zrak.

Ficus: bolje ga je postaviti blizu prozora koji gledaju na cestu ili industrijska poduzeća. Dobro čisti zrak, apsorbira toksine i štetne tvari. Zimi je bolje ne zalijevati fikus, već prskati lišće raspršivačem.

Geranium: otpušta tvari koje imaju umirujuća i antistresna svojstva. Najbolje ga je smjestiti u spavaću sobu. Geranium voli sunce i puno vode.

Kaktus: smanjuje ionizaciju zraka i štiti od elektromagnetskog zračenja. Voli sunce i vodu.

Aloja: Sok aloe je poznat po svojim ljekovitim svojstvima, dezinficira i ubija klice.

Peperomija: štiti nas od prehlade jer uništava viruse koji uzrokuju ARVI. Peperomiju je bolje smjestiti u sjenovitu stranu sobe.

Neke sobne biljke ne oduševljavaju nas samo neobičnim oblicima lišća i neobičnim bojama. Uočeno je da gase negativne emocije. To su begonija, paprat i tradescantia.

Cvijeće i biljke nisu slični jedno drugom, razlikuju se po obliku i boji, a svaka biljka, svaki cvijet jedinstven je na svoj način.

Video prezentacija na temu "Valcer cvijeća":

Prezentacija jasno pokazuje kako svaka boja ima svoj cvijet, te na taj način oblikuje buket i dugu cvijeća ( doslovno i figurativno).

Fizmunutka:

Naše grimizno cvijeće
Latice cvjetaju,
Povjetarac lagano diše,
Latice se njišu.

Naše grimizno cvijeće
Latice se zatvaraju
Tiho tone u san
Odmahuju glavama.

V. Konsolidacija

1) Igra "Treći čovjek"

Postoji niz riječi na ploči s kojih morate ukloniti nepotrebne:

Aloe, kalendula, geranija;

Nasturtium, ficus, kaktus;

Kalanchoe, peperomia, aster.

2) Igra "Pronađi par"

3) Igra "Pronađi vlasnika"

Učitelj pokazuje crteže lišća. Učenici moraju pogoditi kojoj biljci pripadaju.

4) Dopuni rečenicu: Volim sobno bilje jer….

VI. Generalizacija znanja

Sobne biljke nas čine sretnima, čine sobu ugodnom i pročišćavaju zrak u prostoriji. Biljke u kući vrlo su korisne. Ali morate se pravilno brinuti za njih. Što mislite, što vole biljke? (Svjetlo i voda)

Pažljivo pogledajte znakove u blizini naših biljaka. Svjetlosni krug znači da biljka voli svjetlost. Osjenčani krug pokazuje da ova biljka radije raste u sjeni. Slovo "T" znači da biljka voli toplinu. Bolje ga je postaviti bliže izvorima grijanja. Slovo "M" znači da je biljka otporna na mraz. Lako podnosi niske temperature.

Vježba: rasporedite cvijeće na mjesta prema karakteristikama biljaka koje ste učili.

Pažljivo pročitajte upute za njegu sobnih biljaka.

1) Većinu cvijeća treba postaviti blizu svjetla, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost.

2) Ljeti zalijevajte svaki dan, zimi rjeđe.

3) Ne zalijevajte biljke hladnom vodom.

4) Prilikom zalijevanja kantu za zalijevanje treba držati nisko da zemlja ne erodira.

5) veliki glatki listovi se brišu vlažnom krpom.

6) Potrebno je popustiti tlo nakon zalijevanja, kada se tlo malo osuši. Samo gornji sloj se olabavi bez dodirivanja korijena biljke.

7) Prihranjivanje i presađivanje provode se u proljeće i ranu jesen.

Koje ste pogreške činili u njezi biljaka?

VII. Studentska refleksija i procjena

Što ste novo naučili u lekciji?

O kojim drugim biljkama biste željeli razgovarati?

Što ostaje nejasno?

Koji je zadatak bilo zanimljivo raditi?

VIII. Domaća zadaća

Nacrtajte bilo koju sobnu biljku i pripremite kratku priču o njoj.

Sažetak lekcije o razvijanju znanja o sobnim biljkama, za djecu starijih i pripremnih skupina.

Cilj:

  1. Razjasniti i sistematizirati znanje djece o sobnim biljkama i njihovim štetnicima.
  2. Dati znanje o tome što je biljci potrebno i važno – voda, svjetlost i toplina.
  3. Popravite pravila za brigu o biljkama (zalijevanje, uklanjanje prašine - prskanje, labavljenje itd.).
  4. Upoznati djecu sa štetnicima biljaka i mjerama suzbijanja.
  5. Njegovati brižan odnos prema biljkama i želju da se brinu o njima, da vide ljepotu i dive joj se.

Rad na rječniku:

  • ljestvica kukca;
  • ličinke;
  • koncept "štetnika".

Metode i tehnike:

  • promatranje;
  • ispitivanje;
  • razgovori - razgovor;
  • praktični ispiti;
  • akcije;
  • pitanja;
  • gledanje multimedijalnog filma;
  • pregledavanje albuma;
  • fikcija i umjetnički izraz;
  • prezentacije;
  • projekti i aktivnosti u igri.

Napredak lekcije

Ljudi, poslušajte pjesmu i recite mi o čemu govori:

Oh, u našem vrtu na prozoru raste cvijeće
Svijetlo crvena
Cvijeće cvjeta na prozoru i zimi i ljeti.
I živi kutak imamo u našem vrtu
I u njemu ima mnogo stanica,
U njemu žive papige i zimi i ljeti.

Dječji odgovori. Tako je, o cvijeću u kutu i životinjama.

Danas ćemo govoriti o sobnim biljkama koje rastu u našem prirodnom kutku.

Prisjetimo se i pokažimo koje biljke poznaješ i nazovimo ih. (djeca naizmjence imenuju i pokazuju biljke u kutu - uzam gospodsku ljubičicu, melem, ljiljan, sansevieria, agava, tradescantia itd.)

Promatra se ljepota sobnih biljaka. Što nam još možete reći o njima?

(dječje deskriptivne priče o biljkama).

Što mislite, što treba našim “živim prijateljima” da uvijek rastu tako lijepi, cvjetni i zeleni?

Odgovori djece (svjetlo, toplina i voda, kao i stalna njega). Gle, ti i ja smo zaboravili zaliti našu jasiku Istru i što joj se dogodilo? Komentari djece, njihove izjave i zaključci.

To znači da voda igra važnu ulogu u životu svih živih bića, odnosno u životu biljaka, jer je voda ubila našu biljku.

I, sad se sjetite, kad smo ovu biljku stavili u ormar (pokažite fotografiju, kakva je biljka postala), što se dogodilo s njom? Odgovori momaka, obrazloženje i dokaz da je i biljkama potrebno svjetlo.

Još jedan faktor je vrlo važan za rast i razvoj biljke. Što misliš? Dečki daju primjere kako se biljke, odnosno cvijeće, smrzavaju kad je hladno. Dobro napravljeno! Naravno, važan faktor koji utječe na biljku je toplina.

Također bih vam želio reći malu tajnu: vrlo je važno znati kako se brinuti za biljke kako se ne bi razbolele. Ljudi, mislite li da su naše kućne životinje zdrave, zašto? (odgovori djece, pokazivanje na biljkama, potvrđivanje njihovih odgovora).

Pa, pogledajte ovu biljku, što možete reći o njoj? (lišće žuto, malo osušeno, opušteno, kovrčavo, na lišću ima prevlake). Ako pažljivo pogledate kroz povećalo, možete vidjeti da ima nešto na listovima. Što misliš da je to? Dječji odgovori. Ljudi, reći ću vam - to su insekti koji su štetočine sobnih biljaka i nazivaju se ljuskari. Ime je dobio jer izgleda kao mali štit (djeca ga gledaju). Odrasli kukac nije pokretan, čvrsto je pričvršćen za list, a ličinke - mala djeca - puze ispod štita. Na lišću se također pojavljuje ljepljiva prevlaka. Dakle, saznali smo da je ova biljka bolesna, na njoj se pojavio štetnik - shitovka. Kako izliječiti biljku? Dječji odgovori.

Slušajte, reći ću vam i pokazati vam film o tome kako to učiniti. (Učitelj pokazuje prezentaciju i govori o procesu prezentacije).

(Bolesnu biljku potrebno je odvojiti od zdravih; ljuskare se mogu ukloniti s biljke spužvom namočenom u vodu sa sapunicom, a potom biljku isprati čistom vodom) Nakon gledanja i slušanja priče djeca nastavljaju s praktični dio, obrada jedne po jedne biljke pod vodstvom nastavnika.

Tako:što si novo danas naučio? Čega se posebno sjećate i volite? O čemu biste željeli saznati više? Kojih se novih riječi sjećate i što one znače?

I evo dečki i njihove domaće zadaće - pogledajte svoje sobne biljke kod kuće, jesu li bolesne? Ako je vaša biljka bolesna, pružite joj pomoć i riješite je štetočina.


Cilj:

Konsolidirati i proširiti znanje djece o sobnim biljkama, sposobnost njihovog opisa, prepoznavanja i imenovanja po opisu.

Nastaviti s uvođenjem alternativnih metoda liječenja.

Razgovor o ljekovitim biljkama koje rastu u stanu.

Otkriti važnost mirisa za ljudsko zdravlje.

Dajte neke jednostavne recepte.

Njegovati brižan odnos prema prirodi kod djece predškolske dobi.

Prethodni rad: briga i dužnost u kutku prirode, proučavanje naziva saksija, čitanje pjesama, priča, gledanje slika iz serije „Sobne biljke”.

Materijali: sobne biljke, zaslon, atributi za igru ​​(leptir), pjesme, zagonetke, karta svijeta.

Napredak nastave u starijoj skupini vrtića

(Djeca uz glazbu ulaze u dvoranu i sjedaju za stolove)

Psiho-gimnastika

Odgojiteljica. - Djeco, pozdravimo goste, nasmijte se da i mi i oni budemo dobro raspoloženi.

(Djeca se pozdravljaju)

Odgojitelj: Danas vas, djeco, ponovno pozivam u čarobni svijet prirode. Sjećate li se što je priroda? (To su drveće, grmlje, cvijeće, kamenje, pijesak, zemlja...) Da, ali u našoj grupi toga nema. O čemu ćemo razgovarati? Evo zagonetke za vas - savjet:

Pročistite zrak

Stvorite udobnost

Prozori su zeleni,

Cvjetaju cijele godine. (Sobne biljke)

Da, ovo je sobno cvijeće, također je dio prirode.

Gdje rastu? (U sobama)

Gdje općenito stoje u sobama, u grupi? (Blizu prozora)

Mjesto gdje stoji cvijeće zovemo Kutak za divlje životinje. Danas ćete se upoznati s nazivima i prednostima nekih biljaka.

Didaktička igra "Nazovi cvijet"

Imam prekrasno cvijeće, tko ga može pravilno nazvati?

(Učitelj uklanja zaslon na stolu - ovdje su prikazane sobne biljke u posudama. Djeca moraju saznati i imenovati što su to)

1. Biljka iz tropskih kišnih šuma. Cvjetovi su mu mali na jednoj stabljici. Lišće izgleda kao lišće javora. (Begonija)

3. Biljka s dugim svijetlozelenim lišćem, skupljenim u grozdove, iz sredine kojih rastu duge viseće cvjetne strelice s bijelim cvjetovima (Chlorophytum)

4. Sok ove biljke liječi svu djecu od curenja nosa. Listovi su mu mekani i sočni te imaju bodlje duž rubova. (Aloja)

5. Cvjetovi dolaze u različitim nijansama uz dobru njegu, listovi bi trebali biti glatki i sjajni. (kineska ruža, hibiskus)

6. Listovi su dugi, svijetlozeleni, glatki. (Klivija)

7. Drvolika stabljika, širokih, debelih listova, tamnozelene boje. (Fikus)

8. Listovi su dugi, glatki, kada cvjeta izbacuje strelicu iz koje se pojavljuje cvijet. (Amarilis)

9. Listovi su mali, sjajni, imaju ljekovita svojstva i protuupalno djelovanje. (Kalanchoe)

Odgajatelj: Da, dobro ste, prepoznali ste sve cvijeće. Zašto trebate uzgajati sobne biljke i provoditi svoje slobodno vrijeme na njima? (Jer one nam ukrašavaju dom, vesele nas, vesele, pročišćavaju zrak, a neke i liječe).

Odgajatelj: Djeco, koje pjesme znate o cvijeću?

1 dijete

Raste na prozoru i cvate na suncu.

Vi nas, djeco, čuvajte i zalijevajte.

Da bismo mogli piti vodu, trebamo rahljati zemlju.

Draga djeco, ne gubite vrijeme! Obrišite naše lišće.

2. dijete.

Volim sobno cvijeće

Mazim ih, pa zalijevam

Govorim im tiho

Onda im pjevam pjesmu navečer.

Odgajatelj: Da bi biljke bile lijepe, treba ih paziti. Kako bi to trebalo učiniti?

Kakvom vodom zalijevamo cvijeće? (Voda sobne temperature, taložena, po mogućnosti kišnica)

Na kojem tlu biljke najbolje rastu? (U slobodnom obliku). Zašto? (Voda i zrak bolje prodiru u rahlo tlo). Kako rahlimo tlo? (Šiljastim drvenim štapom prorahlimo gornji sloj zemlje oko posude da ne oštetimo korijenje.) Prašina na biljci sprječava svjetlost i zrak da prodru u lišće.

Što nam je činiti? (Očistiti od prašine). Kako? (Velike listove obrišite vlažnom krpom, male poprskajte).

Što ako je biljka tijesna u loncu? (treba presaditi u veću)

Naše kuće također su ukrašene ukrasnim cvijećem.

Koje ukrasno cvijeće postoji ovdje u ovom kutku prirode?

Danas ću vam reći više o njima, pažljivo slušajte.

slika " Dekorativne sobne biljke»

1) Ljubičasta

2) Fikus

3) paprat

4) Kaktus

Odgajatelj: Djeco, malo ste umorni, morate se odmoriti.

(Zvuči glazba, doleti leptir)

Leptir. Djeco, svi ustanite. Igraj se samnom.

Igra na otvorenom "Uhvati leptira"

Odgajatelj: Leptiru, što je ovo u tvojim rukama?

Leptir. Vidite, djeco, što sam vam donio, znate li što je? (Limun).

Da, tako je, ali on je neobičan. Uzgojila sam ga doma na stablu limuna. Dobro sam je pazila, zalijevala, hranila, stajala je na mojoj osunčanoj prozorskoj dasci, a sada je procvjetala i rodila.

Tko zna kakve dobrobiti imaju plodovi stabla limuna? (Protiv prehlade, za jačanje imuniteta, ukusan čaj)

Leptir: Dat ću ti limun pa možeš piti čaj s njim u grupnoj sobi

Doviđenja, djeco! (Leptirovo lišće)

Odgajatelj: Djeco, dođite kod mene da skuhamo čaj od limuna, izrežemo limun, stavimo ga u čajnik s vrućom vodom, pustimo da se kuha i popijemo u grupnoj sobi.

Pedagog: Pisci su o ljekovitosti biljaka, odnosno cvijeća, pisali u pričama; umjetnici su ih prenijeli u svojim slikama; umjetnici su ih opjevali u pjesmama.

A danas ćemo se prisjetiti djela o cvjetnim biljkama.

Koje priče znate o cvijeću?

Poanta

Odgajatelj: - Djeco, cvijeće ukrašava naše živote. Neka ih bude više na zemlji. I neka u njima svakako bude cvijeće koje ste sami uzgojili! Uostalom, jako je dobro kada vas gleda cvijeće koje ste sami posadili. Gledaju i kao da govore sa zahvalnošću: "Hvala ti, prijatelju!"

Ovo zaključuje našu lekciju.

(Djeca izlaze iz dvorane)